گفتگوی اختصاصی با دکتر حسن خجسته عضو هیئت انتخاب سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

سیاه نمایی ها گیشه را به روی سینما بست!

جشنواره, جشنواره فیلم فجر, سایت آفتاب, دکتر حسن خجسته, عضو هیئت انتخاب سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر,سینمای ایران, منیژه حکمت, فمینیسم

سیاه نمایی ها گیشه را به روی سینما بست و باعث شد فیلم هایی با مضمون لودگی بیشتر دیده شود و فیلم هایی که مبنای اندیشه داشتند مورد استقبال مخاطب قرار نگیرند.

امسال در مجموع فیلم خوب در جشنواره بیشتر است
دکتر خجسته در گفتگو با فاطمه چشمی خبرنگار آفتاب درباره وضعیت سینمای حال حاضر کشورگفت:امسال پنجمین دوره داوری من است ولی در جشنواره فیلم فجر برای بار دوم حضور دارم.امسال در مجموع فیلم خوب از پارسال بیشتر است، و انشاالله در سال آینده ما سینمای خوبی خواهیم داشت.به دلایلی به دوستانی که در سینما و تلویزیون فعالیت دارند می گویم بن مایه ی تولیدات نمایش ما تضاد و تعارضات اجتماعی است، به همین دلیل است که در سریال ها و فیلم ها شما یک خانواده بهنجار نمی بینید،یک رفاقت خوب نمی بینید،همه رو در روی هم ایستادند و به هم پنجه می کشند،این سیاه نمایی است و مخاطب را دچار یک حس تلخ کامی می کند.سیاه نمایی ها گیشه را به روی سینما بست و باعث شد فیلم هایی با مضمون لودگی بیشتر دیده شود و فیلم هایی که مبنای اندیشه داشتند مورد استقبال مخاطب قرار نگیرند.
چگونگی به دست آوردن رضایت مخاطب هنر است
در ادامه دکتر خجسته گفت:به دست آوردن رضایت مخاطب هنر است،امسال سینمای ما از این جهت بلوغ خوبی دارد، در اصطلاح قصه ها قصه ترهستند،سینماگرهای ما به طور کلی در پی فهم ادراکی به سوی یک تعریف دیگری از سینما می رسند که در این نظریه پژوهشگران و صاحب نظران دخیل هستند و به طرف ایجاد یک شالوده بومی شده از سینما هستند.
سینمای ایران از جهاتی تفاوت عمده با سینمای جهان دارد،منظور فرم نیست بلکه نگاهی که به انسان و هستی و... دارد شکل خاص خودش را پیدا میکند.
زن در فیلم های منیژه حکمت، زنی است که جمهوری اسلامی قبول دارد
دکتر خجسته درباره ژانرهای فیلم سازی در ایران گفت: خانم منیژه حکمت به عنوان یک فیلمساز فمینیسم شناخته شده است که به نظر من اصلا این طور نیست، خانم حکمت زنی را نمایش می دهد که طبق الگوهای جمهوری اسلامی رفتار می کند،در موقعیت های مختلف و در جایگاه های مختلف اجتماعی و اداری جامعه.
در واقع زنی که ما به جامعه جهانی معرفی می کنیم یک زن ویژه ای است ، زنی که اندیشه های عمیق فکری و فرهنگی دارد نه صرفا جنسی،این ایده آل جمهوری اسلامی است،ایده آل همه ی زنان دنیاست.
مشکل این است که اساتید سینما، کتاب نمی نویسند
در ادامه دکتر خجسته گفت: ما باید گفتگویی بین اهالی سینما داشته باشیم، مشکل این است که اساتید سینما و فیلمسازها نمی نویسند و کتاب های ترجمه شده در حوزه رسانه نود درصد تجربه شخصی است، حرفه ای نیست. انتظاراین است که اساتید با تجربه قدیمی بنویسند و از دل نوشته های سینماگران می توان نظریه هایی را استخراج کرد.
در جشنواره ها صرف دیدن فیلم کافی نیست باید نظر کارگردان و بررسی آن را بدانیم .در سینما نظریه های زیادی برای درک فیلم وجود دارد،انسان و نقش ها در سینمای ما می تواند سرآغاز یک نظریه پردازی باشد.منبع ما فقط کتب درسی است،انتظار داریم این کار انجام شود.ما سخت به تفکر متفاوتی واقف هستیم در سینما که باید به آن پرداخته شود و به صورت مکتوب منتشر شود.
کد N2082940