او بعد از «با من بمان» كه نقش یك بیمار روانی را خیلی خوب بازی كرد، حالا با پخش همزمان «ما چند نفر» و «سال‌های برف و بنفشه» حسابی شناخته شده؛ سریال‌هایی كه هم خودش و هم تماشاگران را امیدوار كرده تا از این به بعد، سام درخشانی را در كارهای بهتری ببینند. خودش كه خیلی امیدوار است و عزمش را جزم كرده كه بعد از این درخشان‌تر باشد تا جایی كه حرف سیمرغ گرفتن را می‌زند.

● در «صحنه جرم، ورود ممنوع» چه می‌كنید؟ با آن نقش كوتاه چرا رفتید روی بیل‌بورد تبلیغاتی فیلم؟

▪ من خودم هم نمی‌دانم! اصلا قرار نبود این اتفاق بیفتد. زمان فیلم‌برداری «صحنه جرم، ورود ممنوع» ابراهیم شیبانی با من تماس گرفت و از من خواست در یك سكانس كوتاه مهمانی برایش بازی‌كنم ولی اصلا حتی قرار نبود اسمم توی تیتراژ فیلم بیاید. من حتی فیلمنامه را هم نخوانده بودم و فقط به خاطر دوستی با شیبانی بازی در آن سكانس را قبول كردم ولی متاسفانه وقتی فیلم اكران شد، دیدم اسم و عكسم روی بیل‌بورد هم رفته.

● یعنی رودست خوردید؟

▪ ببینید! این كار كاملا غیر حرفه‌ای است؛ من یك كار كاملا دوستانه كرده‌ام و برایش دستمزدی هم نگرفتم اما الان چون ۲ تا سریالم همزمان از تلویزیون پخش می‌شود و تقریبا طرفدار هم دارد، اسمم روی بیل‌بورد رفته. مطمئنم اگر سام درخشانی ۲ سال پیش بودم، اسمم در تیتراژ هم نمی‌آمد.

● یعنی خواسته‌اند از محبوبیت شما استفاده كنند؟

▪ فكر می‌كنم. چون نقشم اصلا چیزی نیست كه بخواهند در تبلیغات از آن استفاده كنند. متاسفانه این اتفاق برای من خیلی گران تمام شد. چون الان كه همزمان ۲ سریالم روی آنتن رفته، همه فكر می‌كنند من یك فیلم سینمایی هم كار كرده‌ام ولی در فیلم می‌بینند كه من در یك سكانس بازی می‌كنم و بعد می‌میرم. مجبورم همه جا این سؤال را جواب بدهم كه چرا چنین نقشی را قبول كرده‌ام.

● از این بدشانسی بگذریم و برگردیم به عقب؛ به اولین كاری كه انجام دادید.

▪ اولین كارم سال ۷۸ بود؛ درست موقعی كه بعد از ۲ سال وقفه كاری و دور شدن از فضای آموزشگاه بازیگری و كارهای دانشجویی‌كردن، به خاطر مشكلات مالی و خانوادگی تصمیم گرفته بودم از ایران خارج شوم. ولی درست در روزهایی كه مقدمات رفتنم آماده شده بود، آقای حمزه كه در آموزشگاه «رسام هنر» زیرنظرشان بودم، با من تماس گرفتند و برای كار «شب‌زدگان» دعوت به كارشدم و خب، قسمت این بود كه برنامه كلی زندگی‌ام تغییر كند.

● به نظرتان شب‌زدگان برای اولین كار مناسب بود و توانست نشانتان بدهد؟

▪ شب‌زدگان برایم افتخار بود چرا كه اولین بازی‌ام را كنار استاد مشایخی بودم و توانستم از ایشان كمك بگیرم.

● یعنی برایتان مهم نبود كه دیده نشوید؟

▪ همین كه توی این كار و گروه بود برایم مهم‌تر بود و اینكه نقش اول جوان سریال هم بودم. آن روزها جز استاد مشایخی كه همیشه مطرح هستند، نصرالله رادش هم روزهای محبوبیتش را می‌گذراند و بازی كردن در كاری كه این ۲ نفر حضور داشتند موقعیت خوبی بود.

● از شب‌زدگان تا «با من بمان» فاصله زیادی بود؛ این همه مدت كجا بودید؟

▪ اصلا بیكار نبودم ولی انگار قسمت نبود كه دیده بشوم. بعد از شب‌زدگان بلافاصله برای فیلم سینمایی «دلباخته» قرارداد بستم؛ با فریبرز عرب‌نیا و آناهیتا نعمتی همبازی بودم ولی آخرش یك بدشانسی آوردم؛ كلیت كار ضعیف از آب درآمد و موقع اكران اصلا دیده نشد و هیچ اتفاقی برایم نیفتاد.

در این فاصله هم تحت تاثیر دور و بری‌هایم قرار گرفتم كه می‌گفتند حالا كه به اینجا رسیده‌ای قدر خودت را بدان و هركاری را قبول نكن تا فیلم اكران شود و من هم منتظر ماندم و بازی در فیلم‌هایی مثل «شورعشق» را از دست دادم و در دلباخته هم دیده نشدم.

● یعنی از بازی و نقشتان در دلباخته راضی نیستید؟

▪ ببینید! من قبول ندارم كه اگر كسی خوب بازی كند، حتی در كار ضعیف هم دیده می‌شود؛ وقتی مجموعه كاری بد از آب دربیاید و دیده نشود خصوصا اینكه آن كار اولین كارت باشد، تو اصلا دیده نمی‌شوی؛ چه خوب باشی و چه بد. ولی از جهتی دیگر فیلمنامه و گروه دلباخته در اولین برخورد به نظرم خیلی خوب و مثبت آمدند كه كار را قبل كردم.

● و بعد از این بدشانسی؟

▪ بعد از این، نقش‌هایی كه به من پیشنهاد شده بود را به امید اكران دلباخته رد كردم. در ۲ اپیزود سریال «همسفر» (قاسم جعفری) بازی كردم كه یكی از آنها اجازه پخش نگرفت و در فیلم تلویزیونی «بهشت آبی» (آقای مرادپور) كه كار بدی از آب درنیامد و یكی دو بار از تلویزیون پخش شد، تا اینكه رسیدم به سریال «خانه پدری».

● چرا قبول كردید در خانه پدری با آن گریم بازی كنید؟ اصلا شناخته نمی‌شدید؛ هر كسی بودید جز سام درخشانی!

▪ داستان خانه پدری خوب بود، Cast هم خوب بودند ولی وقتی روز تست گریم رسید و من گریم شدم و خودم را در آینه دیدم، حس كردم كارگردان دنبال حسن جوهرچی بوده نه من!

خودم هم می‌دانستم چهره‌ام اصلا شباهتی با خودم ندارد ولی در موقعیتی نبودم كه بخواهم اعتراض كنم. از طرفی هم سنم كمتر بود و كم تجربه بودم؛ شنیده بودم اگر نقشی را بازی كنی كه از خودت دور و متفاوت باشد خیلی خوب است ولی نمی‌دانستم وقتی باید نقش متفاوت را با چهره‌ای این‌قدر دور از خودت قبول كنی كه كاملا شناخته شده‌ای، نه اینكه اول راه با یك چهره متفاوت بازی كنی، طوری كه تا مدت‌ها تو را با آن چهره بشناسند.

مثلا بعد از خانه پدری چند تا دفتر با من تماس گرفتند و دعوت به كارم كردند، ولی وقتی چهره‌ام را دیدند، پشیمان شدند چون آنها دنبال چهره‌ای بودند كه در خانه پدری دیده بودند.

● خب چرا برای انتخاب نقشتان مشورت نكردید؟

▪ مشورت موقعی باید اتفاق بیفتد كه آدم ۲۰ تا پیشنهاد مختلف داشته باشد ولی وقتی من فقط یك پیشنهاد دارم مشورت كردن كمكی نمی‌كند. خانه پدری در زمان خودش بهترین اتفاقی بود كه می‌توانست برای من بیفتد. البته خوشبختانه سریال هم طرفدار پیدا كرد و بعدش هم چند تا مصاحبه داشتم كه كمی شناخته شدم ولی قبول دارم خانه پدری اتفاقی نبود كه منتظرش بودم.

● بعد از با من بمان هم تا «ما چند نفر» خیلی كم‌كار بودید.

▪ نه كم كار نبودم. در ۲ اپیزود «دریایی‌ها» نقش پسری كه ایدز گرفته بود را بازی كردم كه نقش خاصی بود و دوستش داشتم و در نظرسنجی‌های شبكه ۵ آن ۲ قسمت جزو قسمت‌های برگزیده سریال دریایی‌ها شدند.

● یعنی چون نقش یك جوان ایدزی بود، قبولش كردید؟ اگر نقش عادی‌تر در دریایی‌ها بهتان پیشنهاد می‌شد قبول نمی‌كردید؟

▪ بله، برایم مهم است كه چه نقشی را بازی كنم وگرنه تا الان به جای این تعداد كار، ۵۰تا كار در كارنامه‌ام داشتم. من یكشبه به اینجا نرسیده‌ام و در كل راه بازیگری‌‌ام هیچ رابطه یا تكیه‌گاه خاصی نداشته‌‌ام پس باید در انتخاب نقش‌هایم دقت كنم. كل داستان دریایی‌ها خوب بود و گروه هم گروه خوبی بود ولی دلیل اصلی‌ام برای بازی‌كردن آن نقش، خاص‌بودن آن بود كه برایم جذابیت داشت.

● یعنی هیچ‌وقت هیچ نقش ساده‌ای از شما نخواهیم دید؟

▪ نه اینكه من فقط منتظر می‌نشینم تا نقش‌هایی با شرایط ویژه را بازی كنم. ولی مطمئنا یك نقش به شدت منفعل و صاف و ساده و بدون هیچ فراز و فرود را هم بازی نخواهم كرد. مثلا من در فیلم «آغاز دوم» خانم مهشید افشارزاده، نقش جوانی را بازی كردم كه روح یك شهید در بدنش قرار می‌گیرد تا بتواند وصیت دوستش را به خانواده‌اش برساند و در پایان داستان، كار این جوان به بیمارستان روانی می‌كشد. این نقش كلا فراز و فرود داشت و منفعل نبود.

● برسر این فیلم چه آمد؟

▪ متاسفانه این فیلم اكران نشد ولی در جشنواره دفاع مقدس خوب دیده شد و یكی از جشنواره‌های جانبی هم مرا برای بازی در آن نقش كاندید جایزه كرد.

● انگار شما اصلا در كار سینمایی شانس ندارید.

▪ ظاهرا همین‌طور است. بعد هم «جدا افتاده» داوود موثقی را بازی كردم كه هنوز اكران نشده و خبری از ماجرایش ندارم.

● مازیار در «ما چند نفر» چه ویژگی خاصی داشت؟

▪ نقش مازیار نقش خاصی است چون یك وجهی نیست و تماشاگر همیشه بلاتكلیف است كه او آدمی مثبت است یا منفی. در تمام طول داستان این تعلیق درباره مازیار وجود دارد؛ اینكه در جایی از داستان مازیار چاقو می‌كشد و جایی دیگر كنار پدرش گریه می‌كند، او را خاص كرده است.

● ولی بعد منفی بودن مازیار غالب است.

▪ چون ما روی بعد منفی این آدم بیشتر مانور می‌دهیم و این چیزی است كه سناریو و كارگردان خواسته‌اند.

● فكر نكردید كه بازی در بامن بمان و ما چند نفر این ذهنیت را در تماشاگر ایجاد كند كه شما فقط نقش‌های عصبی را خوب بازی می‌كنید؟

▪ ببینید! یك بخش قضیه اتفاقی است كه دارد می‌افتد و آن اتفاق این است كه من این نقش‌ها را دوست دارم و از بازی‌كردنشان راضی‌ام ولی اتفاقی كه خواهد افتاد این است كه ممكن است در آینده من در ذهن مخاطب یك شكل خاص و كلیشه‌ای پیدا كنم. این نكته مربوط به سیاستی است كه یك بازیگر باید در كارش داشته باشد و این روزها خودم هم به این نتیجه رسیده‌ام كه از نقش‌های منفی و عصبی فاصله بگیرم.

● به همین دلیل بازی در سال‌های برف و بنفشه را قبول كردید؟

▪ بله. سال‌های برف و بنفشه گروه خیلی خوبی دارد و نقش هم یك نقش كاملا محوری است ضمن اینكه مثبت هم هست و شبیه نقش‌هایی نیست كه تابه‌حال بازی كرده‌ام.

● آن‌قدری كه می‌خواستید خاص است؟

▪ بله، چون این آدم مثبت بی‌فایده‌ای نیست. در طول داستان متحول می‌شود و در داستان یك پرش زمانی از سال ۴۲ به ۵۷ هم وجود دارد كه من نقش پیری علی فلاح را هم بازی می‌كنم. همه اینها برایم جذابیت داشت.

● الان كه با پخش این ۲ سریال به شهرت رسیده‌اید، چه تغییری در روند كارتان خواهید داد؟ سعی می‌كنید نقش‌هایی بازی كنید كه مشهورتر شوید؟

▪ من الان در شرایطی هستم كه شهرت برایم مهم نیست؛ برایم مهم است كه بهترین كار را انجام دهم و كارم را درست انجام بدهم. اینكه گیشه داشته باشم و مشهور باشم، آن‌قدر برایم مهم نیست كه در مقابل، در ذهن آدم‌ها خاطره خوبی از من بماند.

● در آینده هم همین‌طور به بازی‌كردن در سریال‌ها ادامه می‌دهید؟

▪ امسال تصمیم دارم روی كار سینمایی تمركز كنم؛ البته تا جایی كه شرایط مالی‌ام اجازه بدهد و بتوانم بدون كاركردن روزگارم را بگذرانم چون پارسال وقتی سر سریال ما چند نفر بودم موقعیت بازی در اتوبوس شب و اخراجی‌ها را از دست دادم.

● در اخراجی‌ها قرار بود چه نقشی را بازی كنید؟

▪ نقش همان دزد لمپنی كه امین حیایی بازی می‌كند.

● یعنی كاملا بی‌خیال سریال می‌شوید؟

▪ مسلما نه، اگر كار خیلی خوبی پیشنهاد شود، موقعیت را از دست نمی‌دهم ولی ترجیحم این است كه بیشتر در سینما فعالیت كنم.

● مطمئنید كه حالا انتخاب‌های خوبی خواهید كرد؟

▪ به هر حال الان به تجربه‌ای رسیده‌ام كه بتوانم یك كار خوب را خوب انجام بدهم؛ حتی آن‌قدر در این باره مطمئن هستم كه می‌توانم قول بدهم اگر برای یك نقش خوب در یك فیلم سینمایی كه در حد خوب است انتخاب شوم، حتما كاندید دریافت سیمرغ در آن نقش خواهم شد.

● ادعای بزرگی نیست؟

▪ به نظرم الان وقتش رسیده كه سطح كاری‌ام را بالا ببرم چون حس می‌كنم الان توانایی‌اش را پیدا كرده‌ام.

● تجربه بازی در نقش یك شیزوفرنی

درخشانی در سریال «با من بمان» نقش یك بیمار روانی را بازی كرده است. او از تجربهٔ متفاوتش برایمان حرف زد. بازی من در با من بمان شروع جالبی بود. چون گروه آقای لبخنده برای آن نقش، اول به محمدرضا فروتن پیشنهاد داده بودند كه به توافق نرسیدند و بعد به پارسا پیروزفر، تا اینكه قسمت رسید به من. آقای لبخنده برایم درباره نقش توضیح دادند.

من هیچ اطلاعی از بیماران شیزوفرنی نداشتم ولی خیلی خوشحال بودم موقعیتی پیش آمده كه نقشی تا این حد متفاوت را بازی كنم چون حرف مشترك هر مصاحبه‌ای كه از بازیگرهای بزرگ خوانده یا شنیده بودم، این بود كه بازی كردن در نقش یك بیمار روانی، موقعیت خیلی خوبی است تا بازیگر بتواند خودش را نشان دهد. آقای لبخنده گفت چون شناختی از من ندارد باید تست بدهم.

همین تست دادن، نكته جالب ماجرا بود. شبی كه قرار بود فردایش تست بدهم، آن قدر از اینكه ممكن است برای این نقش انتخاب شوم خوشحال بودم كه با دوستانم یك مهمانی كوچك گرفتم و بدشانسی آوردم و همان شب مسموم شدم. فردا صبح شبیه یك جنازه متحرك بودم كه پای چشم‌هایم گود رفته بود. آقای لبخنده بعدا به من گفت كه وقتی من را با آن قیافه دیده پیش خودش گفته: «این پسره یك شبه چقدر برای نزدیك شدن به نقش به خودش فشار آورده!».

فرصتی برای تمرین نداشتم چون ۲ روز بعد از تست دادن رفتم جلوی دوربین. ولی یك دوست پزشك داشتم كه درمورد بیماران شیزوفرنی مشاوره‌های خوبی به من داد. حتی با یكی دو نفر كه شیزوفرنی داشتند ملاقات كردم و نكته جالب در هر دوی آنها این بود كه شما فكر می‌كردید با یك آدم كاملا سالم روبه‌رو هستید؛ مطلبی كه در با من بمان هم كاملا به آن اشاره شده بود؛ به این موضوع كه بیماران شیزوفرنی ظاهری سالم دارند ولی ممكن است اتفاقاتی باعث بروز بیماری آنها شود. جز این تحقیقات، روش شخصی‌ام این است كه تا قبل از بازی نقش، بارها فیلمنامه را می‌خوانم و این خواندن باعث می شود تا با نقش ارتباط برقرار كنم.بعد در لحظه‌های مختلف زندگی عادی‌ام از خودم می‌پرسم كه اگر آن نقش، به جای من بود چطور رفتار می‌كرد و همین‌طوری به مرور نقش وارد زندگی عادی‌ام می‌شود. در با من بمان كمی بیمار شده بودم. نقش سنگین بود، انرژی زیادی می‌خواست و من آن‌قدر به نقش نزدیك شده بودم كه در زندگی عادی‌ام هم شك می‌كردم و احساس بدی داشتم. بازیگری مثل دروغ است و وقتی این دروغ را زیاد تكرار می‌كنی، باورش می‌كنی.این اتفاقی كه بر اثر بازی كردن یك نقش در آدم می‌افتد شروع و پایان مشخصی ندارد. برای من وقتی كار تمام شد و از نقش فاصله گرفتم، كم كم تاثیر نقش هم از بین رفت.