طی سال‌های اخیر بیش از پیش شاهد حضور هنرمندان ایرانی در بخش‌های مختلف صنعت سینمای هالیوود بالاخص عرصه فیلمنامه‌نویسی هستیم.

یكی از مجلات انگلیسی‌زبان آمریكا، حضور بازیگران و كارگردانان ایرانی را در هالیوود مورد بررسی قرار داده است. در نگاه نویسنده این گزارش حضور ایرانیان در هالیوود پدیده‌ جدیدی ارزیابی نشده است. آنچنانكه در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ «رضا بدیعی»، كارگردان ایرانی در هالیوود به شهرت رسید. او یكی از دوستان و شاگردان «رابرت آلتمن»، كارگردان مشهور آمریكایی بود.«بدیعی» طی مدت زمان كوتاهی به یكی از كارگردانان عصر طلایی سریال‌های تلویزیونی آمریكا تبدیل شد.

امروزه نیز بازیگران ایرانی‌الاصلی چون «شهره آغداشلو»، «بهار سومخ» و «كاترین بل» در هالیوود در دو عرصه سینما و تلویزیون از شهرت قابل توجهی برخوردارند.

همچنین هالیوود طی این سال‌ها از فعالیت تكنسین‌های بزرگ ایرانی برای خلق آثار برجسته تاریخ سینما بی‌بهره نبوده، بعنوان مثال «داریوش خنجی»،فیلمبردار دو فیلم «اویتا» و «هفت»، «حسن فتحی»، گریمور فیلم «سیاره میمون‌ها» و «حبیب زرگرپور»، مسئول جلوه‌های ویژه فیلم‌های مشهوی چون «گردباد»، «جنگ ستارگان: اپیزود ۱»، «جومانجی» و «طوفان شدید» بوده است.

در عرصه فیلمنامه‌نویسی نیز ایرانیان استعداد خود را به خوبی نشان داده، آنچنانكه «حسین امینی» در سال ۱۹۵۵ فیلم «از روشنایی مردن» به كارگردانی «پیتر كوزمین‌اسكای» را فیلمنامه نویسی كرد.

«امینی» همچنین با كارگردان مشهوری چون «مایكل وینترباتوم» و «توماس هاردی»، همكاری داشته است.

از دیگر آثار مشهور این فیلمنامه نویس ایرانی مقیم انگلستان می‌توان به فیلم‌های «چهار پر»،(۲۰۰۲)، «حمله بزرگ»، (۲۰۰۳) اشاره كرد.امینی در سال ۱۹۷۷ برای فیلم «بال‌های قمری»، نامزد جایزه اسكار بهترین فیلمنامه‌نویس سال شد.

دیگر فیلمنامه نویس ایرانی هالیوود، «فرهاد صفی‌نیا» است، «صفی‌نیا» سال ۱۹۷۵ در تهران متولد شد و در سن ۴ سالگی به همراه خانواده‌اش ایران را به مقصد پاریس و پس از آن لندن ترك كرد. او در كالج كمبریج تحصیلات خود را در زمینه اقتصاد به پایان رساند و طی همین سال‌ها در نمایش‌های مختلفی بازی كرد.

او پس از فارغ‌التحصیلی به نیویورك مهاجرت كرد و همانجا نیز در زمینه فیلم در دانشگاه «نیو اسكول» تحصیل كرد.

«صفی‌نیا» اخیرا با همكاری «مل گیبسون»، آخرین فیلم این كارگردان جنجال‌برانگیز هالیوود، با نام «آپوكالیپتو» را فیلمنامه‌نویسی كرده است. این اولین كار سینمایی بلند اوست.

«سیروس نورسته» نیز دیگر ستاره ایرانی هالیوود است كه او نیز در عرصه فیلمنامه‌نویسی صاحب شهرت است. او كه در «كلورادو» متولد شده تحصیلات خود را در دانشكده سینما در نیو مكزیكو به پایان رسانده است، وی در جوانی در عین آنكه در لس‌آنجلس بصورت حرفه‌ای تنیس بازی می‌كرد،در فیلمنامه‌نویسی نیز دستی داشت.

دو سال بعد او اولین كار تولیدی خود را برای شبكه تلویزیونی «سی‌بی‌اس» نوشت، موفقیت او در این كار باعث شد تا او ۵ سال بعد نیز در پروژه‌ سریال‌های تلویزیونی فعالییت نماید.

«نورسته» سال ۲۰۰۱ فیلم «روز ریگان» با بازی «ریچارد دریفوس» را برای كمپانی پارامونت نویسندگی و كارگردانی كرد.

وی كه اخیرا سریال جنجال‌برانگیز «راهی به سوی ۱۱ سپتامبر» را برای بی‌بی‌سی نوشته است، هم‌اكنون نیز به پیشنهاد «الیور استون» در حال نوشتن فیلمنامه پروژه‌ای با موضوع «بن‌لادن» است. همسر «نورسته» نیز فیلمنامه‌نویس است.

«داستین الیس»، دیگر هنرمند ایرانی آمریكایی كه از مادری ایرانی و پدری آمریكایی متولد شده كار خود را به صورت حرفه‌ای با انیمیشن «فرشته‌های ریچارد» آغاز كرد و با انیمیشن «غول آهنین» به كمپانی انیمیشن‌سازی «برادران وارنر» راه یافت. او چندی بعد در پروژه‌هایی چون «اوسموسیس جونز» و «اسكوبی دوو» نیز فعالییت كرد. موفقیت این دو انیمیشن باعث شد تا به صنعت انیمیشن‌سازی علاقمند شده و با تكیه بر دانش و فرهنگ خود انیمیشن «بابك و دوستان_اولین نوروز» را بسازد. این انیمیشن با استقبال ایرانیان سراسر دنیا روبرو شد و هنرمندانی چون «شهره آغداشلو»، «كاترین بل» حمایت خود را از او اعلام كردند.

در مشاهیر ایرانی هالیوود، «بابك شكریان» متولد تهران نیز وجود دارد. او در اوج جوانی به همراه خانواده‌اش به آمریكا مهاجرت كرد، «بابك شكریان» كه بیش از همه در عرصه كارگردانی شهرت دارد اولین فیلم مستقل خود را با نام «آمریكای زیبا» در اواخر دهه ۷۰ ساخت.

حضور هنرمندان ایرانی در صنعت انحصاری هالیوود شاید پیش از این امری محال بود ولی این امر امروزه به مسئله‌ای غیرقابل انكار تبدیل شده است.