عماد توحیدی آهنگساز آلبوم قلندروار که به عنوان نوازنده میهمان سه شنبه شب با ارکستر ترکیه به اجرا پرداخت توسط شهردار قونیه و مقامات دولتی مورد تقدیر قرار گرفت.

به گزارش فارس، این نوازنده دف در ادامه کنسرت های تکنوازی خود در ترکیه و اجرا با گروه ارفع کرمانی به مناسبت سال مولانا در قونیه، سه شنبه شب در سالن شهرداری قونیه به همراه ارکستر ۴ نفره ترکیه متشکل از سازهایی چون دودوک، باقلاما، نی و تاس به عنوان نوازنده میهمان به روی صحنه رفت و قطعاتی را به همراه این ارکستر اجرا نمود.

در این اجرا برگزارکنندگان از این دف نواز خواستند تا به عنوان کسی که زبان مولانا زبان مادری اش است در خصوص قلندروار و نوع موسیقی اش که تلفیقی از موسیقی های مناطقی چون هند و تاجیکستان و.... است صحبت کند. وی در این خصوص گفت: ایران، تاجیکستان، هند و ... ریشه های عرفانی وابسته به هم دارند. عارف مرز نمی شناسند و مولانا نیز به مرز توجه نمی کند و فارغ از این وابستگی هاست. من هم در موسیقی مرز را ندیدم و فارغ از قیود سنتی موسیقی عمل کردم.

وی افزود: من قلندروار را تقدیم می کنم به روح همه بزرگان که عرفان شرق را ایجاد کردند و آن را تجلی دادند.

در این مراسم که نوازندگان ایرانی خوش درخشیدند قطعه اول آلبوم قلندروار با صدای علیرضا افتخاری در سالن پخش شد.

به گزارش فارس در ادامه اجراهای گروه های موسیقی ایرانی در قونیه به مناسبت سال مولانا، گروه ارفع کرمانی به سرپرستی فواد توحیدی نیز به صورت تلفیقی با یک گروه فرانسوی در سالن دوندار قونیه به اجرا پرداختند. این گروه سه شنبه شب نیز در سالن ایگولاما نیز برای اجرای موسیقی ایرانی به روی صحنه رفتند.

به مناسبت جشن هشتصدمین سال تولد مولانا که هم اکنون در قونیه در حال برگزاری است گروه های مختلفی از ایران همچون گروه ذوالفنون، شهرام ناظری و.... برای اجرای موسیقی ایرانی اجراهایی را برگزار کرده اند.