ستاد فناوری نانو اعلام کرد:

شستشوی حرم امام رضا (ع) با شوینده نانویی

فناوری

آستان قدس رضوی برای شستشوی حرم امام رضا علیه السلام از مواد شوینده نانویی تولید شده در یک شرکت دانش بنیان استفاده می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، ماهانه نزدیک به ۵ تُن نانوشوینده یک شرکت دانش بنیان توسط آستان قدس رضوی برای شستشوی حرم امام رضا علیه السلام استفاده می‌شود.

این شرکت تولیدکننده‌ مواد شوینده‌ نانویی یکی از تأمین‌کنندگان مواد شوینده مورد استفاده در حرم امام رضا علیه السلام است.

بهتاش هدایتی، مدیر این شرکت درباره‌ همکاری این شرکت با آستان قدس رضوی گفت: ماهانه حدود ۵ تن از مواد شوینده نانویی به آستان قدس تحویل می‌دهیم تا از آن برای شستشوی حرم استفاده شود. به دلیل فرمولاسیون نانویی این محصول، استفاده از آن هیچ تخریب یا اثرمنفی روی سطح نمی‌گذارد.

هدایتی درباره‌ ویژگی‌های این محصول گفت: برخلاف مواد شوینده و سفیدکننده‌ رایج که معمولاً برای پوست خطرناک بوده و عوارض جانبی برای سلامتی فرد دارد، برای استفاده از این شوینده نانویی نیاز به محافظ یا دستکش نیست؛ چرا که پایه آن گیاهی است. در این فناوری از روغن کرچک و صمغ درخت بُنه استفاده شده که در مقیاس ‌نانومتری درآمده تا اثربخشی آن افزایش یابد. این شوینده علاوه بر خواص تمیزکنندگی، آنتی‌باکتریال نیز هست و به دلیل گیاهی بودن، کاملاً ایمن است.

وی در خصوص توسعه‌ بازار محصول این شرکت  بیان کرد: بعد از انعقاد قرارداد ستاد نانو با یک فروشگاه، این محصول در لیست محصولات عرضه شده قرار گرفت و در حال حاضر در بسیاری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای دیگر نیز عرضه‌ این محصول انجام می‌گیرد. بعد از عرضه‌ عمومی به فروشگاه‌ها، به دنبال وارد شدن به بازار خرده‌فروش‌ها هستیم. 

هدایتی درباره‌ جذابیت این محصول برای بازار خارج از کشور  گفت: در حال حاضر این محصول برای بازارهای خارجی جذابیت بالایی دارد که دلیل این امر ویژگی‌های خاص این محصول است.

وی افزود: این مواد شوینده‌ نانویی برای استفاده در منازل، هتل‌ها، رستوران‌ها و بیمارستان‌ها بسیار مناسب بوده و می‌تواند جایگزینی برای شوینده‌های رایج باشد.

کد N2025410