حركت به سمت تجهیزات مدارس با استفاده از فن آوری اطلاعات و شبكه اینترنت آغاز شده است. شیوه های آموزشی در دنیا با شتاب خیره كننده ای در حال تغییر و تحول هستند. مسلما تغییر این شیوه ها در سطح جامعه بدون یك برنامه جامع آموزشی و تغییر در شكل و محتوای آموزشی نمی تواند به رشد و پیشرفت در این عرصه بینجامد. درست است كه حجم اطلاعات منفی در اینترنت در مقابل اطلاعات مفید و مثبت بسیار ناچیز است، اما با این حال باید برای جلوگیری از آسیب های احتمالی ناشی از آن، یك برنامه توسعه فرهنگی در جامعه اجرا كرد، چرا كه تكنولوژی اطلاعات، محوری ترین موضوع آموزش شده است كه نه تنها بعد و فاصله مكانی را از میان برمی دارد، بلكه منابع غنی اطلاعاتی را برای دانش آموزان و دانشجویان می گستراند و هنگامی توان بهترین بهره وری را از فن آوری خواهیم داشت كه این فضا برای همگان به صورت یكسان تقسیم شده باشد. تاسیس شبكه مدارس (Schoolnet) در كشور با مشاركت بنیاد دانش و هنر و وزارت آموزش و پرورش باعث استفاده بهینه از ساعات تلف شده دانش آموزان در مدارس، افزایش انگیزه، گسترش قدرت حل مشكلات در آنها و فهم عمیق مطالب شده است.این شبكه اینترنتی با شعار توانمندكردن جوانان در عصر اطلاعات با دو مسیر مجزای امكانات دسترسی به شبكه اینترنت و امكانات سخت افزاری در قالب تجهیزات مدارس فعالیت خود را آغاز كرد.این مدل در پی برابرسازی سطح آموزش در جامعه و ایجاد امكان و گسترش استفاده از فن آوری اطلاعات در مناطق محروم كشور است. اسكول نت ابتدا با عنوان (فوق برنامه) در مدارس وارد شد، زیرا كه وارد كردن این مدل در برنامه رسمی مدارس مقدمات پیچیده ای را می طلبید كه در قدم اول جایز نبود.

گام اول

پروفسور عباس عدالت- فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف - كه هم اكنون در امپریال كالج لندن تدریس می كند برای كاهش تضاد طبقاتی در هسته ای ترین قشر جامعه ای كشور زادگاهش، تصمیم به ایجاد یك بنیاد خیریه می گیرد.این بنیاد كه ابتدا در لندن و بعد در ایران به ثبت رسید، اقدام به جمع آوری كمك های نقدی تمام فارغ التحصیلان دانشگاه شریف در سراسر دنیا كرده و چند ماه بعد ۲۰ مدرسه در مناطق فقیرنشین جنوب شهر تهران از امكان تجهیزات رایانه ای و اتصال به شبكه اینترنت برخوردار می شوند.

اتصال به اینترنت در گام اول آموزش فوق برنامه، كار خود را با وصل سرورها از طریق دانشگاه صنعتی شریف و طراحی بسته های آموزشی توسط كارشناسان در مدارس آغاز كرد.

بانك اطلاعاتی مدارس

با راه اندازی مركز اطلاع رسانی در دانشگاه شریف، یك بانك اطلاعاتی بسیار غنی از پیوندها و اطلاعات مربوط به سایت های آموزشی مختلف در جهان در این مركز پیاده سازی شد.در این سایت كه با كمك فارغ التحصیلان مدارس تحت پوشش پروژه كه در دانشگاه ها مشغول تحصیل بودند راه اندازی شد، هریك از مدارس دارای یك صفحه اختصاصی هستند كه نتایج پروژه های پژوهشی و اطلاعات تبادل شده میان دانش آموزان در زمینه های علمی ، تحصیلی و... روی این سایت قرار می گیرد. از طریق سایت اینترنتیwww.schoolnet.ir امكان ارتباط فعال میان دانش آموزان مدارس مذكور و دانش آموزان خارج از كشور در سراسر جهان فراهم شده است. همچنین این مركز، اقدام به اجرای برنامه های آموزشی برای تربیت معلمان آشنا به اینترنت در مدارس مذكور كرده است.

دانش آموزان، اسكول نت و مجامع بین المللی

حضور فعال مدارس ایران در سطح بین المللی از چهارسال پیش تاكنون آغاز شده كه تحت پوشش اسكول نت با مشاركت فعال در پروژه های همكاری با مدارس جهان است. در نخستین حضور مدارس ایرانی در كنفرانس جهانی (همایش سالانه شبكه بین المللی آموزش) هفت معلم از مدارس مذكور حضور داشتند كه علاوه بر سخنرانی و ارائه مقالات علمی، توانستند مبتكر یك طرح جدید در شبكه جهانی اسكول نت شوند؛ طرح جامعی كه برای ارتباط فرهنگی و علمی بین محصلان و معلمان سراسر جهان ارائه شد و عملیات اجرایی آن روی سایت اینترنتی www.schoolnet.ir قرار گرفت. به گفته یحیی تابش- یكی از متولیان راه اندازی شبكه مدارس و مدیر مركز محاسبات دانشگاه شریف- ما در این زمینه همپای دنیا پیش رفته ایم. درهمه جا این مدل، مدلی تازه وجدید است؛ به همین دلیل هنوز هم در هیچ جا به جمع بندی مشخصی درباره چگونگی فن آوری اطلاعات در آموزش متوسطه نرسیده اند.دانش آموزان در این پروژه یاد می گیرند كه از كاربردی ترین وسیله ارتباطی چگونه استفاده كنند. این امر باعث كاهش تبعات منفی این ابزار در نسل جوان كشور می شود. بنابراین می توان گفت كه سیستم های نوین آموزشی كه مبتنی بر تكنولوژی های جدید ارائه می شوند، در واقع ارائه نسخه آنلاین آموزش های گذشته نیستند، چرا كه با تغییر شیوه های آموزشی، محتوای آن و ابزارهای به كارگیری آن نیز نیازمند تغییرات با چنین انطباق هایی ست. بنابراین شتاب خیره كننده تغییرات، صرفا بهره گیری از تكنولوژی برای ارائه محتوای سنتی نیست، بلكه تغییر در محتوای دروس و منابع آن به ضرورت احساس می شود كه این خود نیازمند مطابقت با استانداردها و قواعد است.البته این تغییرات خود هزینه هایی را می طلبد. دكتر تابش با اشاره به حدود ۱۰۰ میلیون ریال هزینه صرف شده در هر مدرسه گفت: تجهیزات نیمی از مدارس توسط انجمن بنیاد دانش و هنر تامین شده و مابقی طبق دستورالعمل وزارت آموزش و پرورش تجهیز شد و در بسیاری از مدارس با مونتاژ قطعات كامپیوتری به وسیله دانش آموزان هزینه ها بسیار كاهش یافت.او می افزاید: دستور كار شبكه مدارس روی ایجاد سازمانی برای توسعه منابع و توسعه فعالیت های مغزافزاری و درس افزاری و نیز توسعه فن آوری اطلاعات در آموزش و پرورش متمركز شده است.به همین دلیل در سایت اسكول نت تعدادی كلوپ الكترونیك ایجاد شد. این كلوپ های الكترونیك به نوعی قلب فعالیت های اسكول نت هستند.

نابینایان در شبكه عنكبوتی

باتوجه به مشكلات دانش آموزان نابینا كه نیازمند خواندن كتاب هستند این شبكه با استفاده از فن آوری جدید در كامپیوتر، نرم افزاری به نام kursweil را طراحی كرده است. این نرم افزار یك OCR رایج در ایران است كه می تواند متن كتاب را بعد از اسكن كردن برای نابینایان بازگو كند. در راستای فعالیت های این شبكه، تاسیس فروشگاه الكترونیك صنایع دستی زنان بلوچ یكی دیگر از برنامه های شبكه است. این فروشگاه كه به منظور كارآفرینی جوانان راه اندازی شده است، پس از پشت سرگذاشتن مسائل CREDIT CARD و تحریم، سایت خود را راه اندازی كرد. روند ایجاد فعالیت شبكه مدارس، ایجاد یك گستره كه همان دادن سرخط به دانش آموزان است را اثبات می كند كه این سرخط تا آنجایی دنبال می شود كه به رشد كافی برسد. حال این سرنخ به دست بچه های جنوب افتاده است.

نقطه آغاز

تاسیس شبكه مدارس(اسكول نت) در سال ۷۷ از سوی بخش خصوصی اولین پروژه ای ست كه موجودیت بچه های جنوب شهر را یادآوری می كند. این طرح مبتنی بر حمایت همه جانبه فن آوری اطلاعات در تمام سطوح، بویژه در امر آموزش است كه استفاده از آن به طور یكسان در سطوح جامعه دیده نمی شود. گسترش این شبكه بعد از ۷سال فعالیت، ۱۷ استان كشور را به شبكه تارعنكبوتی(اینترنت) متصل كرده است و در ۱۵۰مركز علمی و فرهنگی ازجمله ۱۰۰ دبیرستان در مناطق محروم كشور مراكز فن آوری اطلاعات و امكان اتصال به شبكه جهانی اینترنت را فراهم كرده است.