مراسم بزرگداشت چهلمین سال تاسیس دانشگاه شریف با حضور رییس مجلس شورای اسلامی، وزیر نیرو، روسای پیشین دانشگاه و جمع كثیری از اساتید، كارمندان و دانشجویان در سالن تربیت بدنی دانشگاه برگزار شد.

در این مراسم از ۴۰ شخصیت كه در طول این ۴۰ سال بیشترین خدمات علمی و اجرایی را در ارتقای سطح كیفی دانشگاه صنعتی شریف داشته اند، از جمله ۱۰ رییس دانشگاه از قبل و بعد از انقلاب، ۱۰ استاد برگزیده چهره های ماندگار، ۹ استاد پیشكسوت، پنج پژوهشگر نمونه، پنج استاد نمونه آموزشی، یك مدیر نمونه، دو كارمند نمونه، خانواده معظم شهدا و چند نفر از خیّرین آموزش عالی كه در پیشبرد اهداف دانشگاه ،این مركز علمی را یاری كرده اند تجلیل و لوح سپاس و تندیس یادمان به آنان اعطا شد.

در این مراسم دكتر فضل الله رضا، دكتر سید حسین نصر، دكتر مهدی ضرغامی، دكتر علیرضا مهران، دكتری علی محمد رنجبر، دكتر عباس انواری، دكتر علی اكبر صالحی، دكتر سید محمد اعتمادی، دكتر سید خطیب الاسلام صدر نژاد، دكتر سعید سهراب پور به عنوان روسای دانشگاه، دكتر ابوالحسن وفایی، دكتر مهدی گلشنی، دكتر علی محمد رنجبر، دكتر بهمن مهری، دكتر سیاوش میر شمس شهشهانی، دكتر پرویز دوامی، دكتر مهدی بهادری نژاد، دكتر حسن ظهور و دكتر سعید سهراب پور به عنوان چهره های ماندگار دانشگاه، دكتر محمد رضا عارف، دكتر محمد رضا سعیدی، دكتر ابراهیم اسماعیل زاده، دكتر علی كریمی طاهری، دكتر علیرضا خالو و دكتر مهری جلالی هروی به عنوان اساتید نمونه آموزشی، غلامرضا جباری، احمد باقری و پوراندخت حسین زاده به عنوان كارمندان نمونه، دكتر غلامحسین مصلی نژاد، مهندس اكبر تركان، مهندس محمد ملاكی ، مهندس بیژن نامدار زنگنه و مهندس غلامرضا شافعی به عنوان دوستدار و خیّرین دانشگاه تقدیر شدند.

همچنین دكتر سید موسی خالصی زاده، دكتر وحید خوانساری ، دكتر ابوالقاسم نجفی، خانواده شهید دكتر عباس چمران، دكتر غلامحسین دانشی، دكتر منوچهر راد، دكتر علی اكبر سیف كردی، مهندس مسعود معین زاده و مهندس علی مقدسیان به عنوان اساتید پیشكسوت و دكتر علی مقداری، دكتر فرهاد اردلان، دكتر امیر منصورپزشك، دكتر حسین پور زاهدی و دكتر ایران عالم زاده به عنوان پژوهشگران نمونه دانشگاه مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفتند.

در ادامه مراسم بزرگداشت چهلمین سال تاسیس دانشگاه صنعتی شریف از خانواده شهید دكتر حسن عباسپور، خانواده شهید دكتر مجید شریف واقفی از خانواده شهدا تقدیر شد.

دكتر غلامعلی حداد،عادل رییس مجلس شورای اسلامی در این مراسم در سخنانی گفت: این دانشگاه خاطرات بسیاری را با خود برای من به همراه دارد. دانشگاه شریف از جمله دانشگاههای قدیمی است. چهل سال پیش دوران بلوغ و پختگی برای هر مؤسسه ای مانند دانشگاه شریف است.

وی افزود: زمانی كه این دانشگاه تأسیس شد بنده تازه فارغ التحصیل از دانشكده علوم تهران شده بودم. در آن زمان این گونه گفته می شد چون دانشگاه تهران و دانشجویان آن در برابر نظام رژیم شاه مقاومت و مبارزه می كنند، رژیم تصمیم گرفت رقیبی برای دانشگاه تهران ایجاد كند تا دانشجویان به آن دانشگاه بروند.

حدادعادل خاطرنشان كرد: تا آن تاریخ تنها دانشگاه تهران وجود داشت، ولی بعد از آن تصمیم گرفته شد دانشگاهی بومی در تهران به نام دانشگاه شریف ایجاد شود. این دانشگاه از حسن اتفاق به دست مردی تأسیس شد كه شایستگی این كار را داشت و آن مرحوم دكتر مجتهدی بود.

حدادعادل خاطرنشان كرد: در دانشگاه شریف انضباط علمی همواره حاكم بوده است و هیچ گاه سطح علمی آن فدا نشد. شهادت و گواهی می دهم در سالهایی كه دانشجویان این دانشگاه شدیدا علیه رژیم شاه مبارزه می كردند دانشگاه یك قدم از استانداردهای آموزشی خود عقب نشینی نكرد و به دلیل همین مبارزات بود كه اگر دانشگاه در یك سال ۶۰۰ ورودی داشت حداقل در همان سال ۶۰ دانشجو از آن دانشگاه به دلیل مبارزات اخراج می شدند.

حدادعادل در ادامه، تقدیم ۱۶۰ شهید از این دانشگاه به كشور را باعث افتخار دانست و گفت: بعد از انقلاب نیز این دانشگاه رشد و توسعه خوبی داشته و از جمله خصوصیات آن این بوده كه حركتش از اعتدال خارج نشده است. یكی از مزایای این دانشگاه این بود كه برخی حركتهای تند و افراطی كه به دانشگاههای دیگر صدمه زده بود در آن راه پیدا نكرد و یك عقلانیت همراه با اعتدال در آن مشهود بود.

به گفته حدادعادل این دانشگاه از ثبات مدیریت خوبی تا امروز برخوردار بوده و انضباط و محیط مناسب آن باعث شده كه هر ساله دانش آموزان فارغ التحصیل از دبیرستان جذب این دانشگاه شوند. مهندس محمد میرزایی، دبیر ستاد برگزاری چهلمین سالگرد تاسیس دانشگاه صنعتی شریف نیز با بیان اینكه دانشگاه صنعتی شریف در سال ۸۵-۸۴ چهل ساله شد، اظهار داشت: ستاد برگزاری مراسم چهلمین سالگرد، با هدف تبیین جایگاه دانشگاه، معرفی برنامه ها و مستند سازی آن، تقدیر از پیشكسوتان و چهره های ماندگار و تقویت ارتباط با فارغ التحصیلان با تصویب در هیات امنای دانشگاه تشكیل شد.