گروه برنامه ریزی و توسعه مدارس علوم اسلامی معاونت پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی از سال ۸۱ در زمینه تأسیس و راه اندازی مدارس صدرا فعال و در راستای ایجاد زمینه و بستر مناسب برای تبیین و گسترش مبانی و آموزه های دینی فعالیت می کند و در حال حاضر نزدیک به یکهزار نفر در این مدارس مشغول به تحصیل هستند .

تعلیم و تربیت اسلامی ، ایجاد باور و اعتقادات عمیق و ریشه ای در نوجوانان در سایه تعالیم قرآن کریم ، ایجاد زمینه و بستر مناسب برای تبیین و گسترش آیه های دینی و همچنین پاسخ به نیازهای نسل تشنه امروز از اهداف مهم طرح تأسیس "مدارس علوم و معارف اسلامی صدرا" است .

دوم آبان ماه ۱۳۸۱ با تأسیس دبیرستان علوم و معارف اسلامی صدرا ، وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی موافقت شد و سازمان تبلیغات اسلامی مطابق مجوز شورای عالی آموزش و پرورش ، نسبت به راه اندازی مدارس اقدام کرد .

تاکنون بیش از ۲۲ دبیرستان علوم و معارف اسلامی و ۷ مرکز پیش دانشگاهی راه اندازی شده است ، این مدارس در استانهایی چون اصفهان، آذربایجان شرقی، خوزستان، هرمزگان، گلستان، تهران، کهکیلویه و بویر احمد، خراسان و کرمان قرار دارند .

هدف از تأسیس دبیرستانهای صدرا تقویت بنیه علمی و اخلاقی و همچنین رسیدن به توانمندی های معنوی ، یعنی تربیت نخبگان و کارشناسان حوزه علوم ، معارف و تمدن اسلامی در عرصه فرهنگ دینی، است .

اجرای کارگاه آموزشی مدیران مدارس صدرا، برگزاری اردوی سراسری معرفت ویژه دانش آموزان و برگزاری مسابقات فرهنگی از برنامه هایی است که توسط گروه ریزی و توسعه مدارس علوم اسلامی معاونت پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی برای غنی سازی فعالیتها انجام می شود .

برگزاری مسابقات کتابخوانی، برگزاری مسابقات قرآن در رشته های حفظ، قرائت و مفاهیم قرآن کریم و انتشار سلسله جزوات آشنایی با ائمه معصومین (ع) برنامه های دیگری است که از سوی گروه برنامه ریزی و توسعه مدارس علوم اسلامی (صدرا) معاونت پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی در جهت غنی تر کردن برنامه های آموزش مدارس صدرا انجام می شود .