عضو کمیسیون انرژی گفت: بر اساس طرحی که در جلسه اخیر کیسیون انرژی به تصویب رسید، دولت باید برای عقد قراردادهای صادرات گاز طولانی مدت از مجلس مجوز بگیرد.

حسن مرادی افزود: چنانچه این طرح در صحن علنی نیز به تصویب برسد، دولت باید برای عقد همه قراردادهای طولانی مدت صادرات گاز از نمایندگان مجلس مجوز بگیرد.

وی با این توضیح که این طرح شامل قراردادهای بسته شده در گذشته نمی شود، افزود: چنانچه این طرح پیش از انعقاد قرارداد خط لوله صلح به قانون تبدیل شود، مجلس باید آن را به تصویب برساند.

نماینده مردم اراک در مجلس مهم ترین بخش طرح کمیسیون انرژی را الزام دولت به انعقاد قراردادهای صدور گاز با قیمت شناور برشمرد و تصریح کرد: با تصویب این طرح در مجلس، دولت موظف به تشکیل کمیسیونی می شود که باید قیمت گاز صادراتی را در هر سال بر اساس تغییرات جهانی و منطقه ای مشخص کند.

اعضای کمیسیون انرژی در جلسه روز گذشته (یکشنبه چهارم آذر) دو طرح «تعیین معیارهای صدور گاز» و «منع صادرات گاز تا رفع کامل نیاز داخل» را به دلیل مشابهت های زیاد با یکدیگر ادغام و طرحی جامع با عنوان «طرح تعیین معیارهای بهینه سازی مصرف و صادرات گاز» تدوین کردند.