اوردوز چیست؟

اوردوز, اعتیاد,ال اس دس, هروئیین, کوکائین, مواد مخدر, علائم اوردوز, سرنگ, هپاتیت, ایدز, سلامت

اوردوز مصرف بیش از حد مواد در فرد معتاد است که بیشتر مواقع به مرگ فرد معتاد منجر می‌شود.

به گزارش آفتاب به نقل از نمناک اوردوز (overdose) یا مصرف بیش از حد، وضعیتی است که طی آن میزان زیادی مواد مخدر مصرف شده و باعث مسموم شدن بدن و یا مرگ می شود. اوردوز در دو حالت اتفاق می افتد، اول در حالتی که میزان زیادی مواد مخدر در یک نوبت مصرف وارد بدن شود، و دوم در حالتی که در یک دوره زمانی به طور دائم مواد مصرف شده و اثرات آن در بدن باقی بماند. مواد مخدر غیر قانونی که مصرف بیش از حد آنها موجب بروز اوردوز می شود معمولا عبارتند ازهروئین، کراک، کوکائین، الکل، آرامبخش ها، و داروهای غیر مجاز. معمولا در شرایطی که مواد مصرف شده مقدار زیاد، و درجه خلوصی بالاتر از حد انتظار فرد داشته باشد  پس از یک دوره عدم مصرف، یا به صورت همزمان با سایر مواد مانند الکل استفاده شود خطر بروز اوردوز بیشتر می شود. میزان مقاومت بدن فرد در برابر اوردوز به سن، وضعیت سلامتی، نحوه مصرف مواد و… بستگی دارد. در صورتی که بدن فرد قادر نباشد تا سموم وارد شده به بدن را تصفیه و یا دفع کند، دچار حالت اوردوز شده و می تواند منجر به خطرات شدید و یا مرگ شود.اوردوز صرفا مخصوص افراد معتاد و یا مصرف کنندگان حرفه ای نیست؛ بلکه افراد تازه کار و کسانی که برای اولین بار مواد مصرف می کنند نیز ممکن است به این حالت دچار شوند. برای مثال بدن فردی که برای اولین بار اقدام به تزریق هروئین می کند، مقاومت چندانی در برابر مواد نداشته و ممکن است با دوزهای کم نیز دچار عارضه مصرف بیش از حد شود. اوردوز همیشه به صورت اتفاقی نبوده و گاهی ممکن است از روی عمد رخ بدهد. مثلا افرادی که دچار افسردگی و ناامیدی شدید هستند و قصد خودکشی دارند، میزان زیادی مواد مخدر را به بدن خود تزریق می کنند تا دچار اوردوز و مرگ شوند. اکثر کسانی که دچار اوردوز می شوند معمولا بعد از ٢ الی ٣ ساعت پس از تزریق هروئین می میرند، به خصوص در شرایطی که مواد دیگری مانند الکل یا متادون نیز به طور همزمان با تزریق مصرف شود چراکه مواد مخدر بلعیده شده به زمان بیشتری برای تاثیرگذاری نیاز دارند.
اوردوز ناشی از مصرف مواد مخدر کند کننده بدن مانند هروئین باعث بروز بی خوابی، تنفس سطحی، و یا حتی بی هوشی می‌شود. در حالی که مواد مخدر تحریک کننده مانند کوکائین، باعث هیجان بیش از حد، افزایش ضربان قلب، و تنفس سریع خواهند شد. اوردوز ناشی از مواد توهم زا مانند ال س دی (LCD) و یا قرص اکستازی نیز موجب بروز پارانویا، توهم، و یا رفتارهای تهاجمی می‌شود. اوردوز ناشی از مصرف حشیش می‌تواند باعث بروز احساس لختی، بر هم خوردن تعادل، و افزایش اشتها شود. در نهایت مصرف بیش از اندازه  داروهای تجویز شده برای مصارف درمانی، به منطور دستیابی به حالت نشئگی، می توان باعث بروز اختلالات ذهنی و عدم توانایی در تصمیم گیری شود.
حال مسئله ای که در اینجا مطرح است این است که با فرد معتاد چگونه باید برخورد کرد؟ با دید یک بزه کار؟ فردی که دچار یک بیماری شده؟ با یک فرد معتاد باید برخورد قضایی بشود؟ باید اعتماد به نفس رفته وی را بیشتر در معرض نابودی قرار داد تا بیش از پیش افسرده شده و به دامان اعتیاد و نیستی فرو برود؟ یا باید دستش را گرفت. مسلما در ابتدای راه نمیتوان مواد مخدر را به طور کلی از وی جدا کرد. به همین دلیل برای جلوگیری از فجایع بدتر باید فکری اندیشید. در کانادا جمعیت خودجوشی در این زمینه پا گرفته است بر این مبنا که مراکزی دایر گشته،  به معتادان سرنگ و سایر وسایل تزریق داده می‌شود تا به انواع دیگر آلودگی ها از جمله هپاتیت و ایدز دچار نشوند. مادرانی که فرزندان و عزیزان خود را از دست داده اند از جمله فعالان این کمپین هستند. مادرانی که فرزندان خود را به دلیل اعتیاد و به خصوص اوردوز از دست داده اند، در پی حمایت و مادری برای جوانانی هستند که به این درد دچار شدند. دولت ها باید در این زمینه دست به کار شوند و به یاد داشته باشند باید شیوه برخورد با اعتیاد و فرد معتاد را عوض کنند. برای افرادی که به اعتیاد دچار هستند پیشگیری جوایگو نیست، آنها در میدان خطر واقع اند باید برای کمک به آنها شیوه‌های دیگری به غیر از زندان و برخورد قهری در پیش گرفت. از همین جا باید آغاز کرد.


در ادامه مطالب بخوانید:

کد N2025250