این سازمان تصاویر و مصاحبه های هفت فرمانده خود همراه با نام، رتبه و نقش این افراد را در یك روزنامه و یك سایت اینترنتی منتشر كرده است. حماس روز شنبه با انتشار نخستین شماره نشریه خود به نام «فجر پیروزی» كه نیم میلیون نسخه چاپ و رایگان در مناطق فلسطینی توزیع شد، گفت وگوهایی را با رهبران گردان های قسام در بخش های مختلف نوار غزه انجام داده است.

در زندگینامه منتشر شده از این هفت فرمانده ارشد فلسطینی به رتبه نظامی، مدت اسارت در زندان های اسرائیل و تعداد سوء قصد به آنها اشاره شده است. در این نشریه نام احمد الجعبری، محمد ابوشماله، رائد سعد، احمد غندور و مروان عیسی به عنوان فرماندهان نظامی حماس در مناطق گوناگون غزه اعلام شده است. به نقل از احمد غندور ۳۸ ساله، ذكر شده است: «مقطع بعدی (پس از عقب نشینی اسرائیل) دشوار خواهد بود. ما باید نیرومند باشیم و منتظر بمانیم. شاید روزهای خاموشی در پیش باشد. ما به آموزش بیشتری نیاز داریم.»فرمانده نظامی حماس در شهر غزه كه رائد سعید سعد، ۳۳ ساله، معرفی شده بعد از آن كه تشكیلات خودگردان فلسطین هشدار داد كه به گروه های مسلح اجازه نخواهد داد در مناطق تخلیه شده فعالیت كنند، بر ادامه پیكارجویی تاكید كرد. در بیانیه ای به نقل از وی آمده بود: «این گروه ها برای حفاظت از مرزهایمان باقی خواهند ماند زیرا ما از دشمن صهیونیست در امان نیستیم. چه بسا این دشمن بعد از عقب نشینی بازگردد.» محمد ضیف كه سال ها از چنگ اسرائیل گریخته، ظاهراً در راس هرم قدرت قرار دارد. هفته گذشته حماس فیلمی ویدئویی از این بمب ساز فراری منتشر كرد كه وی در آن اسرائیل را به دلیل عقب نشینی از غزه تحقیر كرده بود.

حماس تاكنون این جزئیات را محرمانه نگه می داشت زیرا می ترسید اسرائیل آنها را ترور كند. خبرنگاران می گویند این اقدام بخشی از تلاش این گروه برای مصادره اعتبار خروج نیروهای اسرائیلی از نوار غزه است. آلن جانستون خبرنگار بی بی سی در غزه می گوید كه حماس استدلال می كند كه حملاتش به بیرون راندن اسرائیل از این منطقه انجامید و این عقب نشینی را فرصتی طلایی برای تبلیغات خود می داند.در نشریه حماس آماری درباره عملیات ضد اسرائیلی چاپ شده و در آن آمده است: «۵۴ درصد این گونه عملیات به وسیله مبارزان حماس انجام و ۴۷ درصد كشته های اسرائیلی نیز به دست این نیروها صورت گرفته است.» بر اساس این آمار ۷۰ درصد شبه نظامیان فلسطینی كشته شده از اعضای حماس و ۲۰ درصد نیز از اعضای جنبش جهاد اسلامی فلسطین بودند.

در اولین شماره از نشریه «فجر آزادی» یكی از اعضای تحت پیگرد این سازمان اظهار داشت: «حماس به هرگونه حمله از سوی اسرائیل یا تشكیلات خودگردان با زور پاسخ می دهد.» محمد دیف اظهار داشت: «ما به هرگونه حمله چه از جانب تشكیلات خودگردان و چه از جانب اسرائیلی ها پاسخ می دهیم.» دیف به تشكیلات خودگردان علیه تلاش برای خلع سلاح این جنبش هشدار داد. دیف در بخش دیگری از اظهاراتش بیان داشت: «خلع سلاح نمی شویم و به تجهیز تسلیحات از جمله راكت ادامه خواهیم داد.» حسن یوسف رهبر حماس در كرانه باختری نیز اظهار داشت: «عزالدین قسام نقش مقاومت در آزادسازی غزه را نشان داد. این مبارزان احساس می كنند افرادی وجود دارند كه می خواهند نقش آنان را كمرنگ جلوه دهند.» این درحالی است كه محمود عباس رهبر تشكیلات خودگردان عقب نشینی اسرائیل از غزه را ثمره سیاست مذاكرات صلح آمیزش با اسرائیل می داند.

در همین حال ارتش اسرائیل اعلام كرد ۹۰ درصد از اموال و اسبابش در ۳۰ پایگاه در غزه و شمال كرانه باختری را تخلیه كرده است و این عقب نشینی باید تا ۱۵ سپتامبر پایان یابد. آموس گیلاد یك مقام عالی رتبه دفاعی اسرائیل نیز اعلام كرد: پس از اتمام عقب نشینی از غزه، اسرائیل به حملات از سوی غزه به سختی پاسخ می دهد. وی گفت: «تشكیلات خودگردان ابزار در اختیار دارد، اما نمی خواهد حماس را خلع سلاح كند.» گیلاد به رادیو اسرائیل گفت: «حماس در حال آماده سازی خودش به عنوان جایگزینی برای تشكیلات خودگردان است.» افشای جزئیات رهبران نظامی حماس در شرایطی صورت می گیرد كه در آوریل ۲۰۰۴ هلی كوپترهای اسرائیلی به خودرو عبدالعزیز رنتیسی رهبر سیاسی این گروه حمله كردند و وی را به قتل رساندند. پیش از وی نیز شیخ احمد یاسین رهبر معنوی حماس در حمله ای مشابه در ۲۲ مارس ۲۰۰۴ جان باخته بود. گفته می شود در حال حاضر محمدالازهر رهبری سیاسی این گروه را برعهده دارد، ولی وی این مسئله را تایید نمی كند. حماس از دهه ۱۹۹۹ ده ها عملیات انتحاری بمبگذاری و سایر حملات را علیه اهداف اسرائیلی انجام داده و در مقابل ده ها نفر از رهبران و پیكارجویانش توسط ارتش اسرائیل كشته شده اند. حماس حق موجودیت اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد و خواهان عقب نشینی كامل اسرائیل از خاك فلسطین است. این جنبش پیمان اسلو را خیانت به آرمان فلسطین دانست و توافق های آن را نپذیرفت. حماس در بخش نظامی دفاتر عزالدین قسام را در مناطق اشغالی تأسیس كرده است كه بیشتر اعضای آن جوانان كم سال پرشور هستند. گفته می شود كه در میان فعالان و رهبران حماس در مورد شیوه مبارزه با اسرائیل اختلاف نظر جدی وجود دارد. اما تاكنون طرفداران مشی مبارزه قهرآمیز غالب بوده اند. حماس محبوبیت فزاینده خود را در بین ساكنان سرزمین های اشغالی در دو دهه اخیر مرهون دو چیز می داند: نخست ایجاد شبكه ای از بنیادهای خیریه و دوم مقابله مسلحانه با اسرائیل.