رایزن فرهنگی و توریستی سفارت ترکیه در تهران، نخستین همایش فرصت های سرمایه گذاری در گردشگری را راهی به سوی توسعه گردشگری ایران دانست. محمت کایا با تاکید بر اهمیت شرکت در این گونه همایش ها برای سرمایه گذاران ترکیه افزود؛ حضور در این گونه همایش ها برای ما بسیار مهم است، اما مهمتر از آن استمرار این همایش ها است که می تواند اثرات مثبت بسیاری به همراه داشته باشد.

به گفته وی توسعه صنعت گردشگری در ایران یکی از اهداف و سیاست های پیش روی گردشگری ترکیه است. کایا استاندارد ساخت مراکز اقامتی و ساختمان سازی ترکیه را مطابق با بالا ترین استانداردهای بین المللی دانست و گفت؛ در حال حاضر چند شرکت ساختمان سازی ترک به صورت فعال مشغول به ساخت هتل در ایران هستند و دولت ترکیه برای جلب سایر شرکت ها در این حوزه امتیازاتی را لحاظ کرده است.

رایزن فرهنگی و توریستی سفارت ترکیه از سفر گروه پنج نفره فنی از شرکت توسعه گردشگری ایران در ماه آینده به ترکیه خبر داد و گفت؛ امیدواریم برای سرعت بخشیدن به این گونه حرکت ها، صاحبان صنایع و فعالان گردشگری ایران و ترکیه در همایش های تخصصی مانند نخستین همایش فرصت های سرمایه گذاری صنعت گردشگری در ایران با هم آشنا شده و پروژه های مشترکی را به انجام برسانند.

کایا با تاکید بر پیشرفت ترکیه در تمام زمینه های صنعت گردشگری یادآور شد؛ در حال حاضر ترکیه علاوه بر موفقیت در ساخت هتل و سایر صنایع جانبی این حوزه در دنیا مطرح بوده که می تواند با ارتباطات مستمر این تجربیات را در اختیار همکاران ایرانی خود قرار دهد.محمدرضا فرزین، کارشناس ارشد گردشگری برگزاری نخستین همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری در صنعت گردشگری را فضایی مناسب برای معرفی پروژه های سودآور توریستی ایران به سرمایه گذاران جهان عنوان کرد.

وی دیدگاه و روش های اجرایی شرکت توسعه گردشگری در جنب سرمایه گذاران و معرفی ایران به جهانیان را مثبت ارزیابی کرد و افزود؛ یکی از روش های رسیدن به موفقیت در صنعت گردشگری جذب سرمایه های داخلی و خارجی است که دولت می تواند برای سودآوری در صنعت گردشگری، زمینه تجهیز بسترهای مناسب سرمایه گذاری را آماده کند.

این استاد دانشگاه در ادامه گفت؛ صنعت گردشگری سودآور است و این درحالی است که همچنان تعداد کمی از سهام این صنعت در بورس کشورمان فعال است.

فرزین همچنین تغییر قوانینی که موجب جلوگیری از رشد صنعت گردشگری کشور است را یکی دیگر از عوامل و راه های ترقی گردشگری در کشور دانست و افزود؛ با یک بستر تجاری مناسب و با استفاده از متخصصان گردشگری اقتصادی می توان به جایگاه شایسته خود در صنعت گردشگری نزدیک شد. با ارائه چشم انداز مناسب از صنعت گردشگری به سرمایه گذاران خارجی و داخلی می توان پروژه های موجود را عرضه و با کارهای کارشناسی سرمایه گذاران را در مورد بازگشت سرمایه شان مطمئن کرد.

این استاد دانشگاه، سیاستگذاری دولت را در جهت به وجود آوردن فرصت های لازم برای توسعه این بخش توصیف کرد و افزود؛ دولت می تواند ریسک سرمایه گذاری را کاهش و سود آن را افزایش دهد.

نخستین همایش جهانی فرصت های سرمایه گذاری در صنعت گردشگری ۳ و ۴ شهریورماه در تهران برگزار می شود. در نخستین همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری در صنعت گردشگری، شرکت توسعه گردشگری ایران با تهیه ۸۰۰ بسته سرمایه گذاری سعی در برآورده کردن نیاز سرمایه گذاران خارجی و داخلی کرده است. محورهای این همایش در ۷ حوزه تاسیسات اقامتی، مناطق نمونه گردشگری، مجتمع های خدمات رفاهی بین راهی، اماکن تاریخی، فرهنگی

قابل بهره برداری در صنعت گردشگری، مجتمع های آب درمانی، کمپینگ های گردشگری و سایر تاسیسات توریستی همچون دهکده های گردشگری برنامه ریزی شده است.