سایت رسمی فیفا- با آغاز فصل نقل و انتقال بازیكنان در باشگاه های اروپایی بازیكنان آسیایی بیشتر به قاره سبز سفر می كنند تا به عضویت تیم های اروپایی درآیند.سایت فیفا تلاش كرده است تا در مطلبی كوتاه به بررسی وضعیت فعلی لژیونرهای ایرانی حاضر در اروپا كه اكثراً در آلمان شاغل هستند بپردازد.

دایی، اولین ایرانی

علی دایی اولین بازیكن از نسل جدیدستارگان ایران بود كه به عنوان اولین ایرانی راه عضویت در باشگاه های آلمانی را برای سایر ایرانی ها باز كرد. بهترین گلزن تاریخ فوتبال دنیا سال ۹۷ به آرمینیا بیله فلد پیوست و سپس به بایرن مونیخ و بعد هرتا برلین رفت.

مهدوی كیا، همیشه بهترین

به نظر بسیاری از كارشناسان مهدی مهدوی كیا بال راست تیم ملی ایران یكی از موفق ترین لژیونرهای تاریخ ایران در اروپا بوده است.بهترین بازیكن سال ۲۰۰۳ آسیا پس از یك فصل حضور در بوخوم در سال ۹۹ به تیم بندری هامبورگ پیوست.او موفق شد در فصل ۲۰۰۳-۲۰۰۲ عنوان آقای پاس گل بوندس لیگا را به دست آورد.مهدوی كیا همواره جزو بهترین و مؤثرترین بازیكنان تیمش بوده و در حال حاضر قدیمی ترین بازیكن هامبورگ است.

هاشمیان؛ هلیكوپتر ایرانی ساخت آلمان!

مهاجم بلند قامت ایرانی كه به خاطر قدرت بالای سرزنی اش در آلمان معروف به هلیكوپتر شده است یكی از معروف ترین ایرانی های شاغل در بوندس لیگا است.هاشمیان با ۱۶ گلی كه در فصل ۲۰۰۴ برای بوخوم به ثمر رساند تیمش را به مقام پنجم جدول رساند و البته مسؤولان بایرن را ترغیب كرد تا قراردادی ۲ میلیون یورویی با او امضا كنند ولی نداشتن فرصت برای حضور در تركیب اصلی تیم باعث شد تا فوروارد ۲۹ ساله ایرانی پس از یك فصل حضور در تیم قهرمان بوندس لیگا به هانوفر منتقل شود. حضور دوباره در تیمی كه «پیتر نوی رورر» هدایت آن را به عهده دارد سبب شده تا هلیكوپتر ایرانی ساخت آلمان دوباره آرام آرام اوج بگیرد.

نویدكیا و بازگشت به ایران

محرم نویدكیا یكی دیگر از لژیونرهای ایرانی است كه نتوانست حضور درخشانی در بوخوم داشته باشد. نویدكیا كه در فصل ۲۰۰۳ به عنوان بهترین بازیكن لیگ برتر ایران شناخته شد در این فصل به باشگاه سابقش بوخوم بازگشت.هافبك جوان تیم ملی ایران در مدت حضور اندك خود در بوخوم رضایت مربیان خود را جلب كرد ولی قصد دارد این بار با آمادگی بیشتر به آلمان و بوندس لیگا ۲ بازگردد.

كریمی؛ یك قهرمان واقعی

برترین بازیكن آسیا در سال ۲۰۰۴ با پیوستن به بایرن مونیخ شهرت و محبوبیت خود را چندین برابر كرد.این هافبك توانا و تكنیكی كه طرفدارانش لقب «مارادونای آسیا» و «جادوگر» را به او داده اند در حال حاضر از نظر كارشناسان به عنوان بهترین بازیكن فوتبال ایران شناخته می شود.كریمی استاد دریبل زنی در سرعت بالا و ایجاد موقعیت گلزنی برای هم تیمی هایش است.علاوه بر این خود او از توانایی گلزنی بالایی برخوردار است.

زندی باتجربه

نیازی به توضیح برای شناساندن زندی نیست، هافبك آلمانی- ایرانی تیم ملی ایران یكی دیگر از لژیونرهای اروپایی ایران است كه یكی از خبرسازترین ایرانیان بوندس لیگا است. در حالی كه این روزها كایزرسلاترن در قعر جدول رقابت های دسته اول آلمان، بوندس لیگا جای گرفته است، زندی ۲۶ ساله می كوشد تا با افزودن بر تجربیات خود نقش مؤثری در تیم ملی ایران برای حضور در رقابت های جام جهانی ۲۰۰۶ ایفا كند.

رضایی؛مرد مورد علاقه پروفسور

یكی از مدافعانی كه برانكو ایوانكوویچ همیشه برای پر كردن رخنه های خط دفاعی تیم خود روی او حساب باز می كند رحمان رضایی است.رضایی ۳۰ ساله كه در حال حاضر سومین فصل حضور خود در سری A را پشت سر می گذارد پس از دو فصل حضور در پروجا به مسینا پیوست تا از زندگی در سرزمین چكمه ها لذت ببرد.

پاشازاده و فرجی؛نمایندگان ایران در اتریش

اگرچه پروفسور دیگر روی مدافعی به نام پاشازاده حساب باز نمی كند ولی مهدی پاشازاده علی رغم نتایج ضعیف تیمش یكی از بازیكنان موفق لیگ اتریش است.این مدافع میانی ۳۲ ساله پس از حضور در راپیدوین با امضای قراردادی به «آدمیرا واكر» پیوست تا در كنار هموطن خود«محسن فرجی» به فوتبال خود ادامه دهد.آدمیرا هم اكنون در قعر جدول بوندس لیگای اتریش قرار دارد.

خوش به حال برانكو

در كل، برانكو ایوانكوویچ سرمربی كروات ایران از حضور بازیكنان بوندس لیگایی در تیمش ابراز رضایت می كند و می گوید:«خیلی خوشحال هستم كه این بازیكنان در تیم من حضور دارند.تجربه بازیهای بوندس لیگایی آنها بدون شك كمك بزرگی به موفقیت تیم ملی ایران می كند.»