نصب سردیس برگزیدگان جایزه مصطفی(ص) در پارک فناوری پردیس

فناوری

سردیس پروفسور شکرالهی و پروفسور گلنبی، برگزیدگان دومین دوره جایزه مصطفی(ص) در بوستان دانشمندان پارک فناوری پردیس رونمایی و نصب شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، صبح امروز سردیس پروفسور شکرالهی و پروفسور گلنبه، برگزیده دومین دوره جایزه مصطفی(ص) با حضور جرج چدیک؛ نماینده دبیر کل سازمان ملل متحد، مهدی صفاری­ نیا رئیس پارک فناوری پردیس و خانوده پروفسور شکرالهی در بوستان دانشمندان پارک فناوری پردیس رونمایی شد.

طرح نصب تندیس شخصیت‌های برتر علمی و فناوری جهان در بوستان دانشمندان پارک فناوری پردیس به مساحت ۱۰۰۰۰ مترمربع، پروژه‌ای است که به‌منظور ارج نهادن به زحمات و تلاش‌های دانشمندان مطرح جهان در حوزه‌های مختلف علوم و فناوری توسط مدیریت پارک و با همکاری وزارت امور خارجه از سال ۱۳۸۶ شروع شده و در حال انجام است.

بر اساس این طرح، نماد دانشمندان و محققین علوم مختلف در زمان‌ گذشته یا حال که در راستای خدمت به بشریت تلاش کرده و توانسته‌اند در راستای پیشبرد علم، گامی مهم و اساسی برداشته و برای کشور خود افتخار بیافرینند در محل بوستان دانشمندان پارک نصب می ­شود.

با هماهنگی و پیگیری وزارت امور خارجه و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در سایرکشورها، بیش از پنجاه کشور اقدام به معرفی شخصیت برتر علمی کشور خود کرده ­اند و پیش‌بینی می‌شود تا آخر سال ۱۴۰۰ تندیس شخصیت برتر علمی حدود هفتاد کشور جهان در پارک نصب شود.

تاکنون ۹ تندیس در این بوستان نصب شده است و امروز با حضور خانواده پروفسور محمدامین شکرالهی سردیس وی و پروفسور گلنبه در این بوستان نصب شد.

همچنین رساله مشترک سازمان ملل متحد و بنیاد مصطفی(ص)  با عنوان «جنوب جنوب در عمل؛ صلح و رفاه از مسیر توسعه علم و فناوری» رونمایی شد.

مهدی صفاری ­نیا مدیر بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) در این مراسم گفت: علم و عالم برای جهانیان همیشه از احترام و جایگاه ویژه­ای برخوردار بوده است و در جمهوری اسلامی ایران نیز با سابقه تمدنیِ غنی، عالمان و دانشمندان همیشه مورد احترام بودند. ده­ها سال ایران منشاء انتشار علم به جهانیان بوده است و در دین مبین اسلام نیز نشر علم به دیگران مورد تاکید قرار گرفته است تا دیگران نیز از این موهبت عظیم برخوردار شوند.

وی با بیان این­که این بنیاد، مأموریت حمایت از توسعه علم و فناوری را دنبال می‌کند، گفت: بنیاد مصطفی(ص) با اعطای جایزه بین­ المللی مصطفی(ص) به عنوان یکی از نمادهای شایستگی و برتری در علم و فناوری، شخصیت‌های برجسته‌ علم و فناوری که مرزهای دانش را به منظور ارتقاء رفاه عمومی گسترش داده و نقشی ارزنده‌ در جامعه ایفا می‌کنند را در صحنه بین‌الملل مورد تقدیر و تجلیل قرار می‌دهد.

وی افزود: بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) با چشم‌انداز گسترش صلح، امنیت و رفاه بشریت، فعالیت خود را آغاز کرده و رسالت خود را توسعه علم و فناوری در جهان اسلام قرار داده ­است و برای تحقق آن، شناسایی و تجلیل از دانشمندان برجسته، زمینه‌سازی برای توسعه تعاملات پژوهشگران و افزایش همکاری و هم‌افزایی کشورهای اسلامی را به عنوان بخش قابل توجه در جغرافیای جنوب، در حوزه‌های علم و فناوری، با تأکید بر فناوری‌های پیشرفته در دستور کار دارد.

مدیر عامل بنیاد مصطفی(ص) بیان کرد: بنیاد مصطفی(ص) با توجه به رسالت تبیین­شده، اقدام به برنامه‌ریزی برای بهره‌گیری از علم و فناوری در رده‌های دانش‌آموزی، دانشجویی، اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها در قالب برگزاری مسابقه دانش‌آموزی نور، رقابت علمی کنز و برنامه تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی کرده ­است.

صفاری ­نیا ادامه داد: فعالیت‌های بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) در راستای توسعه همکاری‌های کشورهای اسلامی به عنوان بخش مهمی از کشورهای در حال توسعه با پاره‌ای از اهداف اداره همکاری‌های جنوب-جنوب سازمان ملل متحد (UNOSSC) هم­راستا بوده که می‌تواند در تحقق رسالت و اهداف این بنیاد منشـأ اثر قرار گیرد.

وی با بیان اینکه همکاری‌های جنوب جنوب به چهارچوبی کلی برای همکاری‌کشورهای به اصطلاح جنوب در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، محیط­زیست و حوزه‌های فنی اطلاق می‌شود گفت: بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) با اتکا به شبکه‌ی ایجاد شده به واسطه‌ی ارتباطات وسیع بین‌المللی در حوزه علم و فناوری، امکان افزایش سطح بهره‌مندی جامعه مخاطب را فراهم آورده است.

مدیرعامل بنیاد مصطفی(ص) در پایان بیان کرد: اهداف و فعالیت‌های بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) مورد اقبال قرار گرفته است و فرصت تدوین تجربیات گرانبها در قالب رساله‌ای با عنوان «جنوب - جنوب در عمل؛ صلح و رفاه از مسیر توسعه علم و فناوری» توسط این بنیاد در سازمان ملل متحد فراهم شده است که این اقدام در ترویج علم و فناوری موثر خواهد بود.

در ادامه این جلسه جرج چدیک؛ نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد بیان کرد: اداره همکاری­های جنوب جنوب در سال ۱۹۵۰ تاسیس شد و وظیفه آن همکاری بین کشورهای مختلف در توسعه علوم است. این همکاری در سال­های اخیر باعث نقش ۵۰ درصدی منطقه جنوب جنوب در اقتصاد جهانی شده است.

وی افزود: سازمان ملل متحد از همکاری برای تدوین رساله «جنوب جنوب در عمل، صلح و رفاه از مسیر توسعه علم و فناوری» بسیار خرسند است و از بنیاد مصطفی(ص) برای حمایت از دانشمندان تشکر می­ کند.

کد N1990709