آفتاب

خطیب‌زاده: چیزی به نام توافق موقت مطرح نیست / علت درگیری‌ در مرز با افغانستانسخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در مورد اتفاقات و درگیری‌های رخ داده در مرز ایران و افغانستان و علت این درگیری‌ها توضیحاتی داد همچنین در مورد مذاکرات وین گفت: ما بر اساس پیش نویس‌هایی که درباره رفع تحریم‌ها و اقدامات جبرانی به طرف‌های مقابل داده‌ایم مذاکره می کنیم و اساسا چیزی به نام توافق گام به گام یا موقت مطرح نیست.

به گزارش آفتاب به نقل از ایرنا و ایسنا، سعید خطیب زاده روز دوشنبه در نشست خبری در مورد اتفاقات و درگیری‌های رخ داده در مرز ایران و افغانستان و علت این درگیری‌ها گفت: این اتفاق ناشی از عدم آشنایی مرزبانی جدید در هیات حاکمه سرپرستی افغانستان بود. برای جلوگیری از  وقوع این گونه اتفاقات در آینده، در بین دو طرف خطوط مستقیمی ایجاد کردیم تا در مورد ، مواردی از این دست فوری  صحبت شود تا دیگر این گونه اتفاقات  بین دو طرف نیفتد.

وی در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات در وین و ادعاهایی که در این زمینه مطرح شده است، گفت: ما در وین بر اساس پیش‌نویس‌هایی که برای رفع تحریم‌ها و چگونگی توقف اقدامات جبرانی ایران در مقابل رفع تحریم‌ها داده ایم، مذاکره می‌کنیم و این پیش‌نویس‌ها هم کاملاً در جلسات قبلی توضیح داده شده چیزی به نام توافق گام به گام یا طرح موقت اساساً مطرح نیست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه آخر این هفته دور بعدی مذاکرات وین آغاز می‌شود، گفت: روز گفت و گوها را آقای مورا و آقای باقری مشخص می‌کنند.

 این دیپلمات عالیرتبه کشورمان درخصوص اظهارنظرهای طرف‌های مقابل بعد از پایان مذاکرات اظهار کرد: طرفهای مقابل هیچ ایرادی بر متون ایران در برجام نگرفتند و فقط گفتند بررسی شود و نمی‌توانیم همه آن را تامین کنیم.

وی افزود: برخی بدعهدی ها و بی عملی ها اتفاق افتاد و اگر این راستی آزمایی‌ها انجام نشود، به گفته خود غربی‌ها هیچ کار و فعالیت تجاری و اقتصادی با ایران انجام نخواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: ما حافظ منافع مردم هستیم و در وین خواهیم دید تیم ما با همین عزم خوب حاضر می‌شود و امیدواریم طرف مقابل هم چنین باشد.

خطیب زاده با بیان اینکه هیات ایرانی با تعامل و انعطاف وارد وین شد اما طرف مقابل تعامل و انعطاف لازم را ندارد، اظهار کرد: منتظر دریافت نظر طرف مقابل از این دو سند هستیم. مهم این است آخر این هفته که گفت و گوها از سر گرفته می‌شود، باید بگویم.

به گفته سخنگوی دستگاه دیپلماسی ، گفت و گوها متوقف نشد بلکه تنفس داده شد و هر جا لازم باشد پیش نویس‌های دیگر داده می‌شود.

 این دیپلمات عالیرتبه کشورمان همچنین درباره اظهارات اخیر رییس جمهور فرانسه گفت: اگر این اظهارات برای مصرف داخلی و راضی کردن برخی برای خرید باشد، می‌توان از آن عبور کرد. خود فرانسه یکی از پنجره‌های وین است و خود آنها می‌دانند برخی اظهارات نه مبنای حقوقی دارد و  نه عقلی.

وی افزود: انتظار داریم کشورهایی مانند فرانسه مسئولانه تر رفتار کنند. نظامی‌تر کردن منطقه ما غیرقابل قبول است و سلاح‌هایی که به منطقه می‌فروشند مبنای همین ناآرامی‌هایی است که می بینیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با یادآوری نقش مخرب و ثبات زدای فرانسه گفت: ما شاهد فروش ده‌ها هزار میلیارد دلار سلاح به کشورهای منطقه هستیم در حالی که برای موشک ما بارها جلسه می‌گذارند. عزم ما با این اقدامات جدی‌تر می‌شود که براساس اراده خودمان و تکیه بر توان داخلی، سپر دفاعی خودرا فعال تر کنیم.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره  اتفاق  شنبه شب نطنز گفت: چیزی بیشتر از ستاد کل نیروهای مسلح و شورای عالی امنیت ملی ندارم که پاسخ دهم و به آن اضافه کنم.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به ایرنا که چه موضوعاتی در متن سند پیشنهادی ایران در وین درج شده است، گفت: مذاکرات را در درون اتاق های مداکرات پیگیری می‌کنند. ما دو پیشنهاد را براساس نشست‌ها و مذاکرات قبلی به صورت مکتوب ارائه کردیم. اولی درخصوص رفع تحریم هاست که در چارچوب کارزار فشار حداکثری بعد از ۲۰۱۵ بر علیه ایران اعمال شده و موارد جزیی و بند بند در متن این سند نوشته شده است.

وی افزود: اکنون وقت آن است که آنها تصمیم بگیرند چه موضعی داشته باشند. ما چیزی کمتر از برجام را نمی پذیریم و بیشتر از برجام هم تعهد نمی‌دهیم.

خطیب زاده گفت: معتقدیم اقدامات جبرانی ما در پاسخ به نقض و بدعهدی طرف مقابل بوده است بنابراین اول باید تکلیف تحریم‌ها روشن شود. اما در چارچوب همین انعطاف و تعامل، سند دوم را پذیرفتیم که ارائه دهیم و آن بندهای مربوط به اقدامات جبرانی ایران و چگونگی انجام آن است

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: برای ما اقدامات طرف مقابل مهم است تعهدات ما پابرجا است اما تحریم‌ها همچنان برقرار است و راهی باز نشده است.