انواع سیم بکسل و کاربرد سیم بکسل در صنایع مختلف

سیم بکسل آسانسور, جرثقیل برقی, سیم بکسل , شرکت بازرگانی هاردوایر

کلمه سیم بکسل بطور عمومی یادآور ابزاری برای حمل خودرو در مواقع خرابی آن می باشد اما واقعیت آن است که بر خلاف نام آن سیم بکسل ها جزو پرکاربرد ترین نوع ابزار آلات صنعتی هستند که تقریبا در اغلب صنایع سنگین به منظور اهداف حمل و نقل ، جابجایی و کشش، برش و ایجاد تعادل مورد استفاده قرار میگیرند.

کلمه سیم بکسل بطور عمومی یادآور ابزاری برای حمل خودرو در مواقع خرابی آن می باشد اما واقعیت آن است که بر خلاف نام آن سیم بکسل ها جزو پرکاربرد ترین نوع ابزار آلات صنعتی هستند که تقریبا در اغلب صنایع سنگین به منظور اهداف حمل و نقل ، جابجایی و کشش، برش و ایجاد تعادل مورد استفاده قرار میگیرند. تنوع سیم بکسل ها چه از لحاظ نوع بافت و ساختار، متریال بکار رفته در تولید آنها، نوع مغزی بکار رفته در لایه های درونی، پروفیل مفتول بکار رفته در ساختار، نوع و تعداد استرند، تنسایل و سختی مفتول های درونی و برند های تولید کننده بسیار زیاد بوده بگونه ای که بالغ بر 2000 نوع سیم بکسل که هر یک با مشخصات مکانیکی مختلف و مناسب برای صنایع مختلفی می باشند به ثبت رسیده است.
صنایع مختلف مصرف کننده گرید ها و ساختار های مختلفی از سیم بکسل می باشند که با در نظر گرفتن معیارهایی چون مقاومت کششی، انعطاف، مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی محیطی، مقاومت حرارتی، مقاومت در برابر باز شدن حاصل از گردش سیم بکسل و طول عمر تحت شرایط کاری متفاوت می باشد. یکی از پرکاربرد ترین ساختار ها سیم بکسل آسانسور می باشد که هم به منظور حمل و جابجایی کابین آسانسور و هم به منظور قرار گیری بر روی گاورنر مورد استفاده قرار میگیرد. سیم بکسل آسانسور که معمولا با ساختار 8 استرندی و مغزی از جنس الیاف کنفی مورد استفاده قرار میگیرد در سایز های 8، 10، 11 و 12 میلیمتر و از جنس فولادی و معمولا بصورت گالوانیزه مورد استفاده قرار میگیرد. قیمت سیم بکسل  آسانسور بسته به برند و کشور تولید کننده و کیفیت تولید متفاوت می باشد. گوستا ولف آلمان تولید کننده بالاترین کیفیت از سیم بکسل آسانسور بوده که در ایران نیز محصولات این کارخانه قابل دسترسی می باشد.
از سیم بکسل ها در صنایع حمل و نقل و در اتصالات جرثقیل برقی و تاور کرین ها نیز استفاده میشود. به منظور اهداف بالابری کالا بالاخص در ارتفاعات بالا که در تاور کرین ها اتفاق می افتد دو فاکتور ضریب امنیت و استحکام کششی از اولویت ویژه ای برخوردار می باشد بگونه ای که سیم بکسل های نتاب که در تاور کرین ها مورد استفاده قرار میگیرند با ضریب امنیتی بسیار بالایی تولید و پس از تست های متعدد به بازار عرضه میشوند. همچنین به منظور اطمینان از عدم گردش بار در طی عملیات لیفت که عامل ایجاد گشتاور و از دست رفتن کنترل بار شده و عامل اصلی سقوط محسوب میشود سیم بکسل های بکار رفته در اتصالات تاور کرین ها از نوع نتاب انتخاب میشود. ساختار و نوع بافت این سیم بکسل بگونه ای است که در هیچ یک از جهات ساعتگرد و پاد ساعتگرد نمی گردد و از ایجاد گشتاور جلوگیری می کند.
باید در نظر داشت که استحکام کششی سیم بکسل ها تنها فاکتور انتخاب آنها نمی باشد چرا که سیم بکسل فولادی دارای تنسایل بسیار بالایی می باشد (بالاتر از 1600 مگاپاسکال) اما به دلیل مقاومت کم فولاد در محیط های مرطوب و اسیدی که شامل مناطق ساحلی و دریایی، محیط های نیمه اسیدی کارگاهی بسیاری صنایع نیز می باشد بدون پوشش سطحی در کوتاهترین زمان دچار زنگ زدگی شده و استحکام کششی آن به شدت دچار افول شده و به پارگی سیم بکسل می انجامد. در این مواقع آبکاری هایی مانند گالوانیزه که در صنایع متعددی چون پیچ و مهره از قدیم مورد استفاده قرار میگرفته است یکی از راهکارهای مقابله با زنگ زدگی محسوب میشود.

به جز سیم بکسل های فولادی گرید های مختلفی از سیم بکسل استیل نیز در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. خواص ذاتی استنلس استیل به سبب وجود درصد بالایی کروم و نیکل در ساختمان آن بگونه ای است که در برابر رطوبت و حرارت مقاومت مناسبی داشته و سرعت زنگ زدگی ناشی از رطوبت آن بسیار پایین و حدود 0.4 میلیمتر در هر 100 سال می باشد. البته این بدان معنا نیست که به دلیل مقاومت ذاتی استیل از سیم بکسل استیل در هر محیط اسیدی و مرطوبی می توان در طولانی مدت استفاده نمود. گرید های مختلفی از سیم بکسل استیل وجود دارند که با دارا بودن مقاومت کششی برابر و حدود 700 مگاپاسکال میزان مقاومت در برابر خوردگی آنها متفاوت است. از بین این گرید ها گرید استیل 316 که به نام نگیر معروف است ( آهنربا آن را نمی گیرد) به دلیل وجود درصد کمی از عنصر مولیبدنیوم در ساختار خود در محیط های کلریدی نیز مقاومت مناسبی داشته دیرتر زنگ میزند.
موارد قید شده در بالا تنها بخشی از اطلاعات فنی جهت آشنایی شما با سیم بکسل به عنوان یک قطعه پرکاربرد صنعتی می باشد. لازم به یادآوری است که محاسبه بار انتخاب کلیه اتصالات سیم بکسل شامل انواع قلاب و شگل، مهارکش ها، بست و پیچ و مهره یک امر کاملا مهندسی بوده و می بایست با بهره گیری از مشاوره مهندسین خبره صورت پذیرد تا از وقوع صدمات جانی و مالی جلوگیری لازم به عمل آید

کد N2012242