شیرین هانتر در گفتگو با مهر:

حسادت ترامپ به ماتیس از دلایل برکناری احتمالی اوست

سیاسی

«شیرین هانتر» معتقد است که ترامپ رقابت را دوست نداشته و «جیمز ماتیس» به عنوان فردی عاقل توجه همگان را به سمت خود جلب می کند که بازتاب خوبی برای ترامپ ندارد.

خبرگزاری مهر- گروه بین الملل: بعد از منتشر شدن گزارش‌هایی مبنی بر احتمال استعفای «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا، اکنون گفته می‌شود که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور، خود در فکر برکناری اوست.

طی روزهای گذشته روزنامه «نیویورک تایمز» در مطلبی گزارش داد، مدتی است که شام مشترک متیس با ترامپ قطع شده و در تمام مصاحبه‌های گرفته شده از ده‌ها مقام کاخ سفید، کنگره، مقامات فعلی و پیشین وزارت دفاع آمریکا طی ۶ هفته گذشته، حسی از وخیم شدن روابط این دو نفر غالب است.

اختلافات عمیق بین ترامپ و متیس بر سر موضوعاتی چون سیاست‌ها در قبال ناتو، تداوم رزمایش‌های نظامی بزرگ با کره جنوبی و خروج از توافق هسته‌ای ایران طی ۴ ماه گذشته مزید بر علت تمایل رئیس‌جمهور آمریکا برای برکناری وزیر دفاع خود شده است.

دریک سال و نیمی که از ورود ترامپ به کاخ سفید می‌گذرد بیش از ۳۰ نفر از اعضای ارشد دولت او اخراج شده، استعفا کرده و یا با نفراتی دیگر جایگزین شده‌اند.

در این راستا خبرنگار مهر گفتگویی با پروفسور «شیرین هانتر» استاد دانشگاه جورج تاون آمریکا انجام داده که در ادامه می آید.

*براساس اخبار، ترامپ قصد دارد پس از انتخابات کنگره، جیمز متیس وزیر دفاع را کنار بگذارد. دلایل این تصمیم چیست؟

ارتباط رئیس جمهور ترامپ با وزیر دفاع جیمز ماتیس برای مدت زمان کوتاهی رو به وخامت بوده است. یکی از دلایل این است که متیس دیدگاه سنتی نسبت به متحدان امریکا از جمله ناتو و روابط با کره جنوبی و ژاپن دارد، در مقابل ترامپ، این روابط را با دیدی متفاوت می بیند.  

او مایل به کاهش تعهدات نظامی امریکا در خارج از کشور از جمله در کره جنوبی و ژاپن بوده، این در حالی است که وی خواهان رسیدگی به موارد دیگر از جمله حل اختلافات با کشورهایی مانند کره شمالی است.

ماتیس با این دیدگاه موافق نیست. همچنین ترامپ رقابت را دوست ندارد و احساس می کند ماتیس به عنوان شخصیت معقول تر درون دولت فعلی توجه همه را به سمت خود جلب می کند و این واقعیت بازتاب خوبی برای او ندارد.

*چرا ترامپ این تصمیم را به بعد از انتخابات کنگره محول کرده و چقدر انتخابات کنگره برای او مهم است؟

 اخراج ماتیس در حال حاضر می تواند احتمال پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات میان دوره ای را تضعیف کند. بنابراین ترامپ تا قبل از پایان انتخابات اقدامی انجام نخواهد داد.

انتخابات میان دوره ای بسیار مهم است، زیرا تعادل قدرت بین جمهوری خواهان و دموکرات ها در کنگره را تعیین می کند. این انتخابات همچنین فرصت های ترامپ برای انتخاب مجدد در سال ۲۰۲۰ را نشان خواهند داد.

*برخی از تحلیل گران معتقدند که رویکرد ترامپ به ایران بعد از انتخابات کنگره تشدید خواهد شد، زیرا جیمز ماتیس شخصی منطقی تر از سایر سیاست گذاران سیاست خارجی و سیاست امنیتی امریکاست. نظر شما چیست؟

 سیاست آمریکا در مورد ایران تا کنون بسیار شدید بوده است. ایالات متحده امریکا تاکنون تلاش کرده است از لحاظ اقتصادی و ازطریق کاهش صادرات نفت، ایران را تحت فشار قرار دهد.

با برکناری ماتیس خطر حمله نظامی به ایران به شدت افزایش می یابد. چنین حمله ای زیرساخت های اقتصادی ایران از جمله جاده ها، تاسیسات نفتی و دیگر شبکه های ارتباطی را علاوه بر تأسیسات نظامی هدف قرار می دهد. این حمله در صورت وقوع ناگهانی و بدون اعلام رسمی خواهد بود.

* ترامپ در حال برنامه ریزی جهت برگزاری نشستی در شورای امنیت سازمان ملل با ریاست امریکا در مورد ایران است. ما می توانیم اتهاماتی که او به ایران وارد می کند را تصور کنیم. از دیدگاه سیاسی، آیا فردی که قرارداد هسته ای را نقض کرده، می تواند اداره این نشست را بر عهده گیرد؟ البته، منظور من از جنبه حقوقی نیست.

به عنوان رهبر یک دولت، ترامپ می تواند نشست شورای امنیت سازمان ملل  را اداره و این کار را انجام خواهد داد. دیگر کشورهای قدرتمندی که توافقنامه های بین المللی و حقوق بین الملل را نقض کرده اند به اداره سازمان های بین المللی ادامه می دهند.

کد N1961770