گزارش تحلیلی؛

تاثیر آزادسازی ادلب بر معادلات منطقه‌ای

سیاسی

ارتش سوریه همچنان در حال اعزام نیرو و ارسال تجهیزات به سوی استان ادلب در شمال غرب این کشور است که این گواه نبرد بزرگ و سرنوشت سازی است که بر معادلات منطقه ای نیز تاثیر مهمی دارد.

خبرگزاری مهر-گروه بین الملل : ارتش سوریه همچنان در حال اعزام نیرو و ارسال تجهیزات به سوی استان ادلب در شمال غرب این کشور است که این گواه حمله قریب الوقوع برای بازپس گیری آخرین مراکز هیئت تحریر الشام و دیگر گروههای مسلح و تروریستی است؛ اما برخی تحلیلگران انتظار می دهند که عملیات نظامی بر مناطق راهبردی برای دمشق محدود شود.

استان ادلب در مرز ترکیه واقع شده است و احتمال داده می شود که سرنوشت آنرا توافقات بین المللی که به ویژه از ناحیه روسیه همپیمان دمشق و ترکیه حامی معارضان ترسیم می کنند مشخص کند نه فقط حمله نظامی به تنهایی.

مقدمه عملیات در عرصه میدانی چگونه صورت می گیرد؟

از ۱۰ آگوست، نیروهای سوری با توپخانه و به شکل کمتری حملات هوایی در حال هدف قرار دادن مناطق تحت کنترل گروههای مسلح و تروریستی را از جنوب ادلب تا حومه غربی حلب و  حومه شمال حماه هستند.

«آرون لوند» تحلیلگر یک موسسه آمریکایی به خبرنگار فرانسه گفت: «تانک ها به سوی شمال در حال حرکتند و مسئولان روسی و سوری بر طبق جنگ رسانه ای می کوبند. عملیات آتی احتمالا محدود باشد و بر مناطقی در اطراف استان ادلب که هزاران نفر از معارضانی که از مناطق دیگر به آنجا رانده شده اند، متمرکز شود».

«نیکلاس هیراس» تحلیلگر موسسه امنیتی آمریکایی اعلام کرد: « دمشق در مسیر جنگ در ادلب حرکت می کند. ااز نگاه دمشق بخش هایی مهم و ضروری در این مناطق وجود دارد که باید تضمین امنیت لاذقیه و جاده بین المللی میان دمشق و حلب با کنترل بر آن برقرار شودز نگاه دمشق بخش هایی مهم و ضروری در این مناطق وجود دارد که باید تضمین امنیت لاذقیه و جاده بین المللی میان دمشق و حلب با کنترل بر آن برقرار شود».

هیئت تحریر الشام بر بخش اعظم استان ادلب مسلط است این در حالی است که گروههای دیگری در بقیه مناطق حضور دارند و نیروهای سوری در حومه جنوب شرقی ادلب مستقر هستند. تروریستهای هیئت التحریر الشام و دیگر گروهها در مناطق مجاور حومه غربی حلب و حومه شمالی حماه و در شمال لاذقیه حضور دارند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تروریستها حمله احتمالی را جدی گرفته اند و اقدام به ایجاد تونل و خاکریز در مناطق نزدیک به مواضع نیروهای ارتش سوریه کرده اند.

مناطق احتمالی که مورد هدف قرار خواهند گرفت کدامند؟

از نگاه تحلیلگران مناطق مختلفی وجود دارد که هدف قرار خواهد گرفت که از جمله می توان به مناطق میان جسرالشغور در جنوب غرب ادلب و سهل الغاب در حدفاصل میان ادلب و شمال حماه و برخی مناطق دیگر واقع در کنار جاده بین المللی حلب-دمشق اشاره کرد.

سهل الغاب منطقه ای کشاورزی است که بخش اعظم آن در شمال حماه قرار دارد و به سوی جنوب غرب ادلب در مجاورت جسر الشغور امتداد دارد. اهمیت سهل الغاب و جسر الشغور مجاور آن به سبب نزدیکی به استان لاذقیه و منطقه ساحل است.

«سام هیلر» تحلیلگر گروه بین المللی بحران به خبرگزاری فرانسه گفت: «روسها بر این باورند که پهپادهایی که پایگاه هوایی آنها را در حمیمیم لاذقیه هدف قرار داده اند از این منطقه در اطراف جسرالشغور برخاسته اند. منطقه سهل الغاب از اهمیت به سزایی برای دمشق برخوردار است».

اما

کد N1935156