علی افشاری از همكاران علیرضا نوری زاده در صدای امریكا كه وظیفه داستان سازی علیه جمهوری اسلامی را برعهده دارد، پس از آنكه معصومه ابتكار از همكاری وی با این رسانه، به خیانت تعبیر كرد و روزنامه كیهان نیز این خبر را پوشش داد، به شدت به این روزنامه و عضو شورای شهر تهران حمله كرد.

افشاری در یادداشتی كه در سایت ضدانقلاب گویانیوز، منتشر كرد، با ابراز خشم از خبر ویژه كیهان با عنوان "چقدر شوره..."، مدیرمسئول این روزنامه را به پرونده سازی برای مخالفان متهم كرد.

كیهان در خبر ویژه دوشنبه گذشته خود نوشت: تلاش مسعود بهنود با هدف راضی كردن چند سایت نزدیك به اصلاح طلبان برای پوشش دادن به مصاحبه علی افشاری با پاسخ منفی این سایت ها روبرو شد. مسعود بهنود كه وابستگی خود به سازمان اطلاعاتی انگلیس-اینتلجنت سرویس- را نفی نمی كند و مسئولیت سایت خبری «روز» را برعهده دارد، از چند سایت نزدیك به اصلاح طلبان خواسته بود اظهارات علی افشاری و اكبر عطری دو تن از اعضای سابق دفترتحكیم وحدت كه به آمریكا پناهنده شده اند را پوشش خبری بدهند ولی سایت های مزبور با اشاره به اعتراف صریح این دو تن به همكاری با ماموران اطلاعاتی آمریكا و مخصوصاً همكاری علی افشاری با موساد، به بهنود پاسخ داده اند كه پوشش خبری به علی افشاری و اكبر عطری، می تواند سایت های تحت مسئولیت اصلاح طلبان را به همراهی با موساد و سیا متهم كند.

افشاری در بخش دیگری از نوشته اش، با اشاره به اظهارات ابتكار در دانشگاه امیركبیر و در حالیكه از وی به عنوان راه یافته به شورای شهر یاد می كرد، افزود: اظهارات نامبرده من را به یاد حرف شادروان مهندس بازرگان انداخت که در مجلس اول خطاب به یکی از نمایندگان زن که به وی حمله بی اساسی کرده بود، گفته بود آنکه به ما...

وی در واكنش به ابتكار كه از او به دلیل همكاری با صدای امریكا به عنوان خائن یاد كرده بود، نوشت: اگر قرار باشد خیانت و مصادیق آن مشخص گردند، قطعا نتیجه اقدام کسانی که بر خلاف حقوق بین الملل سفارت آمریکا را به شکلی مستمر در ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸ تسخیر کردند و سرانجام پس از ۴۴۴ روز، آزادی گروگان ها را پیشکش جمهوری خواهان وقت آمریکا نمودند تا بر رقبای دموکرات شان پیروز شوند و خساراتی که این اقدام اعم از بلوکه شدن میلیارد ها دلار اموال ایران در آمریکا، هموار کردن مسیر تهاجم نظامی عراق، تخریب وجهه انقلاب در عرصه بین المللی، حذف جریانات میانه رو و مردمی از حاکمیت و زمینه سازی برای تثبیت استبداد مذهبی و… نصیب منافع ملی ایران کرد، بیشتر در خود اطلاق عنوان خیانت است.

این عضو سابق طیف افراطی دفتر تحكیم در اظهار نظری جالب همكاری با صدای امریكا را مصداق خیانت ندانست و افزود: حضور در رسانه ای که مخاطب بالایی دارد و پرداختن به بیان دردها و مطالبات مردم ایران در آن، کجایش خیانت است؟!

وی بدون توضیح نسبت میان دردهای مردم ایران و جرج بوش رئیس جمهور جنایتكار امریكا، بار دیگر به ابتكار حمله كرد و نوشت: البته این خانم که نه خودش و نه خانواده اش سابقه انقلابی داشتند بعد ها با حضور در مصادر قدرت پاداشش را گرفت و میراث خوار انقلاب شد و عجب آنکه همین نقش در دوران اصلاحات نیز تکرار شد. این فرد بدون اینکه ثانیه ای در ستاد خاتمی حضور یابد، عضو کابینه شد و در تمامی بحران هایی که بر علیه مردم و جنبش اصلاحات به وقوع پیوست، لب از لب باز نکرد تا مبادا مورد غضب راس هرم قدرت قرار گیرد.

افشاری افزود: کسی که در خانه شیشه ای نشسته است، شرط عقل نیست که سنگ در دست گیرد. سمپاتی امثال گری سیک که شایعات در مورد نزدیکی وی به دلال های تسلیحاتی و کمپانی های نفتی آمریکایی اظهر من اشمس است با ادعاهای آمریکا ستیزی ایشان چگونه سازگار است؟ می توان با یک سیاستمدار آمریکایی که در دوران اشغال سفارت مسئولیت دولتی داشته است مصاحبه کرد و این خیانت به دفتر تحکیم وحدت نیست؟ ، اما مصاحبه با صدای آمریکا در مقام یک تحلیل گر مستقل ،با آرمان های دفتر تحکیم وحدت تعارض دارد!. چطور است که همکاری های امنیتی و اقتصادی و اعلام آمادگی برای مذاکرات بدون پیش شرط با دولت آمریکا خیانت نیست اما استفاده از رسانه صدای آمریکا به منظور افزایش آگاهی های عمومی ، بیان ظلم ها و درد های مردم ایران و روشنگری پیرامون نقض حقوق بشر خیانت است! البته بنده با هیچکدام از موارد فوق مشکل ندارم و آنها را به شرط آنکه در چهارچوب منافع ملی باشد، خیانت نمی دانم. مرادم از بازگویی این موارد بیان تناقض های نهفته در این موضعگیری ها است.

گفتنی است علی افشاری، ۲ سال قبل، پس از صدور حكم قضایی درباره وی از ایران گریخت. محسن سازگارا در امریكا سرپل وی شد تا در مؤسسه "واشنگتن برای سیاست خاور نزدیك" و VOA مشغول شود.

چندی پیش یكی دیگر از اپوزیسیونهای فراری، افشا كرد محسن سازگارا از محل کمکهای دولت آمریکا در "واشینگتن اینستیتو" و VOA حقوق می گیرد و پسرش شهاب سازگارا در رادیو فردا حقوق دولت آمریکا را دریافت می کند. همچنین علی افشاری و اكبر عطری از محل کمکهای دولت آمریکا به موسسه NED ماهیانه ۵۰۰۰ دلار و از بودجه دولت آمریکا در رسانه دولتی VOA هر هفته ۲۰۰ دلار ، حقوق می گیرند.