مدیریت غذا وداروی دانشکده ی علوم پزشکی خراسان شمالی با اشاره به اینکه مصرف خود سرانه ی آنتی بیوتیک ها احتمال ابتلا به انواع بیماریها و عفونت ها را افزایش می دهد،گفت:با مصرف خود سرانه ی آنتی بیوتیک ها تعداد زیادی از باکتریها نسبت به آنتی بیوتیک ها مقاوم می شوند ،لذا دوره ی درمان طولانی تر شده و این عامل احتمال ابتلا به انواع بیماریها و عفونت های دیگر را نیز افزایش می دهد.

دکتر سید علی وکیلی عوارض قلبی ،گوارشی و مقاومت بدن در مقابل عفونت های ایجاد شده نسبت به درمان را از عوارض ناشی از مصرف خود سرانه ی داروها به ویژه داروهای آنتی بیوتیک اعلام کرد.

وی تاکید کرد: تب و درد، راهنما و پیام بدن است و نباید بدون پرداختن به علت آنها را حذف کرد.

دکتر وکیلی خاطر نشان کرد: بیماریهای غیر واگیر دار مانند فشارخون ،بیماریهای قلبی ،چربی خون با نام یکسان ممکن است از علل مختلفی به وجود بیایند لذا توصیه ی داروی خود به دیگران و استفاده از داروهای آنها بدون تجویز پزشک می تواند بسیار خطرناک باشد.

مدیریت غذا وداروی دانشکده ی علوم پزشکی خراسان شمالی همچنین گفت: کلیه ی اقلام دارویی و آرایشی و بهداشتی باید دارای مجوز از وزارت بهداشت باشند که به صورت برچسب فارسی بر روی کالا چسبانده می شود.

دکتر علی وکیلی با اشاره به اینکه داروهای مسکنی مانند بروفن ،دیکلوفناک و ایندومتاسین را حتما باید با معده پر و یک لیوان آب مصرف کرد افزود: مصرف مسکن هایی مثل بروفن و دیلوفناک در کسانی که مشکل معده و روده دارند میتواند سبب بدتر شدن سوءهاضمه ،ناراحتی های شکمی و بیماری زخم معده و حتی خونریزی های گوارشی شود.

مدینه امانی