گزارش تحلیلی؛

حمایت تمام قد روسیه از ارتش سوریه در صورت حمله آمریکا و غرب

سیاسی

تحولات در ادلب در شمال سوریه روند پرشتابی پیدا کرده است به نحوی که همزمان با آماده شدن ارتش سوریه و متحدانش برای آغاز عملیات؛ آمریکا و غرب بر دامنه تحرکات خود افزوده‌اند.

خبرگزاری مهر-گروه بین الملل : ادلب در حال حاضر شرایط پیچیده ای را سپری می کند از سویی دولت سوریه بر عزم خود برای تسلط بر جغرافیای سوریه اصرار دارد و متحدانش از این تصمیم دمشق حمایت می کنند و از سوی دیگر غربی ها و آمریکایی به عنوان مخالف هر اقدام نظامی در ادلب ظاهر شده اند و تهدیدات و تحرکات خود را شروع کرده اند.

مرکز روسی آشتی سوریه در بیانیه ای از آغاز صحنه‌سازی از حمله‌شیمیائی ساختگیِ ارتش سوریه در ادلب خبر داد و اعلام کرد : «بر اساس خبرهای رسیده از طرف ساکنین استان ادلب در حال حاضر در منطقه جسرالشغور، صحنه سازی از حمله شیمیایی ارتش سوریه علیه ساکنین محلی آغاز شده است.  برای اجرای این صحنه سازی از صبح گروه های فیلم برداری چندین شبکه خاورمیانه ای و همچنین شعبه محلی چند شبکه تلویزیونی خبری آمریکایی در محل حاضرشده اند. تمامی صحنه های فیلم برداری شده در منطقه مسکونی «جسر الشغور» باید تا پایان امروز به این کانال ها تحویل داده شود».

حمایت تمام قد مسکو از ارتش سوریه در صورت حمله آمریکا و غرب

این همزمان با حمایت قوی روسها از سوریه است به طور «اولیگ موروزوف» عضو کمیته بین المللی شورای فدرال روسیه به اسپوتنیک گفت: « اگر حمله به سوریه از سوی غربی ها شروع شود، احدی حمله شیمیایی را باور نخواهد کرد اما این بدان مفهوم نیست که ائتلاف(انگلیس، آمریکا، فرانسه) حمله نخواهد کرد. حمله شیمیایی بهانه ای برای توجیه تحرکات آنهاست. واکنش سوری ها در وهله اول در قبال تروریستها خواهد بود و بعید نمی دانم که نیروی هوایی وارد عمل شود و آن در صورتی است که ائتلاف غربی حملات را شروع کند».

روسها به خوبی به خطرناک بودن تروریستهایی که در ادلب به سر می برند، واقفند.

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه گفت: « واشنگتن تمام هشدارها و نشانه‌های روسیه درباره سوریه را نادیده می‌گیرد. وبا با تهدید مستقیم درباره سوریه، به دنبال باج‌خواهی از ایران و روسیه است. این در شرایطی است که هرگونه رویکرد مخرب درباره سوریه، بازی به نفع تروریست‌ها بوده و امنیت منطقه‌ای را به خطر می‌اندازد.  مسئله ادلب باید به طور مؤثر و با دقت و نشانه‌گیری دقیق حل شود.  روسیه اطلاعات فعلی درباره ادلب را به طور مستمر با ترکیه به اشتراک می‌گذارد و به دنبال ایجاد زمینه‌های مشترک و کنار گذاشتن اختلافات است. مواضع ترکیه و روسیه درباره ادلب به طور کلی مشابه است اما مسئله که به دنبال زمینه‌های مشترک هستیم بسیار خوب است. مسکو آرامش خود را در قبال تهدیدات آمریکا برای حمله به سوریه حفظ می‌کند چرا که اقدامات احتیاطی حفظ ایمنی و آمادگی برای وقوع هر مسئله‌ای از جانب آمریکا مدت‌ها است که لحاظ شده است».

تحرکات ترکیه در آستانه عملیات ادلب

ترکیه نگران موج جدید از آوارگان است. آنکارا به خوبی می داند که نمی تواند به تنهایی به جنگ گروههای افراطی برود. این همزمان با گزارش ها درباره تحرکات ترکیه در ادلب است.

الجزیره گزارش داد:  بر اساس گزارش های میدانی نیروهای ترکیه حالت آماده باش شدید اعلام کرده اند و به همپیمانانش در ارتش آزاد سوریه گفته اند که آماده حمایت از آنها هستند. حدود ۳۰ هزار نیروی ترکیه ای هم اکنون در مناطقی که ترکیه در عملیات های سپر فرات و شاخه زیتون بر آن مسلط است، دست به تحرکاتی زده اند؛ به طوری که ۱۰ هزار نظامی در ۱۲ نقطه نظامی در ادلب مستقرند و ۲۰ هزار نیرو به منطقه اعزام شده اند.

بر اساس این گزارش؛ نیروهای ترکیه موشک اندازها و ادوات زرهی را طی دو هفته گذشته در منطقه مستقر کرده اند.

دیدگاه کارشناسان

الجزیره به نقل از «احمد نور الدین» بیان کرد: « افزایش تعداد نیروهای ترکیه در امتداد مرز با سوریه نشان دهنده این است که هر اقدامی و در راس آن اقدام نظامی قابل اجراست. تحرک ارتش ترکیه در امتداد مرزها در راستای آنچه اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت که ترکیه تنها نظاره گر اوضاع نخواهد بود، است».

«جوشکون باشبوغ» کارشناس امنیتی و امور تروریستی نیز به الجزیره گفت:« تحرک ارتش ترکیه در مرز با سوریه به آن اندازه که ماهیت آغاز عملیات نظامی دارد ماهیت دفاعی ندارد».

«ایتون اورهان» کارشناس مرکز مطالعات و امور راهبردی خاورمیانه آنکارا نیز گفت: «

کد N1956186