گزارش‌های رسیده از نقاط مختلف کشور حاکی از آن است که جستجوگر «گوگل» و تمام سرویس‌های آن توسط ISPها فیلتر شده است.

به گزارش خبرنگار «بازتاب»، از روز گذشته به تدریج دامنه این فیلترینگ افزایش یافته و کاربران ایرانی که به صفحه سایت «گوگل» مراجعه می‌کنند، با پیغام فیلترینگ مواجه می‌شوند.

«گوگل» که محبوب‌ترین موتور جستجو در ایران و جهان به شمار می‌رود، یکی از مهم‌ترین ابزارهای پژوهش دانشجویان، اساتید و کلیه کاربران اینترنت در ایران است که استفاده علمی و پژوهشی آن بسیار جدی‌تر از موارد دیگر است.

این در حالی است که پیش از این، صفحات جستجوی برخی کلمات در «گوگل» که احتمالا به موضوعات غیراخلاقی مربوط می‌شد، فیلتر شده بود. به عنوان نمونه، جستجوی کلمه «تجاوز» که البته کاربرد زیادی در مسایل سیاسی و نظامی دارد، امکانپذیر نبود و با این وصف، از این پس تنها استفاده علمی از گوگل ناممکن می شود.

بسیاری از کاربران اینترنتی که با فیلترینگ گوگل مواجه شده‌اند با شگفتی از خود می‌پرسند این اقدام ناشی از اشتباه نرم‌افزار شرکت فیلترینگ مخابرات است یا عمدا این سایت فیلتر شده است. اما در صورتی که اشتباهی نباشد، اقدامی سخیف و برخلاف تاکیدات رهبر انقلاب در راستای جهش علمی کشور است.

این در حالی است که پیش از این، نرم‌افزار آمریکایی مورد استفاده شرکت مخابرات برای فیلترینگ سایت‌های غیرمجاز اشتباهی در مورد فیلترینگ سایت‌ها انجام داده بود.