شماره جدید مجله تهران كه در صد صفحه به چاپ رسیده است، در پرونده ماه خود به تاریخچه جنگ ایران و عراق، پیامدهای آن در دوران پس از جنگ و تأثیر آن در شكل‌گیری حافظه ملی پرداخته است.

«سه دوره در معماری جدید ایرانی»، «عكاسی در زمان انقلاب مشروطه» عناوین مقالات هنری این شماره است. بخش حكمت فارسی مجله، به معرفی «حزین لاهیجی» و ترجمه اشعاری از او اختصاص داده شده است. در بخش شعر معاصر نیز معرفی و ترجمه اشعاری از استاد شفیعی كدكنی آمده است. «سایه‌ای پشت پنجره» و «علی» نیز داستان‌هایی هستند كه ترجمه فرانسوی آنها را در این شماره می خوانیم.

در بخش گزارش ماه، گزارشی از «نمایشگاه قرآن» و موزه سینما ارائه گردیده است. همچنین گزارشی می‌خوانیم از میزگرد مربوط به مقاومت ۳۳ روزه مردم و حزب‌الله لبنان كه با سخنرانی سفیر این كشور در موسسه مطالعات اروپا و امریكای شمالی دانشگاه تهران برگزار شد. سایر مقالات این شماره عبارتند از «تبریز از نگاه اولیا چلبی»، «چگونگی ورود ایران به سازمان تجارت جهانی»، «شعر نمادین، محمل هنرهای مختلف»، «اعیاد كهن»، «عشایر ایرانی» و «لیلی و مجنون در ادبیات شرق». همچنین در بخش مصاحبه، گفتگویی به چاپ رسیده است با خانم ژاكلین میرصادقی، عكاس سوییسی، به بهانه برگزاری نمایشگاه عكس‌های وی و انتشار كتاب نارستان.

علاقه‌مندان می‌توانند مطالب و مقالات خود را جهت بررسی و چاپ در ماهنامه، به آدرس روزنامه اطلاعات و یا نشانی الكترونیكیrdt@etelaat.ir ارسال و پیشنهادات خود را با شمارهٔ تلفن ۲۹۹۹۳۶۱۵ مطرح كنند.