اظهارات ظریف در مورد پولشویی، موضع دولت است | نمی‌توانم سخنگوی دولت باشم

دولت,واعظی

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: وزیر خارجه به درستی در مورد پولشویی مواضع خود را اعلام کرده باید با این کار مخالفت کنیم . اقای ظریف هیچ نهادی را متهم نکرده با پولشویی در ایران مخالفت کرده می‌گوید اجازه دهید این پولشویی راه خود را باز کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور در پایان جلسه هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به تحریم‌های آمریکا و ادعای مقام‌های این کشور درباره مستثنی شدن عذا و دارو در این تحریم‌ها گفت: دادگاه لاهه درباره مواد غذایی و دارو به عنوان کالاهای بشردوستانه نگاه می‌کند اما می‌بینیم که آمریکایی‌ها در این باره مانع تراشی می‌کنند. تمهیداتی که اتخاذ کردیم باعث شده این مانع‌تراشی‌ها کم‌اثر شود اما برای مشخص شدن عمق خصومت‌ها نگاه این دولت نسبت به آمریکا این است که فکر می‌کنیم سیاست ما باید به گونه‌ای باشد که آمریکا بیشتر در انزوا قرار گیرد و این تلاش را ادامه می‌دهیم.

وی درباره معرفی سخنگوی دولت گفت: بالاخره طبق روال مصوبات دولت را اقای حاجی میرزایی می‌گویند که باید این روند ادامه پیدا کند چه مکتوب و چه در مصاحبه. در این مورد هم خبرنگاران و هم مردم بهتر توجیه می‌شوند و این کار استمرار دارد.

واعظی در مورد حضور خودش به عنوان سخنگوی دولت گفت: در مورد سخنگو من نمی‌توانم این کار را انجام دهم. سخنگو نباید اینطور باشد که هرچیز را جواب بدهد ما هم برای سوال خبرنگار ارزش قائلیم هم مردم که باید اطلاعات دقیق به دستشان برسد برای همین هم سخنگو باید کسی باشد که بتواند برای این کار وقت بگذارد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور درباره هجمه‌ها به ظریف گفت: کسانی که نوار صحبت ظریف را شنیدند فهمیدند که موضع او درست است این موضع ظریف نیست بلکه دولت است. دولت به دنبال شفافیت و مبارزه با فساد است. بحث ظریف مبارزه با فساد و پولشویی است ما همواره با اینکه مواد مخدر وارد کشور شود، مخالفیم برای اینکه این مواد برای پولش به کشور می‌آید. ما با قاچاق و اقدامات غیرقانونی اقتصادی مخالفیم چون این کار برای پولش انجام می‌شود.

وی افزود: وزیر خارجه به درستی در این مورد مواضع خود را اعلام کرده باید با این کار مخالفت کنیم . اقای ظریف هیچ نهادی را متهم نکرده با پولشویی در ایران مخالفت کرده می‌گوید اجازه دهید این پولشویی راه خود را باز کند. متاسفم که نسبت به موضع درست ظریف به دلیل خصومت عده‌ای با برخی اقدامات ظریف این طور هجمه کردند نباید با خدمتگزاران اینطور برخورد کنیم اینکه شروع کنند هر حرفی می‌خواهند به خدمتگزاران بگویند قابل قبول نیست.

واعظی تاکید کرد: از زمانی که مقداری بنزین و گازوئیل در کشورهای اطراف بالا رفت و نرخ ارز افزایش پیدا کرد شاهد هستیم که قاچاق سوخت با گستردگی انجام می‌شود و رقم بالا می‌رود یکی از راه‌هایی که بتوانیم این مساله را کنترل کنیم این است که باید کارت داشته باشیم برای همین تصمیم گرفتیم این کارت به هر روشی که بتوانیم معلوم شود هر خودرویی چقدر استفاده می‌کند، داده شود به ویژه در استان‌های مرزی در این مورد باید دقت بیشتری شود.

 

کد N2014322