آفتاب

صدور فرمان بسیج عمومی به دنبال کشته شدن 137 اوکراینی در روز اول حمله روسیهتوئیت پرس نوشت: رئیس جمهور اوکراین ضمن اعلام صدور فرمان بسیج عمومی از کشته شدن 137 اوکراینی و زخمی شدن 316 تن و آوارگی 100 هزار نفر در روز اول یورش روسیه به این کشور خبر داد.

زلنسکی از مردم خواست فرمان حکومت نظامی را رعایت کنند، چراکه روسیه گروههای خرابکار خود را راهی کی یف کرده است.

هم زمان با اعلام فرمان بسیج عمومی بامداد جمعه شاهد شنیده شدن انفجارهای مهیب در پایتخت اوکراین بودیم.

زلنسکی گفت خانواده‌اش را به مکانی نامعلوم فرستاده اما خودش هدف شماره یک و خانواده‌اش هدف شماره دو روس‌ها هستند.

وی گفت کشورهای دیگر اوکراین را تنها گذاشته‌اند و اوکراینی‌ها یک تنه با روسیه جنگ می‌کنند.

دیشب مردم وحشت زده پایتخت در مترو و پناهگاه‌ها و مکان‌های امن خوابیدند، درحالی که اوکراین یکی ازنرخ‌های بالای مرگ  میر کرونایی را دارد و ازدحام جمعیت باعث افزایش بیماری می‌شود.

سازمان بین‌المللی ارژی اتمی نسبت به وضعیت نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل در بحبوحه مداخله نظامی روسیه در اوکراین ابراز نگرانی کرد.

آمریکا نیز از انتشار گزارشها مبنی بر به گروگان گرفته شدن کارکنان نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل توسط ارتش روسیه عصبانی شده است.

وزیر خارجه فرانسه پوتین را دیکتاتور خواند و در حمله کوبنده به دلیل زیرپاگذاشتن تعهد خود مبنی بر عدم مداخله نظامی در اوکراین، او را دیکتاتور خواند.

وی در جواب به روسیه هشدار داد اعضای ناتو نیز بمب اتمی دارند.

وی پوتین را به دلیل زیرپاگذاشتن تعهد خود مبنی بر عدم مداخله نظامی در اوکراین دیکتاتور خواند.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس آمریکا نیز خواستار تصویب بسته 600 میلیون دلاری ارسال تسلیحات کشنده به اوکراین شد اما دبیر مطبوعاتی کاخ سفید تاکید کرد بایدن نیرو برای جنگیدن داخل اوکراین نخواهد فرستاد.