آفتاب

درد لمس این گیاه از درد زایمان بیشتر است!مادری که چهار فرزند به دنیا آورده‌است می‌گوید درد لمس این گیاه از درد زایمان بیشتر است.

این زن، نائومی لوئیس ۴۲ ساله اهل کایرنز استرالیا است که در حال دوچرخه‌سواری کوهستانی در مسیری سقوط کرد و به گیاه گزنده‌ای که در زبان محلی به نام گیاه «گیمپی-گیمپی» شناخته می‌شود، سر خورد. این گیاه که زهر دارد و به اصطلاح نیشی دردناک دارد، هر دو زانوی او را زخمی کرد.

این زن در گفت و گویی که با ABC News استرالیا داشت، گفت:« درد آن غیرقابل تحمل بود. بدن به آستانه درد می رسد و من شروع به استفراغ کردم.»

گیاهان Gympie-gympie که به نام‌های درختان گزنده، گیاهان انتحاری یا کوئینزلند نیز شناخته می‌شوند، بومی جنگل‌های بارانی در سراسر مالزی، اندونزی و استرالیا هستند. تمام قسمت‌های گیاه، از جمله ساقه، برگ‌ها و گل‌ها، پوشیده از کرک‌های سمی ریز پر از سم هستند.

این موهای ریز و توخالی حاوی سموم عصبی شبیه به عقرب، عنکبوت و سم حلزون هستند که تصور می‌شود بیشتر از هر گیاه دیگری در جهان با لمس درد ایجاد می‌کند. موها در پوست فرو می‌روند و گیاه را می‌شکنند و ممکن است تا یک سال در پوست گیر کنند.

سمومی که Gympietides نامیده می شوند، مانع از خاموش شدن گیرنده های درد می شوند و باعث درد طولانی مدت برای روزها یا حتی هفته ها پس از نیش می شوند. در حالت عادی درد معمولا بلافاصله پس از تماس شروع می شود و در حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پس از آن شدت می یابد و به آرامی محو می شود.

پس از برخورد او با گیاه، شوهر لوئیس او را به داروخانه ای در آن نزدیکی برد تا موم پا بخرد، و آنها سعی کردند از آن برای حذف موهای زیرپوستی گیاه از روی پاهای او استفاده کنند.

خبرآنلاین

منبع: نیوزویک