رئیس شورای اسلامی شهر قم از اجرای طرح تفکیک زباله خشک از مبدا ، از سال آینده خبر داد.

محمد عرب در قم از تصویب طرح تفکیک ضایعات خشک از مبدا توسط شورای اسلامی شهر قم خبر داد و گفت: به موجب این مصوبه طرح تفکیک ضایعات خشک از مبدا از سال آینده در قم اجرا خواهد شد.

وی ضمن تشریح سیاست ها و اهداف شورای شهر و سازمان بازیافت زباله در تهیه دفترچه پیمان برای آشنایی مردم با تفکیک زباله ها اظهار داشت: مفاد این دفترچه ملاک انعقاد قراردادهای پیمانکاران بخش تنظیف شهری خواهد بود.

عرب با بیان اینکه ۲۵ درصد از زباله های شهر قم جزو زباله های خشک و قابل استفاده مجدد به شمار می رود اظهار امیدواری کرد: همزمان با اجرای طرح تفکیک زباله خشک از مبدا پیمانکاران فعالیت های آموزشی و اطلاع رسانی شهروندان و تهیه تجهیزات و ابزارهای لازم را بر عهده خواهند گرفت و سازمان بازیافت زباله نیز در سطح کلان همایش ها جشنواره ها و سایر موارد فرهنگ سازی را اجرا خواهد کرد.

وی همچنین تفکیک ضایعات خشک به منظور کاهش اثرات زیست محیطی با نگرش به توسعه پایدار و حفظ حقوق نسل های آینده ، ارتقاء سطح فرهنگ ، آموزش عمومی در ارتباط با تولید و دفع مواد زائد جامد و ترویج صرفه جویی و بهبود شرایط بهداشتی و کاهش آلودگی های ناشی از تولید پسماند را از جمله اهداف صدور دفترچه پیمان بر شمرد.

رئیس شورای شهر قم اظهار امیدواری کرد: با تعریف روابط کاری برای پیمانکاران و عملکردهای مطلوب سازمان بازیافت ، اهداف بلند مدت شهرداری قم در این خصوص محقق خواهد شد.