تحقیقات ویژه گروه های پلیس استان اصفهان برای دستگیری جانی خطرناكی كه در اقدامی تبهكارانه، پس از مجروح كردن مأمور پلیس، یك توریست فرانسوی را نیز به قتل رسانده، همچنان ادامه دارد.

ضارب كه از اعضای فراری یك شبكه سرقت مسلحانه است، در نامه ای، آزادی بی قید و شرط هفت همدستش - كه به اتهام سرقت مسلحانه و قتل دستگیر شده اند - را شرط پایان جنایت های خود اعلام كرده است.

● دستگیری دزدان مسلح

اعضای شبكه مخوف دزدان مسلح ساعت ۷ بعد از ظهر ۱۷ مهر سوار بر یك دستگاه خودروی پژو به طلافروشی «كوه نور» در ملك شهر اصفهان هجوم برده و در جریان سرقتی مرگبار، صاحب طلافروشی را به قتل رسانده و هنگام فرار یك عابر را هم مجروح كردند.پس از این دزدی، كارآگاهان پلیس آگاهی اصفهان تحقیقات گسترده ای برای دستگیری آنها آغاز كردند، تا این كه ۴۵ روز بعد با همكاری مأموران انتظامی استان های فارس و هرمزگان، دزدان را در عملیات ویژه ای دستگیر كردند.متهمان پس از دستگیری به سرقت از دو طلافروشی و یك بانك در اصفهان اعتراف كردند.اعضای این شبكه در ادامه به ماجرای سه جنایت و مجروح كردن پنج نفر نیزپرده برداشتند.

● حمله به كیوسك پلیس

ساعت چهار بعد از ظهر ۱۰ آذر امسال، یكی از اهالی خیابان چهارباغ اصفهان با مركز فوریت های پلیسی ۱۱۰ تماس گرفت و از مجروح شدن افسر جوانی در كیوسك اداره امور اتباع خارجه پلیس خبر داد. بلافاصله ستوان «علیرضا انصاریان» به بیمارستان منتقل شد. مأموران در محل حادثه، برگه ای پیدا كردند كه روی آن نوشته شده بود: «دزدان مسلح كه مرد طلافروش را در ملك شهر به قتل رسانده اند، نباید مجازات شوند». با به دست آمدن این اطلاعات، مأموران به تحقیق از شاهدان حادثه پرداختند. بدین ترتیب مشخص شد متهم فراری مرد جوانی است كه از ترك یك موتوسیكلت هوندای قرمزرنگ پیاده شده و پس از ورود به مقر افسر پلیس، وی را هدف شلیك قرار داده و بعد هم همراه همدستش متواری شده است.با اطلاعات به دست آمده از شاهدان حادثه، چهره رایانه ای متهمان فراری ترسیم و جست و جو برای یافتن آنها آغاز شد.از سوی دیگر در بررسی چهره ترسیم شده ضارب - در آلبوم مجرمان حرفه ای - مشخص شد او كاظم شفیعی نام دارد كه از بستگان یكی از اعضای دستگیر شده شبكه دزدان مسلح است.

● قتل تبعه فرانسوی در اصفهان

درحالی كه تحقیقات پلیسی برای شناسایی و ردیابی مهاجمان ادامه داشت، كاظم عصر یكشنبه - ۱۸ آذر - یك تبعه فرانسوی را نیز در ترمینال اتوبوسرانی اصفهان به قتل رساند.«ژولین فان وایسبرگ» فرانسوی همراه همسرش برای گردش به اصفهان سفر كرده بودند. آنها عصر یكشنبه خود را به ترمینال «جی» اصفهان رساندند تا برای شترسواری به منطقه «خور و بیابانك» بروند.عقربه های ساعت ۴ و ۳۰ دقیقه بعد از ظهر را نشان می داد كه یك خودروی پیكان سفیدرنگ در محوطه ترمینال توقف كرد. بلافاصله مرد جوانی پیاده شد و به سوی «ژولین» و همسرش آمد.

او پس از دقایقی صحبت با مرد فرانسوی اسلحه ای را كه زیر لباسش مخفی كرده بود، بیرون آورد و با آن به سوی «ژولین» شلیك كرد، بعدهم به سوی خودرو بازگشت و همراه همدستش از آنجا گریختند.مرد فرانسوی بلافاصله به بیمارستان منتقل شد، اما به خاطر شدت جراحات جان سپرد.با اعلام این ماجرا، بازپرس شاه محمدی همراه گروهی از كارآگاهان ویژه قتل در محل جنایت حضور یافت. مأموران بلافاصله با كمك شاهدان به چهره نگاری از ضارب پرداختند كه بدین ترتیب مشخص شد عامل جنایت، كاظم متهم فراری است.با توجه به حساسیت موضوع، بلافاصله شورای تأمین استان اصفهان تشكیل جلسه داد و قرار شد عكس و مشخصات جانی خطرناك در تلویزیون استانی به نمایش درآید تا افرادی كه از محل اختفای او اطلاع دارند، موضوع را به پلیس گزارش دهند.

همچنین مأموران پلیس استان به حالت آماده باش درآمدند.

در حال حاضر همه راه های ورودی و خروجی اصفهان تحت كنترل شدید امنیتی قرار دارد و تحقیقات گروه های مختلف پلیس برای دستگیری ضارب فراری همراه دو برادر و مادرش ادامه دارد.در اطلاعیه های پلیس اعلام شده قاتل فراری ۲۷ ساله ۱۷۵ سانتیمتر قد دارد.پایگاه خبررسانی عبرت نیز در گزارشی اعلام كرد: قاتل فراری جثه ای متوسط، موهای خرمایی و كوتاه شده، چهره ای آفتاب خورده و روستایی دارد كه به همراه مادر ۴۵ ساله و دو برادر ۱۶ و ۲۲ ساله اش در حاشیه و اطراف شهر اصفهان مشاهده شده اند.بر اساس اطلاعات به دست آمده، جنایتكار تحت تعقیب شخصیتی ضد اجتماعی و چهره ای بیمارگونه دارد و از كودكی نیز فردی شرور بوده و در كارنامه سیاهش جنایات متعددی ثبت شده است.وی و برادرانش از اعضای اصلی شبكه دزدان مسلح مرودشتی هستند كه با ارتكاب سرقت های مسلحانه و وحشیانه پول و اموال مردم را به تاراج می بردند تا این كه با تلاش مأموران اداره آگاهی اصفهان شناسایی و دستگیر شدند.

كاظم در این ماجرا موفق به فرار از چنگ پلیس شد و با استفاده از همراهی مادر و برادرانش در حاشیه ای امن قرار گرفت.پلیس اصفهان نیز با انتشار تصاویر وی از مردم خواست با هوشیاری و دقت، زمانی را صرف كنترل افراد و همسایگانی كه طی مدت یك سال یا ماه های اخیر در محل سكونت شان زندگی می كردند نمایند تا هرگونه خانه گزینی جدید و یا حضور این افراد را به خاطر آورده و موضوع را به تلفن های پلیس ۱۱۰ اطلاع دهند.فراموش نكنید آنها ممكن است به صورت دو نفره، مجردی، مادر و فرزند و شیوه های دیگر هم اكنون در مجاورت شما باشند و تماس شما می تواند آنها را تسلیم قانون و عدالت كند.

● تلاش برای دستگیری قاتل گردشگر فرانسوی

معاون سیاسی و امنیتی استانداری اصفهان هم تأكید كرد: مسئولان و نیروهای ایرانی، قاطعانه به دنبال دستگیری قاتل گردشگر فرانسوی هستند.«مجید نادرالاصلی» در گفت وگو با ایرنا افزود: به دنبال قتل جهانگرد فرانسوی كه در ترمینال «جی» اصفهان رخ داد، دست اندركاران استان اصفهان تمام تلاش خود را برای دستگیری قاتل فراری به كار گرفته اند.در همین راستا، معاونت اجتماعی و ارشاد فرماندهی انتظامی استان اصفهان، هم با صدور اطلاعیه ای با اشاره به اقدامات این «جانی»، از مردم برای شناسایی وی تقاضای همكاری كرد.