افزایش 75 درصدی ورود گردشگران عراقی به ایران به دلیل کاهش ارزش ریالی

گردشگری,عراقی,ترکیه ای, گردشگران عراقی,کاهش قیمت ارز, سازمان جهانی گردشگری

تاکنون برنامه ریزی منسجمی برای پذیرش توریست در شهرهای مرزی صورت نگرفته است. گردشگران اروپایی کاهش پیدا نکرده اند، بلکه ما شاهد افزایش ورود گردشگر از کشورهای همسایه هستیم.

آفتاب: براساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، ایران رتبه دهم جاذبه‌های باستانی و تاریخی و رتبه پنجم جاذبه‌های طبیعی جهان را دارا است، اما سهم ورود گردشگر خارجی به ایران تنها  5 درصد سهم جهانی آن است. اصلی ترین بازارهای گردشگری هر کشوری را بازارهای منطقه ای و همسایه تشکیل می دهند و آمار منتشر شده از سوی معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، به نقل از ایسنا نیز این مطلب را تایید می کند؛ عراقی ها، آذربایجانی ها، افغانستانی ها و ترکی ای ها بیشترین آمار ورود گردشگر خارجی به ایران را در سه ماهه نخست سال 97 به خود اختصاص داده اند. اما چه عواملی در افزایش ورود گردشگران کشورهای همسایه به ایران اثرگذار بوده؟
در همین راستا خبرنگار آفتاب آنلاین با پورعزیزی کارشناس آموزش گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفتگویی داشته است.
پورعزیزی با بیان اینکه در چند سال اخیر گردشگران همسایه در صدر ورود گردشگران خارجی به ایران هستند عنوان کرد بیشترین آمار ورود گردشگر مربوط به کشور عراق است که با افزایش 75 درصدی نسبت به سال گذشته در صدر این لیست قرار دارند.
وی در پاسخ به این سوال که چرا با توجه به همسایه بودن عراق و ترکیه و متعاقب آن همسایگی مشترک با ایران، نسبت ورود گردشگر از این دو کشور اختلاف فاحشی دارند افزود، اولین دلیل گردشگری مذهبی است. با توجه به مذهب تشیع همسایگان عراقی، بیشترین دلیل ورود عراقی ها به قصد زیارت مشهد مقدس و قم می باشد. مساله دوم حوزه سلامت می باشد که باعث جذب بیشتر گردگشران عراقی نسبت به همسایه ترک خود شده است. سومین عاملی که می توان به آن اشاره کرد تفاوت های اقلیمی این دو کشور است. عراق منطقه ای بیابانی و خشک است و تنوع اقلیمی در ایران، به ویژه شمال کشور یکی از جاذبه های اصلی حضور آنها در ایران محسوب می شود و کشور ترکیه از تنوع اقلیمی مناسب تری برخوردار است، در نتیجه آب و هوا در اولویت های اصلی آنها برای ورود به ایران نمی باشد. جدای از آن به مناسبات سیاسی نزدیک ایران وعراق می توان اشاراه کرد که در چند سال اخیر باعث تبادل بالای گردشگر بین دو کشور ایران و عراق شده است.
پورعزیزی در پاسخ به این سوال که ما با کاهش ورود گردشگران اروپایی مواجه شده ایم یا نه، عنوان کرد، گردشگران اروپایی کاهش پیدا نکرده اند، بلکه ما شاهد افزایش ورود گردشگر از کشورهای همسایه هستیم، که یکی از مهم ترین دلایل آن به ویژه در سه ماهه نخست سال جاری، کاهش ارزش پولی کشور می باشد، به گونه ای که این مساله باعث افزایش 75 درصدی ورود گردشگر عراقی یعنی معادل 187 هزار نفر نسبت به مدت مشابه سال گذشته شده است. این مساله باعث شده تا عراقی ها حتی برای خرید روزانه نیز وارد کشور شوند.
پورعزیزی درباره نحوه ورود گردشگران همسایه به کشور گفت، بیشتر گردشگران ما از راه زمینی وارد کشور می شوند. این عدد سهمی معادل 64 درصد گردشگران ورودی را دارا می باشد. بعد از آن ترجیح گردشگران از طریق مسیرهای هوایی و کمترین سهم ورود گردشگر از راه های دریایی می باشد.
ایشان در پایان در پاسخ به این سوال که با توجه به سهم عمده حمل ونقل زمینی از مرزهای ارتباطی کشور، آیا شهرهای توریستی مرزی شناسایی و ساماندهی شده اند یا خیر اظهار داشتند، مرزهای چزابه، مهران و مریوان امکانات نسبتا بهتری دارند، اما برنامه ریزی منسجم و ویژه ای جهت گردش پذیر کردن این مناطق از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری صورت نگرفته است.

منصوره محمدی
خبرنگار


کد N1925423