رئیس فراكسیون محیط زیست مجلس درباره سرنوشت ارسال نامه مجلس به سازمان ملل برای جلوگیری از ساخت جزایر مصنوعی امارات در آب‌های خلیج فارس گفت: این نامه بی‌پاسخ ماند.

امارات متحده عربی قصد دارد تا ۱۰ سال آینده بیش از ۳۲۵ جزیره مصنوعی در آب‌های خلیج فارس بسازد و امكاناتی چون خطوط راه‌آهن، سكونت‌گاه و گردشگاه در آن‌ها مهیا كند كه اگر همچنان بدون واكنش‌ مناسب كشورهای حاشیه خلیج فارس مواجه شود دیگر كسی گونه‌های زیستی نادر خلیج همیشه فارس را به یاد نخواهد آورد.

امارات متحده عربی پس از سال‌ها ادعای بی‌اساس بر سر مالكیت جزایر طبیعی سه‌گانه تنب بزرگ، تنب كوچك و ابوموسی حالا درصدد ساخت ۳۲۵ جزیره مصنوعی در آب‌های خلیج فارس است كه به گفته روزنامه «البیان» چاپ امارات برای احداث این پروژه‌ها میلیاردها دلار هزینه شده و بیش‌ترین این پروژه‌ها متعلق به دوبی و در حدود ۳۰۰ جزیره خواهد بود.

محمدجعفر سادات موسوی، رئیس فراكسیون محیط زیست مجلس درباره آخرین وضعیت نامه ارسال شده خود به سازمان ملل به خبرنگار فارس می‌گوید: نامه‌ای را كه در شهریور سال گذشته با پست فوری به سازمان ملل برای اعتراض به ساخت جزایر مصنوعی در آب‌های خلیج فارس و تهدیدات زیست محیطی ناشی از آن نوشتیم متأسفانه چون وزارت امور خارجه كشور حاضر به مداخله در این امر نشد، این نامه یك نامه عادی تلقی شد و بی پاسخ ماند.

وی در ادامه گفت: نامه‌ای كه از طرف وزارت امور خارجه یك كشو ارسال نشود تأثیر سیاسی و حقوقی خود را نخواهد داشت و تأثیر قاطع ندارد.

در حال حاضر مسئولان سازمان منطقه‌ای خلیج فارس (راپمی) در پی این هستند كه توافق كشورهای حاشیه خلیج فارس را برای اعتراض به این حركت امارات جمع كنند چون كشورها به تنهایی، خود را درگیر این مسائل نمی‌كنند.

فاطمه واعظ جوادی، رئیس سازمان محیط زیست نیز در این باره به خبرنگار فارس گفت: می‌خواهیم هیئت وزیران كشورهای حاشیه خلیج فارس، چارچوب‌های قانونی محدود كننده‌ای را تصویب كند كه كشورها ملزم به اجرای آن باشند كه در غیر این صورت هر كشوری با یك ارزیابی زیست‌محیطی دست‌كاری شده می‌آید و برای محیط زیست مشكل‌ساز می‌شود كه به عنوان مثال قانونی می‌توان گذاشت كه در خلیج فارس هیچ ساخت و سازی توسط هیچ كشوری صورت نگیرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این‌كه ۱۲ مایل از سواحل دریا جزء آب‌های سرزمینی هر كشوری محسوب می‌شود، گفت: هر كشوری حق ساخت این جزایر را در آب‌های تحت مالكیت خود دارد مگر این‌كه در رفت‌وآمد كشتی‌ها خلل ایجاد كند.

جوادی تأكید كرد: اگر مشكلی در خلیج فارس ایجاد شود به تمام كشورهای حاشیه ضرر می‌رساند و فقط كشور خاصی متضرر نمی‌شود.

وی گفت: كشورهای دیگر حاشیه خلیج فارس تاكنون نسبت به ساخت جزایر مصنوعی در امارات اعتراضی نداشته‌اند.

خلیج فارس دریای نیمه‌بسته‌ای با حساسیت‌های ویژه‌ای است و وجود اكوسیستم‌هایی مثل جنگل‌های حرا، آب‌سنگ‌های مرجانی و علفزارهای دریایی بر حساسیت و اهمیت این اكوسیستم افزوده است.