مجله آمریکایی تایم در گزارشی میزان مقبولیت نامزدهای کنونی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از نگاه مردم ایران را بررسی کرد.

این مجله با اشاره به تعقیب جدی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۸ آمریکا از سوی مردم ایران نوشت: "ایرانی ها اکنون از دفتر احمدی نژاد و روحانیون عالی رتبه گرفته تا محیط های دانشگاهی و وبلاگ های فارسی زبان بسیار مشتاقانه تر از قبل رقابت های انتخاباتی آمریکا را تعقیب می کنند."

علت این مساله تا حدودی به خواست مردم ایران برای پایان دوره ریاست جمهوری بوش برمی گردد؛ فردی که به ایران برچسب "محور شرارت" زد و تلویحا امکان حمله نظامی علیه این کشور بر سر برنامه هسته ای آن را مطرح کرد.

با این حال کاندیداتوری باراک اوباما و امیدواری جدی به اصلاح روابط ایران و آمریکا در پی انتخاب وی نیز از جمله علل جلب توجه مردم ایران به انتخابات آینده آمریکاست.

یک روزنامه نگار ایرانی در خصوص ارجحیت ورود یک دموکرات به کاخ سفید نزد ایرانی ها نوشته است: "در فارسی بخش بخش کردن کلمات اوباما یعنی او....با.....ما به این معنی است که «او با ماست»"

تایم نوشت: البته سناتور اوباما خود اولین کسی خواهد بود که با این مساله مخالفت می کند اما ابراز علاقه نسبت به کاندیداتوری وی توسط ایرانی ها از عوامل بسیاری چون اصل و نسب آفریقایی او، پیوندهای خانوادگی وی با مسلمانان و این اعتقاد که اوباما در جهت پایان بخشیدن به جنگ سرد ۳۰ ساله بین تهران و واشنگتن یا حداقل برای کاهش چشم انداز حمله نظامی آمریکا به جمهوری اسلامی تلاش خواهد کرد سرچشمه می گیرد.

"مهدی کروبی" یک روحانی اصلاح طلب و رییس سابق پارلمان ایران که در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۵ ایران مغلوب احمدی نژاد شد در این خصوص می گوید: "تصور می کنم مردم خواهان پیروزی وی (اوباما) هستند."

این مجله آمریکایی می افزاید: "با این حال اوباما تنها نامزدی نیست که نگاه دقیق مردم در تهران را به خود جلب کرده باشد. برخی ایرانی ها نیز شیفته جان مک کین هستند و به سخنان اخیر هنری کیسینجر، یک مشاور مک کین، درباره لزوم برقراری مذاکرات مستقیم بین ایران و آمریکا اشاره می کنند."

با این وجود مک کین در نظر بسیاری از آنها فردی جنگ طلب است و این نگرانی احساس می شود که تجربیات مک کین به عنوان یک اسیر جنگی در جنگ ویتنام ممکن است خصومت وی نسبت به دولت های انقلابی را افزایش دهد.

از سوی دیگر همه ایرانی ها ظاهرا از عبارت معروف مک کین که "ایران را بمباران کنید" آگاهند و بسیاری آن را نشانه تمایلات وی می دانند.

با این حال بسیاری از ایرانی های مخالف رژیم نیز ولو به صورت پنهان برای پیروزی مک کین دعا می کنند و حتی برخی ایرانی ها معتقدند احمدی نژاد نیز طرفدار مک کین است به این دلیل که ادامه رویارویی با آمریکا به تندروهای ایرانی امکان می دهد تا همچنان از حمایت های عمومی علیه اصلاح طلبانی که به دنبال بهبود روابط با غرب هستند برخوردار باشند.

به نوشته تایم ایرانی ها درباره هیلاری کلینتون اختلاف نظر دارند و عمدتا دیدگاه های آنها درباره کلینتون بر مبنای سوابق شوهر وی – بیل کلینتون - در خاورمیانه قرار دارد.

"محمد عطریانفر" یک مشاور اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس جمهوری اسبق می گوید: "بیل کلینتون در نگاه مردم ایران از تصویر یک فرد صلح طلب برخوردار است. مادلیت آلبرایت وزیر خارجه دوران کلینتون که اکنون مشاور هیلاری است علنا دخالت آمریکا در کودتای ۱۹۵۳ ایران و حمایت های متعاقب آن از رژیم شاه را قبول کرده است."

در هر حال دیپلمات های ایرانی شکوه دارند که کلینتون تحریم های اقتصادی را به ایران تحمیل کرده است.

به نوشته تایم تنها انتظارات سیاسی در محبوبیت اوباما نزد ایرانی ها موثر نیست بلکه سوابق خانوادگی جهان سومی وی و مذهب اسلامی خانواده پدری وی که اهل کنیاست و حتی نام میانی وی – حسین – از جمله مواردی است که برخی تحلیگران معتقدند به آشتی ایران با کشوری که شیطان بزرگ خوانده می شود منجر خواهد شد.

یک مقام ایرانی به تایم گفت: "اوباما مرد تعامل و گفت و گوست، وی مرد مذاکره است."

"امیر محبیان" یک کارشناس نزدیک به سیاستمداران اصولگرای ایرانی نیز می گوید: "ذهنیت تصمیم گیرندگان ایرانی آماده چنین مساله ای (مذاکره) است و فکر می کنم آمدن اوباما شاید و شاید به حل این مساله کمک کند اما به شجاعت هر دو طرف نیاز دارد."

با این حال تردیدهایی نیز وجود دارد. اکثر ایرانی ها احساس می کنند تا زمانی که کشورشان به روابط خصمانه با اسرائیل پایان ندهد دستگاه سیاسی آمریکا جلوی هرگونه آشتی مجدد را خواهد گرفت. همچنین این نگرانی در ایران احساس می شود که بی تجربگی اوباما در امور خارجی ممکن است وی را به رییس جمهوری تبدیل کند که عملا به جای آنکه یک رهبر ضعیف جلوه کند موضع سخت گیرانه تری در قبال ایران در پیش بگیرد.

البته از آنجا که خصوصیات اوباما اغلب مثبت است اکثر رهبران ایرانی انتخاب وی را بعید می دانند . اسفندیار رحیم مشایی معاون رییس جمهوری ایران که دخترش هفته گذشته با پسر احمدی نژاد ازدواج کرد به تایم گفت: "اوباما ظاهرا آدم بدی نیست و اگر ما یک رای دهنده آمریکایی بودیم شاید به این سناتور ایلینوی رای می دادیم."

با این حال مشایی شخصا تصور می کند ایران احتمالا با مک کین یا کلینتون در کاخ سفید روبرو خواهد شد: "بعید است اجازه دهند وی (اوباما) رییس جمهور شود."

معاون احمدی نژاد حاضر نشد توضیح بدهد که آیا نژاد اوباما یا سایر عوامل در این مساله دخیل است یا خیر، اما فقط خندید و گفت: "اجازه بدهید بر روی این مساله (انتخاب نشدن اوباما) شرط بندی کنیم!"