سخن سردبیر | در جستجوی خوشحالی

ژاپن, جنگ جهانی دوم, روزهای بدون باران, تئاتر

در تمام دنیا به دنبال بهانه ای برای جشن گرفتن و خندیدن هستند ولی ما ایرانیان شاید اصلا به این موضوع توجه نمی کنیم

طبق عادت هر روز اخبار را در شبکه های مجازی می خواندم. خبر جالبی نظرم را جلب کرد: «مراسم هفتادوسومین سالگرد پایان جنگ دوم جهانی در معبد «یاسوکونی» در توکیو ژاپن.» درست چند خبر بعد تر، عکسی از ادای احترام امپراتور ژاپن و همسرش در مراسم هفتادوسومین سالگرد پایان جنگ دوم جهانی، منتشر شده بود. به این فکر کردم که در تمام دنیا به دنبال بهانه ای برای جشن گرفتن و خندیدن هستند ولی ما ایرانیان شاید اصلا به این موضوع توجه نمی کنیم.

مدتی است یکی از شبکه های آن طرف آبی یک تئاتر ایرانی را تبلیغ می کند با عنوان «روزهای بدون باران». با این که زیاد اهل تئاتر دیدن نیستم اما هر چه جستجو کردم تا بین صحنه های آنونس تبلیغاتی این تئاتر و یا دیالوگ هایی که رد و بدل می شود یک جمله امیدوار کننده پیدا کنم، نشد که نشد. بعد نمایش نمی فروشد، بعد می گویند مردم به تئاتر علاقه ندارند. انگار می خواهیم مخاطب مان را به در خود فرو رفتگی و افسردگی عادت دهیم.

هشت سال جنگ تحمیلی را پشت سر گذاشتیم، شهید دادیم، اسیر دادیم، متحمل خسارات جانی و مالی مختلف شدیم. هنوز که هنوزه تاثیرات جنگ در بسیاری از شهرها بخصوص شهرهای جنوبی کشور نمایان است. هر چند وقت یک بار اخباری مبنی بر شهادت جانبازان شیمیایی مان روانه رسانه ها می شود؛ همه این ها قبول ولی تابحال به این فکر نکرده ایم که سالگردی برای پایان این جنگ هشت ساله عجیب و غریب داشته باشیم و در آن یاد شهدای مان را زنده کنیم و به جشن و خوشحالی بگذرانیم.


محسن باقری

سردبیر

 
کد N1933190