با نمایش ۳۷ فیلم ایرانی و خارجی در اکران نیمه نخست سال ۸۶ که با رکوردشکنی میلیاردی فیلم «اخراجی ها» ساخته مسعود ده نمکی همراه بود، گیشه سینمای ایران رقم بالای ۴ میلیارد تومان را در نیمه نخست امسال تجربه کرد.

«اخراجی ها» در فصل بهار توانست امیدبخش استقبال مخاطب از فیلم های ایرانی باشد، اما رقم رکوردشکنی این فیلم آنقدر بالا بود که هیچ فیلمی نتوانست حتی به رقم فروش این فیلم نزدیک شود.

بنابر این گزارش، «اخراجی ها» در تهران یک میلیارد و ۳۱۱ میلیون تومان فروخت و با احتساب فروش شهرستان های فیلم، رقم دو میلیارد تومان برای این فیلم در «اکران یک» به ثبت رسید.

بعد از «اخراجی ها» همان طور که پیش بینی می شد، فیلم هایی چون «پارک وی» ساخته فریدون جیرانی، «نصف مال من، نصف مال تو» ساخته وحید نیکخواه آزاد، «مهمان» ساخته سعید اسدی و «روز سوم» ساخته محمد حسین لطیفی به موفقیت های جالب توجهی در اکران سراسر ایران دست یافتند اما این موفقیت ها با موفقیت «اخراجی ها» فاصله شگرفی داشت ضمن اینکه فروش کل این فیلم از مجموع فروش ۴ فیلم بالای ۳۰۰ میلیون تومان اکران ۶ ماهه نخست سال۸۶ بیشتر است. البته در بررسی اینکه چرا پس از «اخراجی ها» فیلمی پرفروش نشد، قطعاً می توان فاکتور «بحران عرضه سی دی های غیرمجاز فیلم های روی پرده» از نیمه های فروردین تا اواخر خرداد را برشمرد و تاثیرگذار دانست، چه بسا اگر اکران «اخراجی ها» بدون عرضه سی دی های قاچاق این فیلم ادامه پیدا می کرد، شاید فروش تهران این فیلم نیز بیش از این می شد.

در این راستا، بیشترین ضرر را از بحران مذکور، فیلم «نقاب» متحمل شد که پیش بینی می شد بتواند به «اخراجی ها» نزدیک شود اما ارائه سی دی های قاچاق این فیلم در روزهای اولیه نمایش عمومی، جلوی این اتفاق را گرفت و موجب شد دست اندرکاران فیلم یک مجلس ختم نمادین برگزار کنند که بعدتر به مجلسی برای اعتراض بدل شد.

فروش نسبتاً بالای فیلم های «خون بازی» ساخته رخشان بنی اعتماد و «رئیس» ساخته مسعود کیمیایی، عدم موفقیت جالب توجه «محاکمه» ساخته ایرج قادری و کم مخاطب شدن عجیب فیلم «شب به خیر فرمانده» ساخته انسیه شاه حسینی از جمله اتفاقات گیشه در نیمه نخست امسال بودند ضمن اینکه «مسعود نوابی» دو فیلم کلاهی برای باران و قلقلک را روی اکران داشت که مجموع فروش این دو فیلم وی را بعد از «ده نمکی» به عنوان دومین فیلمساز موفق نیمه نخست سال قرار می دهد.

کارشناسان معتقدند نمایش عمومی فیلم «سنتوری» می توانست به اکران سال ۸۶ در شش ماهه نخست سال رونق بخشد که تاکنون این اتفاق رخ نداده است.

نکته جالب توجه دیگر در این فهرست، حضور فیلم های متعلق به ژانرهای مختلف در رده بالای جدول است که موفقیت فیلم های «پارک وی»، «روز سوم»، «رئیس»، «قاعده بازی» و «خون بازی» موید نگرش تازه مخاطبان سینمای ایران به فیلم های ایرانی با درونمایه های متنوع است به طوری که در این فهرست برخلاف سال های گذشته، فیلم های طنزآمیزی هم با عنوان فیلم کم فروش یا با فروش متوسط ثبت شده اند.

با نگاهی به ۱۰ فیلم پرفروش نیمه نخست امسال، «محمدرضا شریفی نیا» با بازی در چهار فیلم پرمخاطب اخراجی ها، پارک وی و نصف مال من، نصف مال تو و محاکمه موفق ترین بازیگر اکران نیمه نخست امسال است. «باران کوثری»(با دو فیلم روز سوم و خون بازی)، «امین حیایی» (با دو فیلم اخراجی ها و مهمان)، «اکبر عبدی» (با دو فیلم اخراجی ها و قاعده بازی)، «نیوشا ضیغمی» (با دو فیلم اخراجی ها و پارک وی)، «شقایق فراهانی» (با نصف مال من، نصف مال تو و مهمان)، «بیتا فرهی» (با بازی در دو فیلم پارک وی و خون بازی) و «مهناز افشار» (با دو فیلم رئیس و محاکمه) ازجمله بازیگران موفق نیمه اول امسال بودند.

فیلمیران با پخش فیلم اخراجی ها، نصف مال من، نصف مال تو و هدایت فیلم با فیلم رئیس (مسعود کیمیایی)، قاعده بازی (احمدرضا معتمدی) و محاکمه (ایرج قادری) با ۲۰۱ میلیون تومان جزء موفق ترین پخش کنندگان این مقطع زمانی بوده اند.

در شش ماهه اول سال ۸۶ ده فیلم خارجی نیز در سینماها اکران شدند که البته فروش فیلم کینه که اکرانش از سال گذشته آغاز شده بود، از همه موفق تر بود. در شش ماهه اول امسال فیلم های خارجی کینه با ۹۳ میلیون تومان، شعبده باز با ۱۸ میلیون تومان، رود سرخ با ۱۱ میلیون تومان، ادیسون با ۱۰ میلیون تومان، زندگی دوم با ۱۰ میلیون تومان، دان با ۶ میلیون تومان، من درون با ۳ میلیون تومان، اسطوره با یک میلیون تومان، الیورتویست و اسپارتی زیر یک میلیون تومان فروش روی پرده سینماها رفتند.

در مجموع فروش فیلم های به نمایش درآمده در شش ماه اول سال ۸۶ چندان امیدوار کننده به نظر نمی رسد. تا کنون به غیر از اخراجی ها تنها یک فیلم توانسته به فروش ۴۰۰میلیون تومان دست یابد که در مقایسه با چندسال گذشته بسیار نا امید کننده است.