آفتاب

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ؛

نگاهی به بازی‌های روز چهاردهم جام جهانیروز اول یک هشتم نهایی جام‌جهانی با ادامه درخشش فوق ستاره آرژانتینی همراه بود، فوق ستاره‌ای که در آخرین دوره حضورش در این جام، تنها بالا بردن کاپ قهرمانی، عطش او را سیراب می‌کند.

با پایان مرحله گروهی جام‌جهانی ۲۰۲۲، رقابت‌های یک هشتم نهایی از دیروز با انجام دو مسابقه آغاز شد تا هر روز که می‌گذرد، دوحه بیشتر از قبل به داغ ترین نقطه فوتبال دنیا تبدیل شود.

نارنجی‌ها در مسیر بازگشت

مصاف هلند و آمریکا، اولین بازی یک هشتم نهایی جام بود، نارنجی‌ها که در گروه A قرار گرفته بودند با دو برد و یک مساوی راهی یک هشتم شدند، تیم لوئیز فن خال در مرحله گروهی اگر چه بر خلاف برخی دیگر مدعیان، حریفان سرسخت‌تری کمتر داشت اما آنها نشان داده‌اند که در قطر رویای بزرگی را در سر دارند.

نارنجی‌ها پس از غیبت در جام‌جهانی گذشته در روسیه، این بار می‌خواهند دوباره همان تیم مدعی قبل باشند، تیمی که در ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی نایب قهرمان شد و در ۲۰۱۴ برزیل به مقام سوم رسید و حالا در قطر به دنبال احیای جایگاه از دست رفته تیمی است که در ۸ سال گذشته از روزهای خوبش فاصله گرفته است.

شاگردان گرگ برهالتر هم در آمریکا با توجه به نمایش هلند در مرحله گروهی، نمی توانستند حریف چندان قدرتمندی باشند، به خصوص که یاران کریستین پولیشیچ در یک رقابت نزدیک با ایران توانسته بودند به عنوان تیم دوم گروهB به جمع ۱۶ تیم یک هشتم اضافه شوند.

همان طور که پیش بینی می‌شد فن خال و شاگردانش مقابل تیم ایالات متحده یک پیروزی آسان پیش رو داشتند و در روزی که کمتر به دردسر افتادند با حساب ۳ بر یک پیروز شدند تا هلند اولین تیم حاضر در یک چهارم نهایی جام‌جهانی باشد. ۸ گل زده در ۴ بازی گذشته که میانگین دو گل در هر بازی را نشان می‌دهد در کنار دریافت ۲ گل در چهار بازی یعنی میانگین نیم گل خورده در هر مسابقه، آمار قابل توجهی را برای نارنجی‌ها ثبت کرده است، اگر چه آنها هنوز به زمین سفت نخورده‌اند و بازی با آرژانتین در یک چهارم، عیار تیم فن خال را می‌تواند کاملا مشخص کند.

در سوی دیگر حذف قابل پیش بینی شاگردان برهالتر به کارشان در قطر پایان داد تا آنها با ثبت اولین باخت در دوحه به خانه برگردند، تیمی که با ۲ مساوی و یک برد از گروهی بالا آمده بود اما مقابل هلند نتوانست کاری از پیش ببرد و با باخت در استادیوم خلیفه از دور رقابت‌ها کنار رفت.

خاطره تلخ روسیه تکرار نشد

دومین رویارویی دیشب مرحله یک هشتم نهایی، مصاف آرژانتین و استرالیا بود، جایی که آلبی سلسته به عنوان یکی از مدعیان اصلی جام روبروی یکی از نمایندگان آسیا به میدان رفت که در مرحله گروهی بالاتر از انتظار نتیجه گرفته بود و توانسته بود برای دومین بار به مرحله حذفی برسد.

آرژانتینی ها که پس از نایب قهرمانی در جام‌جهانی ۲۰۱۴، در دوره گذشته در روسیه در یک هشتم نهایی با شکست مقابل فرانسه حذف شده بودند، این بار برخلاف جام شماره ۲۱، در این مرحله حریف آسان‌تری پیش رو داشند. آنها در حالی به یک هشتم رسیدند که با یک باخت غیرمنتظره برابر سعودی جام را شروع کردند اما در دو بازی بعدی با دو برد متوالی نشان دادند که در آخرین جامی که مسی با پیراهن‌شان بازی خواهد کرد تنها جام را هدف گرفته‌اند.

شاگردان گراهام آرنولد بر خلاف شاگردان دیدیه دشان که در جام گذشته یک حذف زودهنگام را در اولین مرحله حذفی برای آرژانتین رقم زدند، کمتر توانستند حریف مطرح‌شان را به دردسر بیندازند تا در این مسابقه لیونل اسکالونی و شاگردانش ۲ بر یک برنده شوند و راهی یک چهارم شوند. هر چند آنها دقایق آخر نفس گیری را مقابل استرالیا تجربه کردند و مهار استثنایی امیلیانو مارتینز که در ثانیه های پایانی ضربه گرنک کوئل را دفع کرد، می‌توانست کار را به وقت‌های تلف شده بکشاند و آلبی سلسته را به خطر بیندازد.

با این حال آرژانتین با برد در مسابقه‌ای که باز هم مسی قفل بازی را باز کرد، یک قدم به فینال ۱۸ دسامبر(۲۷ آذر) در استادیوم لوسیل نزدیک‌تر شد تا در فوق ستاره آرژانتینی که تنها جام‌جهانی را در کارنامه افتخاراتش کم دارد، در مسیر رسیدن به این هدف با قدرت ادامه مسیر بدهد.

استرالیا هم که با کسب دو برد و یک باخت بالاتر از تونس و دانمارک به عنوان تیم دوم گروه Dبه یک هشتم رسیده بود، با ثبت دومین باخت، به کارش در قطر پایان داد.

برنامه دیدارهای امروز در مرحله یک هشتم نهایی به شرح زیر است:

فرانسه - لهستان / ساعت ۱۸:۳۰

انگلیس - سنگال / ساعت ۲۲:۳۰
وبگردی