اسرائیل جلوی حضور کارگردان‌های خارجی در جشنواره فیلم مقاومت را می‌گیرد

سینما و تئاتر,اسرائیل جلوی حضور استیون هاپکینز در جشنواره فیلم مقاومت را گرفت

نشست خبری پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت و مراسم رونمایی از پوستر نکوداشت‌ها با حضور محمد خزاعی (دبیر جشنواره)، حسین صابری (مدیرعامل انجمن سینمای دفاع مقدس) و یزدان عشیری (مدیر روابط عمومی) صبح امروز 29 آبان برگزار و از پوسترهای بخش نکوداشت رونمایی شد.

 به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد خزاعی با اشاره به اینکه جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت به مثابه بزرگ‌ترین گردهمایی و اجتماع سینماگران انقلاب و فیلمسازان انقلابی ۵ تا ۹ آذر ماه در تهران برگزار می‌شود، خاطرنشان ساخت: این جشنواره در ادامه در استان‌های اصفهان- زنجان- همدان و سپس در قالب هفته سینمای مقاومت در چند کشوردیگر  برگزار می‌شود.

وی گفت: بیش از ۲۰۰ فیلمساز از سینماگران داخلی و خارجی در مسیر جشنواره مقاومت از پنج قاره و ۲۳ کشور و تمامی استان‌های کشور هفته آینده به تهران می‌آیند. این جشنواره پژواک صدای مستقل سینماست و فرصتی است برای بسیاری از سینماگرانی که به دلیل نگاه متفاوت و مستقل و بینش معارض با حاکمیت نظام سلطه.

دبیر جشنواره فیلم مقاومت در مروری بر روند فعالیت‌های جشنواره گفت: در مجموع ۱۶۴ اثر از فیلمسازان داخلی و ۲۴ فیلم از فیلمسازان خارجی در این جشنواره با یکدیگر رقابت می‌کنند. ۵۷ نفر از چهره‌های مطرح و شناخته شده سینِما کار داوری در بخش‌های مختلف جشنواره را برعهده دارند.

خزاعی با اشاره به چشم‌انداز سینمای بین‌الملل اظهار داشت: در بخش بین‌الملل جشنواره در این دوره در مجموع ۹۰۶ فیلم از ۹۴ کشور متقاضی حضور  بودند که ۲۴ فیلم از ۲۳ کشور به بخش مسابقه راه پیدا کردند .۲۴ فیلم شامل:  ۹ فیلم سینمایی و ۱۵ فیلم مستند از ۲۳ کشور به مرحله مسابقه جشنواره راه پیدا کرده‌اند. به این ترتیب: سوریه ۴  فیلم- روسیه ۳ فیلم – عراق ۱ فیلم- بحرین یک فیلم- عربستان ۱ فیلم- لبنان ۳ فیلم – فرانسه ۲ فیلم- اسپانیا ۱ فیلم – هند ۲ فیلم – آمریکا ۳ فیلم- اوروگوئه ۱ فیلم – کانادا ۱ فیلم- ترکیه و بوسنی ۱ فیلم و انگلیس و چین ۱ فیلم.

وی همچنین اشاره کرد: ۴۲ فیلم و فیلمساز خارجی از کشورهای: ونزوئلا- آمریکا- شیلی- تانزانیا- بنگلادش- آرژانتین- سوریه- روسیه- عراق- یمن- بحرین عربستان- لبنان- فرانسه- اسپانیا- هند- اوروگوئه- کانادا- ترکیه و بوسنی و انگلیس و چین در این دوره در جشنواره حضور پیدا می‌کنند. شش نفر از میهمانان خارجی داور جشنواره هستند.

خزاعی از شکل‌گیری کمپین حمایت سینماگران داخلی و خارجی از مردم یمن به‌ویژه زنان و کودکان یمنی که بیش از چهار سال است که زیر بمباران حکام سعود و متحدانش قرار دارند، در جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت خبر داد.

وی ادامه داد: سینمای ایران و سینماگران انقلاب باید مطالبه گر باشند. مخصوصاً سینمای مستند و مستندسازان ما نیازمند افق تازه در عرصه فیلمسازی هستند. خلاء مطالبه‌گری فیلمسازان انقلاب و متعهد پیرامون مسائل و موضوعات اجتماعی حس می‌شود. در این دوره اگرچه آثار زیادی در حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی به دست ما رسیده ولی احساس می‌شود که هنوز فیلمسازان انقلابی به صورت جدی وارد این عرصه نشده‌اند.

دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت تصریح کرد:  ما دنبال تربیت فیلمسازان انقلابی هستیم فیلمسازانی که در راستای اهداف متعالی و کلان نظام اسلامی برای تحکیم و تقویت مناسبات سالم اجتماعی بی‌پروا اقدام به مستندسازی علیه فساد مالی، اقازادگی، رانت خوری، اجحاف و روابط فاسد در مناسبات اداری و مالی کشور می‌کنند.  هر مضمون مطالبه‌گرانه و هر فیلم انتقادی و انقلابی در جهت رسیدن به آرمان‌های انقلاب و نظام اسلامی مورد نظر ماست.

وی توضیح داد: جشنواره‌ها یا شروع کاری هستند یا پایان اما رویدادی که به نام جشنواره بین المللی فیلم مقاومت برگزار می‌شود، صرفاً یک جشنواره نیست بلکه نهضت بین المللی فیلم مقاومت است. از این رو، در نحوه حضور رصد و جذب آثار وچینش سینماگران و همچنین در ایجاد بسترهای گفتمانی و آموزشی این راهبرد را مد نظر داریم. این جشنواره با اختتامیه‌اش آغاز می‌شود.

خزاعی با بیان اینکه کارکرد جهانی مقاومت را نباید دیده گرفت و همین که بسیاری از هنرمندان جهان در این رویداد حضور پیدا کرده و درباره آن صحبت می‌کنند یعنی ما یک نهضت جهانی هستیم. ادامه داد: همانطور که طی این سال‌ها شاهد بودیم. این جشنواره کم کم در حال تبدیل شدن به محفلی برای صداهای شنیده نشده در دنیا است. ماحصل سانسور و سیاست‌های جشنواره‌های دنیا این است که بسیاری از صداها شنیده نشود اما در رویداد مقاومت، انبوهی از فیلمسازان مستقل و آزاده داریم که اگرچه ممکن است قرابت دینی با ما نداشته باشند اما سر مفاهیم انسانی با ما قرابت معنوی و یا آرمانی دارند اینجا محلی برای شنیدن صحبت‌هایشان است.

 وی ادامه داد : همین که رسانه‌های صهیونیستی حساس می‌شوند مهم است. تا جایی که جلوی آمدن فیلمسازی چون: عماد برناد را می‌گیرند. برای کارگردان فیلم« مسابقه» استیون هاپکینز شرایطی فراهم می‌کنند که برغم راهیابی فیلمش به بخش مسابقه ناچار به انصراف می‌شود یعنی این جشنواره جدی است. همین که اندیشمندی چون: نوام چامسکی پیام می‌دهد و درباره جشنواره گفتگو می‌کند یا اندیشمندی چون دیوید بارسامیان به جشنواره می‌آید و سخنرانی می‌کند در نقد نظام سرمایه‌داری و آمریکا یعنی این حرکت جایگاهش در حال گسترش و نهادینه شدن است. یا وقتی فیلمسازانی چون: عماد برناد- راشد رضوان- نجدت انزور- باسل الخطیب و … در تعامل و تماس با این جشنواره هستند، یعنی پیوندی شکل گرفته با سینماگران مستقل و ازاده دنیا. تریبون بودن جشنواره برای صداهای مستقل- آن‌هایی که جایی در فستیوال‌های گوناگون غربی ندارند.

وی ادامه داد: بخش آموزش جشنواره مقاومت به منظور تربیت و حمایت از استعدادهای جوان فیلمسازی در سطح منطقه و در برخی کشورهای هدف از طریق «مدرسه سینمایی روایت» اقدام به آموزش یک هفته‌ای تعدادی از نیروهای علاقمند به سینما و فیلمسازی ( منتخب جوانان سینماگر از کشورهای منطقه و جهان اسلام) می‌نماید. این مدرسه از سال 2012 افتتاح شد و در هر دوره بین چهل تا پنجاه فیلمساز در این دوره‌ها شرکت داشته‌اند. تاکنون از طریق این مدرسه فیلمسازان زیادی دوره‌های آموزشی و تخصصی را گذرانده‌اند و تعدادی از آن‌ها اقدام به تهیه و ساخت مستندهای از موضوعات منطقه‌ای داشته‌اند. ضمناً، دوره پانزدهم جشنواره مقاومت، چهارمین دوره آموزشی این مدرسه است که البته امسال با مدیریت پرویز شیخ طادی - قدری محدودتر-  برپا می‌شود.

خزاعی به ویژگی و تمایز جشنواره فیلم مقاومت با سایر جشنواره‌ها در بحث گفتمان‌سازی و جریان‌سازی پرداخت و اضافه کرد: پیش‌بینی کلاس‌های انتقال تجربه، اسلام هراسی، گفتمان فرهنگی انقلاب، نشست‌های تحلیلی با سینماگران بین‌الملل و ... مجموعاً در این بخش ظرفیت مناسبی را فراهم می‌آورد. حضور چهره‌های چون حسن عباسی، مجید شاه‌حسینی، سعید مستغاثی، احمدرضا درویش، مسعود ده‌نمکی، علی نصیریان، و کارشناسان بخش گفتمان فرهنگی فرصت و فضای گفتگوی خوبی را برای پرسشگری و مطالبه‌گری در زمینه نیازهای اساسی و جدی سینمای مقاومت ایجاد می‌کند.

کد N2013516