یادداشت | سالگرد عروج اصحاب رسانه در ماموریتی ناتمام

سقوط هواپیما, سقوط سی 130, سقوط هواپیمای خبرنگاران, 15 آذر 84, سقوط هواپیمای اصحاب رسانه, سقوط هواپیما نزدیک فرودگاه مهرآباد

15 آذر ماه یادآور حادثه ای در تلخ در همین روز در سال 84 برای اصحاب رسانه است.

آفتاب: خبرنگاران و روزنامه‌نگاران و به طور کلی اصحاب رسانه نامشان با حادثه  گره خورده است. اصحاب رسانه بر اساس شغلشان میدانند که احتمال دارد در ماموریتی گرفتار حادثه شوند، شاید این روحیه ماجراجویانه و بیقرار چنین سرنوشتی را هم برایشان رقم می زند. از این میان می‌توان به نام‌های شهید آوینی و کاوه گلستان اشاره کرد که یکی‌شان در جنگ تحمیلی  و دیگری در جنگ عراق روی مین‌های کارگذاشته شده رفتند و جان خود را از دست دادند. شاید اگر چنین روحیه‌ای  دراین افراد وجود نداشت روایت فتحی نبود تا روایت هشت سال جنگ تحمیلی را برایمان بازگو کند و یا عکس‌های مستند کاوه گلستان تا حقیقت انقلاب و جنگ را برایمان افشا کند.  از این نمونه‌ها فراوان است، 15 آذر ماه سال 84 یاد آور یکی دیگر از این  سوانح تلخ است برای اصحاب رسانه. آن سال‌ها هنوز خبرنگار نبودم و به یاد دارم دوست و همکلاسیم را که با اعلامیه شهادت پدرش به کلاس آمد و همه ما را در اندوه برد.

13 سال پیش 15 آذر ماه صدای مهیبی تهران را شوکه کرد. سقوط هواپیمای ترابری ارتش در تهران، این هواپیمای باری- نظامی از نوع سی-۱۳۰ بود و ۹۴ مسافر شامل اعضای ارتش و خبرنگاران را برای پوشش خبری رزمایش عاشقان ولایت که جنوب‌شرقی ایران (چابهار) برگزار می‌شد، از تهران به بندرعباس می‌برد. این هواپیما لحظاتی پس از پرواز، در نزدیکی فرودگاه مهرآباد تهران بر فراز یک محوطه مسکونی سقوط کرد.  
خلبان این پرواز پس از ترک فرودگاه مهرآباد با گزارش نقص فنی در موتور هواپیما چندین بار درخواست فرود در فرودگاه امام خمینی را می‌کند که به او اجازه نمی‌دهند. چندین بار نیز درخواست فرود در فرودگاه سابق قلعه مرغی را می‌کند که به او اجازه نمی‌دهند.  در نهایت در حین بازگشت به فرودگاه مهرآباد دچار آتش‌سوزی شده و با ساختمان مسکونی ۱۰ طبقه‌ای در شهرک توحید در منطقهٔ فرودگاه مهرآباد (در فاصلهٔ سه کیلومتری فرودگاه) برخورد می‌کند.  از این حادثه ۱۲۸ نفر جان سپرده گزارش‌شده، ۹۴ نفر داخل هواپیما در دم جان سپرده‌اند و دست‌کم ۳۴ تن از ساکنین ساختمان و افراد حاضر در اطراف آن دچار حادثه و فوت شدند.

سرنشينان هواپيما را خبرنگاران، عکاسان، تصويربرداران و دستياران فنی شبکه‌های راديويی و تلويزيونی، خبرگزاری جمهوری اسلامی، خبرگزاری دانشجويان ايران، خبرگزاری فارس، روزنامه‌های همشهری و کيهان، کارکنان روابط عمومی ستاد کل ارتش و نيروی دريايی، دو تن از دانشجويان دانشکده خبر تشکيل می‌دادند. جدای از روحیه ماجراجویانه خبرنگاری و حوادثی که برای اصحاب رسانه رخ می‌دهد. ایران هر ساله با درصد بالایی از سوانح هوایی مواجه می‌شود که جان صدها هزار تن از هموطنان عزیزمان را می‌گیرد. درست است که در هنگام وقوع این حادثه در سیزده سال پیش شهردار وقت تهران محمد باقر قالیباف با موتور خود را به محل حادثه رساند و خود از نزدیک به وضعیت امداد رسانی  مصدومان پرداخت اما این نوش داروی بعد از مرگ سهراب را به چه کاری  می‌آید؟!
از آن حادثه سال‌ها می‌گذرد، تعدادی شوهر، پدر، برادر و پسرشان را از دست دادند، اما ما هنوز شاهد سقوط هواپیماهای ایران هستیم یا بر بالای کوه‌های سر به فلک کشیده در میان انبوهی از برف و سرما مفقود می‌شوند و مدت‌ها عزیزان‌شان در پی اجساد کشته شدگان‌شان هستند و یا در وسط شهر در میدان توحید و بر روی ساختمان مسکونی سقوط می‌کنند.

امیدواریم وقت آن رسیده باشد تا اقدامات موثری برای پیشگیری از این سوانح تلخ  انجام شود. مسئولان مربوطه نوش دارو بعد از مرگ سهراب به کار مردم نمی‌آید و داغ بر دل‌ها می‌نشاند.
در ذيل اسامي شهداي سانحه C130 را مرور مي‌كنيم:

باشگاه خبرنگاران: علیرضا افشار، جواد فراهانی‌، محمود ایل‌ بیگی‌
کارکنان‌ واحد مرکزی‌ خبر؛‌ داریوش‌ شاهینی‌، محمود توران‌ پشتی‌، مجید عسگری‌، ابراهیم‌ بقائی‌، سید یحیی‌ مهدوی‌‌

گروه‌ اجتماعی‌ شبکه‌ یک‌ سیمای‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌؛ محمد‌رضا شادروح‌، حمید‌رضا خیرخواه‌، علیزاده‌، حسن‌ نجفی‌، رمامی‌، تاجیک، سید هادی‌ حسینی‌، جلیل‌ حیدری‌‌زاده‌‌
کاظم‌‌نژاد‌ از روزنامه كيهان

صادق نیلی و علیرضا برادران نجار از خبرگزاري فارس
ایسنا‌؛ اسماعیل عمرانی، حسن قریب

روزنامه‌ همشهری‌؛ کربلائی‌ احمد‌
خبرگزاری‌ ایرنا‌؛ مهدی‌ میرافضلی‌ و سپهدار ساجدی‌‌

مسعود جان‌ نثاری‌ و امیر صحرائی‌‌ از صدای‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌
از مرکز مستند‌سازی‌ معاونت‌ سیما؛ بابک‌ غیاثوند، میرزائی‌ و فریس‌آبادی‌‌

عوامل‌ فنی‌ واحد سیار‌؛ نصرالله‌‌زاده‌، رحیمی‌، استوار سجاد اسعدی‌ و غلامرضا بیات‌
حسین‌ عرب‌ احمدی‌، مهدی‌ اناری‌، حسن‌ حیدری‌،  محمد‌رضا احمدی‌، حبیب‌ اسدی‌، منصور محمودی‌، مهدی‌ یونسی‌، حسین‌ باباپورف حسین‌ خسروآبادی‌، سپهدار مهاجری‌ و مکی‌ آبادی‌، خداعفو عبدیانی‌، سید‌حسن‌ شیرازی‌‌

کارکنان‌ رسانه‌‌ای‌ نیروی‌ دریایی‌ ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌‌؛ محمد‌علی‌ بخشی‌، ناوگان‌ یکم‌ علی‌‌رضا ارسطوئیان‌، ناوبان‌ دوم‌ مهدی‌ صادقی‌، ناوگان‌ دوم‌ محمدباقر بابارشانی‌، مقصودی‌، روح‌‌الله‌ احمد‌وند، ناو استوار وظیفه‌ علی‌ علیزاده‌، قمصری‌، علیرضا خدادادی‌، مهناو یکم‌ حسین‌ آزموده‌، ارمان‌ نسب‌، ستوان‌ بابایی، صفری‌، محمدیان‌، صوری‌، مهدی‌ ابراهیمی‌، حسین‌ مشکین‌، ناوسروان‌ علی‌‌اصغر سلیمانی‌، ستوان‌ یکم‌ قاسم‌ محمدی‌، محمد‌رضا سلیمانی‌، حجت‌‌الاسلام‌ محدث‌، سرتیپ‌ دوم‌ عباس‌ واعظی‌، خلبان کاپیتان بابک گوهری و کمک خلبان حسین جعفری.


کد N2025741