جذب سرمایه گذاران خارجی و ایرانی های مقیم خارج از كشور در بخش گردشگری با وجود این كه هدف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است، اما به دلیل ناآگاهی از وضعیت ایران، تبلیغات منفی و محدودیت های نظام اداری، با استقبال اندكی مواجه شده و گاه بلاتكلیفی سرمایه گذار و رهایی یا واگذاری پروژه ها را در نیمه ی راه موجب شده است. به گزارش ایسنا، ایران اكنون به دلیل برخی برنامه ریزی های نادرست، حتا در میان ۴۰ كشور برتر دنیا نیز در جذب جهانگرد قرار ندارد و درآمد ناچیز آن از این صنعت بزرگ فقط ۷۰۰ میلیون دلار در سال است. به همین دلیل، ایران تلاش می كند، با بهره گیری از سرمایه گذاری های خارجی در صنعت گردشگری توسعه ی مناسبی را در زیرساخت های این صنعت به وجود آورد و راهی جدید برای ورود گردشگران خارجی به كشور بگشاید.

● كمبود اطلاعات؛ مشكلی بر سر راه افزایش سرمایه گذاری

یكی از فاكتورهای اصلی برای جذب گردشگر و سرمایه گذار، وجود اطلاعات كامل درباره جاذبه های گردشگری و پتانسیل های موجود در یك كشور است، تا گردشگران و سرمایه گذاران با مطالعه و بررسی درباره این مكان ها، تصمیم گیری های لازم را بتوانند انجام دهند.

حسین المهدی ـ سرمایه گذار بحرینی ـ در این باره معتقد است: دلیل آن كه سرمایه گذاران خارجی كمتر به سرمایه گذاری در ایران تمایل دارند، این است كه آنها دید و نگرش واضح و صحیحی نسبت به كشور ایران ندارند. ایران باید تلاش كند، با توسعه زیرساخت های خود به گردشگران خارجی خدمات مطلوبی ارائه دهد.

● انتشار اخبار نادرست؛ عاملی برای ایجاد تصویری نادرست از ایران

سرمایه گذاری كه از كشور ایرلند برای سرمایه گذاری به ایران آمده است، اعتقاد دارد: یكی از دلایلی كه سرمایه گذاران خارجی تمایل كمتری به سرمایه گذاری در ایران دارند، اخباری است كه ازسوی خبرگزاری ها و روزنامه های خارجی علیه ایران منتشر و سبب می شوند كه مردم كشورهای دیگر، نگرش مثبتی نسبت به ایران نداشته باشند. وی ادامه داد: تصاویر و مطالبی كه درباره ایران استفاده می شوند، سبب ایجاد نگرش منفی نسبت به این كشور شده اند. وزارت امور خارجه برخی كشورها نیز از مردم كشورشان تقاضا می كنند كه به ایران سفر نكنند و این امر سبب می شود، سرمایه گذاران خارجی به سرمایه گذاری در ایران تمایلی نداشته باشند.

تبلیغات ضعیف؛ مانعی برای جذب سرمایه گذار تبلیغات ایران صنعت گردشگری در كشورهای خارجی و حتی در داخل كشور بسیار ضعیف به نظر می رسد. ایران هنوز درباره ساخت كلیپ های تبلیغاتی كه آن ها را از طریق ماهواره در اختیار علاقه مندان به سفر به ایران بتواند قرار دهد، از مشكل هزینه ی فراوان شكایت می كند و در سال های اخیر برای رفع این محدودیت، از خبرنگاران رسانه های خارجی برای سفر به ایران دعوت كرده است تا شاید آنها اطلاعاتی را درباره صنعت گردشگری ایران به كشورهای دیگر بتوانند منتقل كنند. سرمایه گذار ایرلندی تاكید كرد: تبلیغات ایران برای جذب گردشگر بسیار ضعیف است یا به نوعی اصلا تبلیغاتی انجام نمی شود میزان ورود گردشگر؛ همچنان در بی خبری هنوز اطلاعات كامل و دقیقی درباره آمار دقیق ورود گردشگر به ایران و عواید حاصل از آن در كشور وجود ندارد و سیستم كسب این اطلاعات نیز هنوز راه اندازی نشده است. متاسفانه به دلیل نبود آمارهای صحیح، اكنون سرمایه گذاری های این بخش هدفمند نیستند. سرمایه گذاران خارجی؛ نیازمند حمایت دولت مهم ترین اصل در به كارگیری پتانسیل های گردشگری، جذب سرمایه گذار و به كارگیری توان مالی كارآمد بخش خصوصی است. سرمایه گذاران خارجی برای اطمینان از بازگشت سرمایه ی خود و فراغت از مشكلات مربوط به بروكراسی های اداری كه اكنون در دفاتر اداری ایران به وضوح دیده می شوند، به همكاری و حمایت دولت نیاز دارند.