در نشست نقد کتاب مطرح شد؛

تاثیرگذارترین رسانه رمان و تاثیرگذارترین مولفه رمان هم عشق است

فرهنگی

نویسنده رمان «فرشته‌ها هم عاشق می‌شوند» گفت: تأثیر گذارترین رسانه در حوزه ادبیات مکتوب، رمان است و تاثیرگذارترین مولفه هم در رمان، عشق است.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست نقد رمان «فرشته‌ها هم عاشق می‌شوند» عصر دیروز چهارشنبه 27 تیر با حضور نعیمه اسلاملو نویسنده اثر، سارا عرفانی نویسنده و منتقد، حجت،الاسلام درانی کارشناس مذهبی و جمعی از علاقمندان به کتاب و کتابخوانی در فرهنگسرای تهران برگزار شد.

در ابتدای این نشست اسلاملو به بیان انگیزه و علل شکل‌گیری این رمان اشاره کرد و گفت: طبق نظر سنجی‌هایی که ما سال‌های متمادی در دبیرستان‌های دخترانه انجام دادیم، متوجه شدیم که تأثیر گذارترین رسانه در حوزه ادبیات مکتوب، رمان است و طبق این نتیجه تعداد زیادی از رمان‌های مؤثر را جهت رسیدن به مؤلفه‌های تأثیرگذار این رمان‌ها بررسی کردیم. مهم‌ترین این مؤلفه‌ها عشق بود. از طرفی هم چون شاهد سردرگمی و بحران هویت دختران جوان در این سن بودیم قالب رمان را بهترین نوع ارائه راهکار و الگو برای دختران یافتیم و نوشتن فرشته‌ها هم عاشق می‌شوند شروع شد.

سارا عرفانی هم در بخش دیگری از این نشست، به آسیب شناسی داستان های دینی پرداخت و ضعف این نوع داستان ها را از دو منظر بررسی کرد. وی گفت: برخی از داستان‌ها را نویسنده‌های غیردینی می‌نویسند و به این دلیل در محتوا ضعیف هستند و برخی دیگر از رمان‌ها محتوای خوبی اما ضعف تکنیکی دارند. چنانچه این دو با هم تلفیق شوند، می‌توان به نتایج بهتری رسید.

وی با خوانش بخش‌هایی از سخنان رهبر انقلاب در مورد اینکه اگر نکته‌ای در یک قصه درشت و مشخص شد که جهت‌گیری قصه به آن سمت است قصه خراب خواهد شد؛ به لزوم ارائه پیام‌های پنهان و غیرمستقیم در سیر داستانی اشاره کرد و گفت: چنانچه مستقیم گویی در کتاب باشد مخاطب هدف را خیلی زود از دست خواهیم داد.

اسلاملو در ادامه و درباره مساله طرح شده توسط عرفانی، گفت: برای من به عنوان نویسنده خیلی راحت‌تر بود که از فضای تخیل استفاده کرده و پیام‌هایی را که می‌خواستم به مخاطب بدهم لابه‌لای کلمات پنهان کنم اما این خرق عادت را کردم و با اینکه می‌دانستم شاید از لحاظ فنی پسندیده نباشد اما با توجه به نوع متفاوت دغدغه‌ای که در تغییر حال دختران جوانی که کسی را برای پاسخگویی به سوالات ذهنی‌شان ندارند داشتم نوع جدیدی از انتقال پیام را برای کتاب فرشته‌ها انتخاب کردم و با توجه به بازخوردهایی که طی این چند سال گرفتم، می‌بینم همین مسأله باعث ارتباط دختران جوانی که تشنه شنیدن این پیام ها هستند، با کتاب شده است. البته تائید می‌کنم که این پیام ها باید کنترل شده باشد.

در بخش دیگری از این نشست، حجت‌الاسلام درانی در توصیف این کتاب گفت: من اسم کتاب را کتاب شوک عاشقانه می‌گذارم. سیر داستان به گونه‌ای است که در پایان داستان به یکباره ذهنیت‌های خواننده به هم می‌ریزد و تصور خواننده از شخصیت‌ها تغییر می‌کند و خواننده دچار یک شوک عاشقانه مطلوب می‌شود.

وی به بررسی تفاوت‌های داستان‌های قرآنی با رمان پرداخته و گفت: تفاوت رمان با داستان‌های قرآنی در این است که داستان‌های قرآنی برای خواباندن نبوده؛ بلکه برای بیدار کردن انسان‌هاست که این ویژگی در کتاب فرشته‌ها با بازتعریف فراگیری از مفهوم عشق از طریق ادبیات جوان امروز دیده می‌شود. یکی از نقاط برجسته این کتاب، ارائه جواب‌های جدید به سؤال‌های نسل جوان است.

کد N1915025