محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور دولت نهم یكشنبه شب گذشته و درگفتگویی زنده كه از رسانه ملی برای مردم ایران وجهان پخش شد، چنان از عملكرد اقتصادی دولت نهم دفاع كرد كه گویی افزایش نرخ تورم سرسام آور به ۱/۱۹ درصد افزایش هزینه‌های كمرشكن اجاره بها مسكن واقلام پیش پا افتاده مصرفی همچون بادنجان و تخم مرغ نان و روغن و… نشأت گرفته از جایی بسیار دورافتاده‌تر از نهادهای اجرایی در داخل حاكمیت است و معلولی است كه علت آنرا باید درجایی خارج از گود دولت و رئیس جمهور به عنوان رئیس دولت و چند وزارتخانه مطرح در بحث تورم مثل وزارت بازرگانی و مسكن و بانك مركزی جستجو كرد.

خارج از فلسفه اجرای نمایشی تلویزیونی ازسوی رئیس جمهور و صدا و سیما برای كاهش موج اعتراض ‌های مردمی وغیر مردمی ، دو ست و دشمن، خودی و غیر خودی كه این روزها دیگر تاب و تحمل سخن نگفتن و قلم نراندن حتی برای آنان كه روضه رضوان را به دو گندم بفروختن و از نزدیكان دولت هم بودند نیز نمانده است . باید این سوال اساسی را از مجری قوه مجریه پرسید كه وظیفه شما شرح دلایل گرانی است یا بسط و تدوین شرایطی برای عدم بروزگرانی!؟

و اینكه به واقع و به نظر هر انسان خردمندی داشتن اعتماد به نفس بی شك خیلی پسندیده است، اما به این حدكه آماری دهید كه لااقل برای ارباب جرایدواقتصاددانان كه جمع دو علاوه دو را می دانند كه می‌شود چهارنه هشت!

سخنگوی همین دولت نهم بود كه اوایل سال جاری نرخ تورم را ۵/۱۰ درصد اعلام كرد واكنون براساس گفته رئیس وی ‌( احمدی نژاد) نرخ تورم به ۵/۱۶ درصد رسیده است. یعنی با یك حساب سر انگشتی به صورت میانگین درهر ماه این نرخ یك درصد رشد داشته است.

اعلام چنین آماری را چگونه می‌توان افتخار خدمت به مردم برآوردن پول نفت بر سر سفره مردم دانست؟!

در كدام مكتب اقتصادی و بر اساس كدام نظریه اقتصادی بالارفتن قیمت نفت و به تبع آن افزایش درآمدهای نفتی كه براساس آمارهای رسمی ازسال ۸۴ تا سال ۸۶ در دولت نهم نزدیك به ۱۶۰ میلیارد دلار درآمد نفتی عاید كشور شده است، اقتصاد را رونق نمی‌دهد بلكه به گفته رئیس جمهور سبب افزایش تورم می‌شود!؟

این در حالیست كه در دولت هشتم و در سال ۸۳ درآمدهای نفتی رقم سالانه ۳۴ میلیارد دلار را نیز به خود نمی‌دید، اما در همان سال رشد اقتصادی كشور دریك سال بیش از ۴ درصد رشد داشت، گو اینكه این رشد نیز قابل قبول نبود.

اما چیزی كه نه دراین گفتگو رئیس جمهور به آن اشاره كرد و نه از وی سوال شد، این بودكه چرا در دو سال گذشته و با روند رو به رشد و درآمدهای سرسام آور نفتی رشد اقتصادی كشوراز ۷/۵ درصد در سال ۸۳ به ۲/۶ درصد در سال ۸۵ رسیده است؟ یعنی دوسال، ۱۲۰ میلیارد دلار درآمد نفتی وفقط نیم درصد رشد اقتصادی؟!

آیا واقعاً اینقدر گروه‌های اخلال گر و معاند نظام و دولت نهم قدرتمند هستندكه با نمام توانی كه دولت در زمینه سیاستگذاری و اجرا دارد، می توانند با دولتی كه شعارش خدمتگزاری است دشمنی و مبارزه كنند و توفیق خدمتگزاری و آوردن پول نفت بر سر سفره مردم را از وی بگیرد؟!

درگفتگویی كه رئیس جمهور با تلویزیون انجام داد، نه تنها به سوالاتی كه در ذهن مردم بود پاسخ داده نشد بلكه سوال های بسیاری را نیز ایجاد كرد.

آنجا كه مجری برنامه از وی پرسید چرا دولت نهم برنامه اقتصادی ندارد و احمدی نژاد پاسخ داد كه :« پس برنامه‌ ۵ ساله توسعه چیست؟»‌آیا این پاسخ می‌تواند مردم را قانع كند؟! آیا برنامه۵ ساله‌ای كه دولت آن را قبول ندارد ودر پی اجرای آن نیز نمی‌باشد برنامه اقتصادی و الگوی اقتصادی دولت است؟!

و آنجا كه از وی پرسید علت افزایش قیمت‌ها چیست؟ و احمدی‌نژاد پاسخ داد:« انتشار چك‌پول‌ها و وام‌های مسكن و نابرابری قیمت دلار نسبت به دیگر ارزها و وجود نقدینگی و وجود بانك‌های خصوصی و واردات بی‌رویه و دامن زدن به تورم انتظاری از سوی مطبوعات و رسانه‌ها تورم را موجب شده است.

آیا مگر غیر از اینست كه دولت باید بر انتشار چك‌پول‌ها نظارت كند و به بانك مسكن ابلاغ كند كه وام‌های مسكن را «كتره‌ای» به مردم واگذار نكند و فكری برای برابری ارزش دلار در برابر دیگر ارزها كند و نقدینگی را در جامعه كنترل كند و مگر غیر از اینست كه خود دولت مجوز تأسیس بانك‌های خصوصی را صادر كرده است و آن را برای خود افتخاری می‌داند.

و غیر از اینست كه وظیفه اصلی وزارت طویل و عریضی چون بازرگانی كنترل واردات و حركت برای افزایش صادرات است؟!

شاید البته رئیس جمهور حق دارند. چون در مورد آخر یعنی «تورم انتظاری» حركت و قدرت دولت معطوف به بستن و مواجه و برخورد با رسانه‌های استكبار است كه فقط و فقط به قول رئیس جمهور تیترهای غیرواقعی می‌زنند و كاهی را كوه می‌كنند.

در صورتی كه فرض ما درست باشد و وظیفه دولت و رئیس جمهوری بررسی تیترهای روزنامه‌ها باشد و دلیل اصلی تورم و گرانی‌های اخیر این رسانه‌ها باشند و دولت به واردات و صادرات و كنترل نقدینگی كاری نداشته باشد، عامل اصلی تورم و گرانی‌های كمرشكن مطبوعات و رسانه‌ها هستند.

اما خیر اینگونه نیست. اگر بدنه دولت و آقای رئیس جمهور انتظار دارند كه رسانه‌ها و مطبوعات نیز نقش اصلی خود كه همانا اطلاع‌رسانی و رساندن واقعیت به سمع و نظر مردم است،‌ فراموش كنند،‌ انتظاری بیهوده است، چرا كه به قول شاعر، پدرم روضه رضوان به دو گندم بفروخت/ناخلف باشم اگر ملک جهان را به جوی نفروشم .

پویا دبیری مهر