هزاران ماهی در رودخانه راین آلمان از گرما تلف شدند

محیط زیست جهان,آلمان

همشهری آنلاین: موج گرمای جاری در اروپا سبب کم شدن آب برخی رودخانه‌ها شده و شدت گرما در آلمان به مرگ هزاران قطعه ماهی در رودخانه‌های این کشور انجامیده است.

گرمای هوا در غرب آلمان این روزها به ۳۹ درجه سانتیگراد رسیده و در ماه‌های اخیر باران اندکی در این منطقه باریده است. همین موضوع سبب شده تا سطح رودخانه راین در شهر کلن به شدت پایین بیاید.

به اهالی آلمان و گردشگران هشدار داده شده است که در این فصل گرما حتی‌الامکان از شنا در آب‌های راکد بپرهیزند زیرا این ‌آب‌ها ممکن است حاوی جلبک‌های دارای رادیو اکتیو یا باکتری‌های مضر باشند. حتی نسبت به آب‌تنی حیوانات خانگی هم در این آب‌ها هشدار داده شده است.یک مسئول حفاظت محیط زیست آلمان به نام هولگر اشتیخت می‌گوید: «گرمای شدید برای زیست‌بوم مناسب نیست زیرا باعث مرگ بسیاری از ارگانیسم‌های درون آب می‌شود. در این وضعیت شما ماهی‌های مرده بسیاری را در رود راین می‌بینید. اگر باران به حد کافی ببارد، جمعیت این جانوران دوباره افزایش خواهد یافت، اما در حال حاضر فاجعه برای آنها رقم خورده است.»

گرم شدن شدید هوا باعث کم شدن اکسیژن آب و درنهایت خفگی شمار قابل توجهی از ماهی‌ها می‌شود. در روزهای گذشته شهرهای دیگر آلمان هم دچار چنین مشکلی بودند. تنها در هامبورگ در آخر هفته گذشته مسئولان محلی حدود پنج تن ماهی مرده جمع‌آوری کردند.