گزارش تحلیلی؛

غزه آبستن تحولات جدید؛ احتمال ماجراجویی نتانیاهو

سیاسی

پس از آنکه درگیری اخیر میان رژیم صهیونیستی و گروههای مقاومت فلسطین با تن دادن نتانیاهو به آتش بس به پایان رسید؛ به نظر می رسد که غزه آبستن تحولات جدید خواهد بود.

خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: پس از جنگ کوتاهی که میان تل آویو و گروههای مقاومت فلسطین رخ داد و تبعات پس از آن؛ سئوالی که هم اکنون مطرح می شود این است که شرایط پس از آن چگونه خواهد شد به ویژه که مقامات صهیونیست از شکستی بی سابقه سخن گفته اند.

نفتالی بنت وزیر آموزش رژیم صهیونیستی و رئیس حزب خانه یهودی رژیم صهیونیستی اذعان کرد: «اسرائیل در زمان نتانیاهو روی نوار پیروزی قرار ندارد و پیروزی ها در زمان وی متوقف شده است. اسرائیل با بحران امنیتی و نه سیاسی روبرو است. دشمن مرا نگران نمی کند بلکه اوضاع بد داخلی نگران کننده است. اسرائیل پیروز نشده است و  آنرا در جنگ دوم لبنان(جنگ ۳۳ روزه علیه لبنان) شاهد بود و آن سرخوردگی و به هم ریختگی و عدم وجود روحیه بود. حماس و حزب الله بیش از قبل جرات پیدا کرده اند زیرا بر این باورند که ما از رویارویی با آنها هراس داریم. کِشتی اسرائیل مسیر درستی را نمی پیماید».

یا«تزیکا فوگل» ژنرال احتیاط رژیم صهیونیستی و فرمانده اسبق منطقه جنوب ارتش این رژیم به معاریو گفت: « خاورمیانه شاهد دشمنان جدید مانند حزب الله در شمال و حماس در جنوب اسرائیل است.  اسرائیل با سه کشور عربی پنجاه سال قبل یعنی جنگ ژوئن سال ۱۹۶۷ مقابله کرد و همه را شکست داد اما امروز نمی توانیم که نبرد با حماس را به نفع خود تمام کنیم. اوضاع امنیتی که اسرائیل در آن به سر می برد؛ بزرگترین اهانت به آن از زمان جنگ اکتبر ۱۹۷۳ است زیرا به نظر می رسد که سیاستمداران به آینده اسرائیل توجهی ندارند و سرگرم بازی های سیاسی هستند و حتی بنیامین نتانیاهو داستان توهمی غیرقابل قبول تحویل ما می دهد. ما کلا قدرت بازدارندگی را از دست داده ایم و حماس موفق به تحقق قدرت بازدارندگی در برابر اسرائیل بیش از ما شد. ما در وضعیت حقارت بار امنیتی به سر می بریم که از سال ۱۹۷۳ تاکنون شاهد آن نبوده ایم».

علاوه بر آن برخی دیگر از مقامات صهیونیست نیز از شکست در برابر حماس سخن گفتند با این وجود پرسشی که در ذهن متبادر می شود این است که پس از پیروزی بزرگ اخیر گروههای مقاومت فلسطین در غزه شامل شکست عملیات امنیتی اسرائیل که همچنان اهدافش نامعلوم است و پس از شلیک قریب به ۵۰۰ موشک از سوی مقاومت به شهرک های صهیونیست نشین پس  از آن چه خواهد شد؟آیا درگیری رخ خواهد داد و بنیامین نتانیاهو به دنبال بازگردانیدن شوکت به ارتش و نظامیانش برای تقویت جایگاه متزلزل شده خود در میان صهیونیستها برخواهد آمد؟ آیا درگیری رخ خواهد داد و بنیامین نتانیاهو به دنبال بازگردانیدن شوکت به ارتش و نظامیانش برای تقویت جایگاه متزلزل شده خود در میان صهیونیستها برخواهد آمد؟

یک مسئول برجسته حماس در گفتگویی با رای الیوم آنرا بعید دانست و گفت: «امکان واکنش نظامی و انتقام جویانه ضد غزه در آینده بعید است زیرا فرماندهان نظامی اسرائیلی متوجه هستند که تاوان سنگین روحی، مادی و بشری خواهند پرداخت. اما اقدام موساد برای ترور برخی مقامات ارشد حماس با حمایت آمریکا بعید نیست به ویژه که آمریکا اخیرا پاداشی ۵ میلیون دلاری برای دو نفر از حزب الله و یک نفر یعنی صالح العاروری معاون رئیس دفتر سیاسی از حماس گذاشته است».

نکته قابل توجه این است که پیروزی در غزه تنها بُعد نظامی ندارد بلکه پیروزی سیاسی نیز هست و موقعیت حماس را تقویت خواهد کرد و این در شرایطی است که فشارهای مالی نتانیاهو بر غزه و حماس نیز اثر خود را پس از نظارت سازمان ملل بر راه اندازی نیروگاه برق در غزه و اقدامات دیگر از دست داده است. به عبارت دیگر اوضاع در غزه پس از این پیروزی مشابه شرایط قبل از آن نخواهد بود.

اردوی صهیونیستها فعلا آشفته است و این را از رسانه های این رژیم و تحلیل هایی که بیان می کنند می توان درک کرد زیرا رسانه های اسرائیلی به مثابه آینه تمام افکار تصمیم گیرندگان در تل آویو هستند.

رسانه های این رژیم با توجه به سخنان روز یکشنبه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به تجزیه  و تحلیل آن پرداخته اند و برخی از این تحلیلگران ازآن این گونه برداشت کرده اند که احتمال روی آوردن تل آویو به جنگ جدید بدون اینکه جبهه آن مشخص شود که ضد مقاومت فلسطین در غزه است یا در جبهه شمالی با حزب الله لبنان یا سوریه و دیگر مناطق وجود دارد.

«الکس فیشمن» تحلیلگر روزنامه یدیعوت آحارونوت اعلام کرد: «

کد N2012930