توسط نشر چشمه صورت گرفت

انتشار داستان «زندگی خصوصی درختان»

فرهنگی

داستان «زندگی خصوصی درختان» نوشته آله‌خاندرو سامبرا، نویسنده‌ای از کشور شیلی، با ترجمه ونداد جلیلی منتشر و راهی بازار کتاب شد.

به گزارش خبرنگار مهر، داستان «زندگی خصوصی درختان» نوشته آله‌خاندرو سامبرا به تازگی با ترجمه ونداد جلیلی توسط نشر چشمه منتشر و راهی بازار نشر شده است. این کتاب دویست و پنجاه و هشتمین کتاب داستان غیرفارسی مجموعه «جهان نو» است که این ناشر چاپ می‌کند.

آله‌خاندرو سامبرا نویسنده شیلیایی است که این رمان را در سال ۲۰۰۶ نوشته است. پیش از این کتاب، همین ناشر کتاب «راه‌های برگشتن به خانه» را از این نویسنده با ترجمه ونداد جلیلی منتشر کرده است. موضوع این داستان، زندگی در جامعه شیلی چندین سال پس از پایان دیکتاتوری ژنرال پینوشه بود. «راه‌های برگشتن به خانه» جدیدترین رمان این نویسنده بوده است. دو کتاب دیگرش با نام‌های «زندگی خصوصی درختان» و «بونسای» چاپ شده‌اند. «بونسای» اولین کتاب این نویسنده بود که موجب شهرتش شد.

«زندگی خصوصی درختان» درباره خانواده‌ای است که مادرش در یک شب، دیگر به خانه برنمی‌گردد. شوهر این زن که شخصیت اصلی داستان است، در انتظار بازگشت همسرش، همراه با فرزندنشان شروع به رویاپردازی می‌کند. این رمان دو فصل دارد که به ترتیب عبارت‌اند از «گل‌خانه» و «زمستان».

در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم:

بازسازی صحنه در ذهنش چندان هم ساده نیست: جلو تلویزیون بر صندلی سیاهی لم داده یا نشسته که به‌آسانی نمی‌توان فهمید از چرم بدلی ساخته شده و همه حواسش به پرتاب نیزه است. مرگ پشت دیوار آن خانه‌های عادی مشغول کارش است اما این کودکِ سال ۱۹۸۴ این را نمی‌داند و اصلا نمی‌تواند بداند: حواسش به پرتاب نیزه یا مسابقه دو استقامت است. از تماشای این ورزشکاران مکزیکی که اجازه ندارند بدوند لذت می‌برد و از تقلید راه رفتن‌شان خوشش می آید که به حداکثر سرعت ممکن راه می‌روند و پیوسته و بی‌نقص در پیش‌رَوی‌اند.

غروب یکی از همان روزها پدر خولیان از سر کار برگشت و چهار جعبه بزرگ با خودش آورد که خولیان و خواهرش در باز کردن‌شان کمکش کردند: در اولی صد نوارکاست مجموعه «آهنگ‌سازان بزرگ» بود و در سه‌تای دیگر مجموعه‌ای از ادبیات جهان، اسپانیایی و شیلیایی؛ ده‌ها کتاب به‌ترتیب به رنگ‌های بژ، سرخ و قهوه‌ای که ناشران مشهور بر کاغذ ضخیمی چاپ‌شان کرده بودند که ته‌مایه زرد داشت. قبل از آن در خانه فقط یک کتاب راهنمای تعمیرات اتومبیل و مجموعه آموزش زبان انگلیسی بی‌بی‌سی پیدا می‌شد. این کتاب‌های تازه وفور نعمتی بود هرچند مختصر که نشان از پدید آمدن رونق در وضع مالی خانواده داشت.

بازسازی خاطرات خانوادگی هیچ‌وقت برای خولیان کار آسانی نبوده است. گاهی لازم شده است که دوستانش را فراموش کند و دوستانی تازه خلق کند، که خودش را وقف کار کند، چشم‌بند بگذارد و به جست‌وجوی ردپایی یا میان‌بُری که او را به آینده بدون شادی و بدون فقر می‌رساند در میان شلوغی و ازدحام پیش برود، به زحمت از رودخانه سوال‌هایی بگذرد که معذبش می‌کند. دیگر جعبه‌ای نیست یا اگ هست خالی است، خالی شده است، نه حلقه‌ای یا طره مویی یا نامه‌هایی هست که آن‌قدر تا شده باشد که چیزی به پاره‌شدن خطوط تا خوردگی‌شان نمانده باشد و نه عکس‌های سیاه‌وسفید. زندگی آلبوم بزرگی است که در آن گذشته‌ای لحظه‌ای از رنگ‌های پُرهای‌وهوی و قطعی بازساخته می‌شود.

این کتاب با ۷۱ صفحه، شمارگان ۷۰۰ نسخه و قیمت ۷ هزار و ۵۰۰ تومان منتشر شده است.

کد N1916925