بسیاری از رژیم های غذایی وجود دارند كه به دلیل پایه و اساس غلط آنها، افراد پیروی كننده از این رژیم ها را دچار مشكلات بی شماری می كنند،بهتر است عملی ترین و بی عارضه ترین نوع رژیم های غذایی كه فاكتورهای لازم برای یك رژیم استاندارد را دارند، به شما معرفی كنیم، این فاكتورها عبارتند از: در نظر گرفتن تفاوت های فردی، تعادل، تنوع و از نظر كالریكی كنترل شده. این رژیم ها باید بتواند مواد مغذی در حد توصیه شده برحسب RDA (جیره غذایی توصیه شده برای افراد) را تأمین كنند.

برای دستیابی به این هدف، ابتدا باید بدانیم كه یك رژیم غذایی برای كاهش وزن باید دارای چه خصوصیاتی باشد.در واقع یك رژیم تعادل رژیمی است كه تمام نیازهای بدن را به مواد مغذی تأمین كند و طوری نباشد كه سلامت فرد را به خطر اندازد و عوارض سویی نظیر سردرد و ضعف و یا ریزش مو را به دنبال داشته باشد.

همچنین در تنظیم رژیم باید علایق غذایی هر فرد، سن، شرایط اقتصادی و فرهنگی و شرایط پزشكی وی در نظر گرفته شود و در پایان باید گفت كه این رژیم باید قادر به تأمین نیازهای تغذیه ای فرد باشد، یعنی حاوی غذاهایی باشد كه از تمام گروه های غذایی انتخاب شده اند. در چنین رژیمی ، حتی الامكان از ذخایر چربی فرد برای تأمین انرژی استفاده می شود. باید بدانیم كه رژیم های غذایی كه در مدت طولانی تر كاهش وزن و رسیدن به وزن مطلوب را میسر می سازند، رژیم های بهتری بوده و امكان برگشت وزن در آنها بسیار كم است.

اما از آنجا كه با كم شدن چربی، خطر كاهش ویتامین های محلول در چربی A، E، D وجود دارد، باید در مصرف این ویتامین ها دقت به عمل آید.

بهترین نوع رژیم، رژیمی است كه توزیع كالری در آن به صورت زیر باشد:

۵۵ درصد از كل كالری دریافتی از منابع كربوهیدراتی (ترجیحاً كربوهیدرات های كمپلكس مثل نان های سبوس دار و برنج و كمتر قند و شكر)

۲۰-۱۵ درصد از كالری دریافتی از منابع پروتئینی (انواع گوشت ها، لبنیات و حبوبات)

۳۰-۲۵ درصد از كالری دریافتی از منابع چربی (انواع روغن ها، مغزها و سس ها)

به نظر می رسد كه «كاهش چربی رژیم هر چقدر بیشتر باشد، فرد سایز بیشتری كم می كند.» بنابراین اگر به دنبال سایز كم كردن هستید، توصیه ما به شما این است كه چربی های رژیم غذایی خود را محدود كنید. معمولاً كاهش وزن در هفته های اول بسیار بیشتر از مواقع دیگر است و آن به دلیل كم شدن مقداری از آب بدن نیز هست. در واقع كاهش وزن مطلوب در نتیجه كم كردن كالری به میزان ۵۰۰-۱۰۰۰ كالری از رژیم غذایی روزانه فرد فراهم می آید و بیشتر از نیم كیلوگرم در هفته توصیه نمی شود.

اغلب افراد فراموش می كنند وزنی كه می خواهند امروز كاهش دهند، فراهم آمدنش سال ها طول كشیده است و یك هفته یا دو هفته برای از بین بردن اضافه وزن كافی نیست.اما برای اینكه دریابید كه از هر گروه غذایی، به چه میزان و چه موقع استفاده كنید، توصیه ما این است كه حتماً به یك متخصص در زمینه تغذیه مراجعه كنید تا از عوارض سوء رژیم های غیر استاندارد در امان باشید و بدانید كه رژیم غذایی هر فرد با توجه به شرایط همان فرد در نظر گرفته می شود و استفاده از رژیم هایی كه برای دیگران ترسیم شده شما را در ادامه راه سلامتی دچار مشكل خواهد كرد. در پایان بهتر است بدانیم كه برای خانم ها، رژیم های زیر ۱۲۰۰ كالری و برای آقایان زیر ۱۴۰۰ كالری توصیه نمی گردد و بهترین رژیم ها آنهایی است كه در ۶-۵ وعده غذایی ترسیم شده باشد. در این حالت با استفاده از غذاهای پرحجم و كم كالری فرد احساس گرسنگی نخواهد كرد.

برای كاهش عوارض جانبی، كاهش وزن نباید بیشتر از ۴-۲ كیلوگرم در ماه باشد(همان كاهش ۵/۰ كیلوگرم در هفته) و برای جلوگیری از آداپته شدن بدن (عادت كردن) از استفاده بی اراده از رژیم باید پرهیز كرد. یعنی چند هفته فرد در رژیم باشد و بعد رژیم را رها كند، این كار یعنی استفاده بی اراده از رژیم باعث به وجود آمدن اثر یویو می شود، اثر یویو در مورد افراد چاقی به كار می رود كه چندی بار وزن كم كرده اند و مجدداً وزن آنها اضافه شده است، در واقع بدن چنین افرادی به كالری های كم عادت می كند و بعد از آن در اثر دوباره زیاد خوردن ممكن است وزن را به میزانی بیشتر از وزن اولیه برگرداند.به همین دلیل اگر تصمیم جدی بر كاهش وزن ندارید و اراده انجام برنامه غذایی در شما وجود ندارد، به هیچ وجه اقدام به گرفتن رژیم غذایی نكنید و آن را موكول به زمانی كنید كه از هرجهت آمادگی عمل به آن را داشته باشید.