فستیوال گروه نوازی دانشجویی به همت كانون موسیقی دانشگاه امیركبیر و با حمایت مجمع موسیقی دانشجویان كشور از ۲۹ اردیبهشت تا ۲ خرداد ماه در دانشگاه امیركبیر تهران برگزار شد. برگزاری این جشنواره به همت كانون موسیقی دانشگاه امیركبیر و با حمایت مجمع موسیقی دانشجویان كشور در دانشگاه امیركبیر تهران می تواند گام بسیار مؤثری در زمینه گروه نوازی باشد. بویژه این كه این روزها در محافل مختلف حرف و حدیث درباره افت كیفیت گروه های موسیقی و تكراری شدن آنها و در صدر مشكلات«عدم ثبات» آنها بسیار است. به نظر می رسد برگزاری جشنواره ای با این نام توانست حداقل تلنگری باشد برای اندیشیدن عمیق تر به مقوله گروه نوازی در موسیقی. هیأت انتخاب جشنواره ۸ گروه را از میان ۲۳ گروه متقاضی شركت در جشنواره انتخاب كرد كه این ۸گروه شامل گروه سبك بال دانشگاه امیركبیر، رود از دانشگاه هنر، سازهای ایرانی دانشگاه شیراز، مهتاب دانشگاه علمی كاربردی فرهنگ و هنر تهران، نصیر دانشگاه آزاد هنر، سپهر فردوسی مشهد، بامداد رازی كرمانشاه و گروه دانشجویان پلی تكنیك بودند كه در این روزها در تالار اندیشه حوزه هنری به اجرای برنامه پرداختند.

● آئین گشایش

آئین گشایش نخستین فستیوال گروه نوازی دانشجویان كشور، عصر روز شنبه در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد. در این فستیوال كه به همت كانون موسیقی دانشگاه صنعتی امیركبیر و مجمع موسیقی كانون های دانشگاه های سراسر كشور برگزار شد، ۸ گروه، (۵ گروه تهرانی و ۳ گروه شهرستانی) شركت كردند كه با شعار یگانگی گروه، انسان و موسیقی به اجرای برنامه پرداختند.

در ابتدای این مراسم سید حسین حسینی پور، دبیر اجرایی جشنواره گفت: هدف اولیه این فستیوال حمایت از گروه های دانشجویی بوده تا بتوانند در چنین مكان هایی ـ همچون تالار اندیشه حوزه هنری - اجرا داشته باشند. در ابتدا ما با مشكلاتی مواجه بودیم، بسیاری از دانشجویان بودند كه تاكنون گروه نوازی نكرده بودند و همچنین بسیاری از سازها كه در دانشگاه وجود نداشت. حسینی پور به دانشجویان توصیه كرد تا در كارگاه ها شركت كرده و از این فستیوال حمایت كنند تا سالیان سال ادامه پیدا كند.

جواد بطحایی آهنگساز نیز گفت: هنر در دانشگاه ها موجب می شود تا روح معنویت بیشتر در دانشگاه ها رخنه كند. ۲ماه زمان برای آمادگی برگزاری فستیوال بسیار كم است و تنظیم آهنگ ها، آماده شدن نوازندگان و ... نیازمند زمان بیشتری است.

بطحایی كه یكی از اعضای هیأت انتخاب نخستین جشنواره گروه نوازی دانشجویان است با ابرازخوشحالی ازبرگزاری جشنواره دانشجویی در قالب گروه نوازی گفت : این جشنواره به همت كانون موسیقی دانشجویان دانشگاه امیركبیر و مجمع دانشگاه های سایر كشورها از امروز كار خود را شروع كرده و امیدوارم روزهای پر باری راداشته باشد.وی در ادامه به ابعاد گروه نوازی در جشنواره دانشجویی اشاره كرد وگفت : وجود گروه نوازی موجب ایجاد روح معنویت در جوامع علمی مانند دانشگاه و همچنین در سطح جامعه می شود البته یكی از مشكلات این جشنواره نبود تنوع ساز در دانشگاه امیركبیر است، چرا كه رشته موسیقی در این دانشگاه نیست اما با همین امكانات ناچیز آنچه من در انتخاب آثار دانشجویی از نزدیك دیدم، بیش تر از حد انتظارم بود.

وی در پایان حضور در كارگاه های آسیب شناسی موسیقی در چند روز برگزاری این جشنواره را مؤثر دانست و گفت : به همه دانشجویان توصیه می كنم كه دراین چند روز دركارگاه هایی كه با عنوان آسیب شناسی گروه نوازی در موسیقی معاصر ایران در حوزه های مختلف آهنگسازی ،نقش سازها و گروه نوازی برگزار می شوند حتماً حضور پیدا كنند تا از نزدیك با مسائل و مشكلات موسیقی آشنا شوند. سپس محسن نفر، نوازنده تار، درباره افت و خیزهای حركت های دانشجویی در زمینه موسیقی در دانشگاه های كشور سخن گفت و افزود: از ۲ سال پیش كه جشنواره ای در امیركبیر برگزار شد، این نخستین فستیوال گروه نوازی است كه در آن گروه ها آثاری از بزرگان موسیقی در گذشته یا معاصر را برگزار می كنند. سعی ما باید عبور از مرزهای تقلید و تكرار باشد و دانشجویان باید نقطه عطف ها را روشن كنند. روشنایی ها منجر به خلاقیت می شود و این خلاقیت راه های تازه ای را در موسیقی می گشاید.

وی با بیان این مطلب كه ضروری است چراغ خلاقیت در جوان ها روشن باشد، تأكید كرد، تقلید تا مرز دوره آموزشی اشكالی ندارد، اما اگر دوره تمام شود و تقلید ادامه یابد آن وقت دیگر شما فقط تكرار كننده حرف های یك نفر هستید.

«نفر» در ادامه صحبت هایش «بداهه نوازی» را یكی از نقطه های روشن موسیقی عنوان كرد و از بداهه به معنای آگاه درآمدن، در دم سخن گفتن یاد كرد و گفت: یكی از فرازهای بسیار مهم موسیقی شرقی بداهه نوازی است و یكی از توانایی های نوازنده این است كه فكر و اندیشه ای را بدون آمادگی قبلی بروز دهد و اجرا كند. البته تعاریف غلطی نیز از بداهه نوازی وجود دارد اما در كل نهایت درجه استادی برای یك نوازنده به كارگیری قوه خلاقه در افكار و آثارش است. این آهنگساز و نوازنده با بیان این مطلب كه هركه خیال پردازتر باشد در هنر موفق تر است، درباره پیدا كردن استاد خلاق گفت: هنرجویان سراغ استادی می روند كه فقط تكرار مكررات نكند و قادر به اجرای یك اثر مشخص به گونه یا گونه های متفاوت باشد. ممكن است كسی تم «مرغ سحر» را به گونه ای متفاوت و با بیانی جدید اجرا كند. نوازنده در بداهه نوازی در یك لحظه هم می سازد، هم می نوازد و هم هردو را با هم منطبق می كند.

او سپس قطعاتی را به صورت بداهه اجرا كرد كه با بیانی بداهه، رنگی جدید، فرازها و فرودهای سرعت در حركت انگشتان همراه بود.

● روز اول

در نخستین روز از برگزاری این جشنواره، گروه سپهر از دانشگاه فردوسی مشهد، به سرپرستی مرتضی جلیلی و گروه مهتاب از دانشگاه علمی كاربردی فرهنگ و هنر واحد ۴ تهران، به سرپرستی وصال عربزاده قطعاتی را به صحنه بردند.

● روز دوم

در دومین روز از برگزاری این جشنواره ۲ گروه بامداد و سبكبال در تالار اندیشه حوزه هنری به اجرای برنامه پرداختند. گروه« بامداد» به سرپرستی «سیروان منهوبی» دارای رتبه اول جشنواره نواهای حماسی شیراز و رتبه اول جشنواره موسیقی غرب كشور دركرمانشاه در این جشنواره قطعاتی را اجرا كرد. گروه بامداد، موسیقی محلی كردی - آثاری ازكامكارها - و موسیقی لطیف ایرانی و گروه سبكبال قطعاتی در دستگاه بیات ترك و بیات اصفهان را اجرا كردند.گروه موسیقی «سبكبال» نیز به سرپرستی«سینا بطحایی» و آهنگسازی «جواد بطحایی»، كسب مقام نخست در سومین جشنواره موسیقی دانشجویی علم و فرهنگ را در كارنامه خود دارند. دومین روز از فستیوال گروه نوازی دانشجویان كشور درحالی در دانشگاه امیركبیر برگزار شد كه برخلاف روزهای گذشته، استقبال بیشتری از این مراسم می شد.

گروه موسیقی دانشگاه امیركبیر با سرپرستی جواد بطحایی و اجرای گروه نفیر از دانشگاه آزاد هنر و معماری، به سرپرستی حمید شاهسون در روز دوم از برگزاری این جشنواره جمعیت زیادی را به دانشگاه كشاندند. تمامی این برنامه در آمفی تئاتر دانشگاه امیر كبیر، برگزار شد كه با استقبال دانشجویان برگزار شد. اطلاع رسانی روز نخست هم در خلوتی اجراهای روزهای نخست بی تأثیر نبوده است. در مراسم آغازین، آدرس آمفی تئاتر دانشگاه امیركبیر به جای تالار اندیشه حوزه هنری نوشته شده بود.

● روز سوم

فستیوال گروه نوازی دانشجویان كشور، در روز سوم با نشست پژوهشی نقش و جایگاه سه تار در گروه نوازی با حضور مسعود شعاری و دو اجرای گروه رود از دانشگاه هنر كرج، با سرپرستی بهزاد انصاری و اجرای آثاری از آهنگ سازان معاصر، ارشد طهماسبی، حمید متبسم، سهیل امین زاده و بهزاد انصاری و گروه سازهای ایرانی از دانشگاه شیراز همراه بود.

● روز پایانی

ساعت ۱۴ تا ۱۶ روز چهارشنبه روز پایانی، نشست پژوهشی تدارك دیده شده كه درپی آن «گروه نوازی در موسیقی ایران؛ تحول یا تغییر»، توسط داریوش پیرنیاكان بررسی شد. نخستین فستیوال گروه نوازی دانشجویان سراسر كشور با هدف حمایت از گروه های موسیقی دانشجویی و با تأكید بر گروه نوازی در موسیقی معاصر ایران برگزار و در روز چهارشنبه در تالار اندیشه به كار خود پایان داد.

بلیت های جشنواره

نكته قابل توجه دیگر این كه بلیت تالار اندیشه دست كم ۴۰۰۰ تومان است كه در این فستیوال بلیت هایی با بهای ۴۰۰۰ تومان صادر شده كه با مهر «برای دانشجو» به ۱۰۰۰ تومان كاهش یافته بود.

● كارگاه های آموزشی

در مدت برگزاری جشنواره، ۳ كارگاه آموزشی با حضور موسیقیدانانی چون «مسعود شعاری»،«داریوش پیرنیاكان» و «جواد بطحایی» در دانشگاه امیركبیر برپا شد.

در این جشنواره ، كارگاهی با عنوان آسیب شناسی گروه نوازی در موسیقی معاصر ایران با حضور استادان موسیقی سنتی ایران در رشته های تار، سنتور و سه تار در ۳ روز متوالی از ساعت ۱۴ تا ۱۶ در دانشگاه امیركبیر كه با استقبال فراوان دانشجویان همراه بود،برگزار شد.