اختصاصی آفتاب

از شیر شتر تا برنج تراریخته شمال!

فرآورده هاي خوراکی و آشاميدني, سازمان غذا و دارو, دكتر وحید مفيد , شیر شتر , برنج تراریخته شمال

چندی پیش نشست خبری با موضوع «فرآورده هاي خوراکی و آشاميدني» در سازمان غذا و دارو برگذار شد. در این نشست که جمعی از مديران ارشد اداره كل فرآورده هاي غذايي و آشاميدني نیز حضور داشتند دكتر وحید مفيد مدير كل امور فرآورده هاي غذايي و آشاميدني در مورد تدوین «سند جامع ایمنی غذا» توضیحاتی ارائه کرد.

آفتاب: چندی پیش نشست خبری با موضوع «فرآورده هاي خوراکی و آشاميدني» در سازمان غذا و دارو برگذار شد. در این نشست که جمعی از مديران ارشد اداره كل فرآورده هاي غذايي و آشاميدني نیز حضور داشتند دكتر وحید مفيد مدير كل امور فرآورده هاي غذايي و آشاميدني در مورد تدوین «سند جامع ایمنی غذا» توضیحاتی ارائه کرد.
به گزارش خبرنگار آفتاب، مفید در این باره گفت: «این سند در مورد میزان سموم مصرفی، انواع کودهای مصرف شده، چگونگی حمل مواد غذایی و توزیع آن تعریف شده است که برگرفته از تجربه های جهانی بوده و در زمان خود بسیار موفق و موثر بوده‌اند.»
مدير كل امور فرآورده هاي غذايي و آشاميدني در مورد کنترل کالاهای غذایی قاچاق به خبرنگار آفتاب گفت: «سازمان غذا و دارو با استفاده از برچسب اصالت و کنترل مجوزهای ورود کالا تا حدود بسیاری از ورود کالاهای قاچاق جلوگیری به عمل آورده است. همچنین با همکاری بیشتر این سازمان با ستاد مبارزه با قاچاق کالا سعی داریم کنترل بیشتری بر ورود مواد غذایی قاچاق داشته باشیم.»
وی درباره آبمیوه‌های صنعتی که از نظر قیمت یکسان ولی محتوایی متفاوت دارند، افزود: «سه نوع محصول در بازار به عنوان آبمیوه رایج است. یکی آب میوه (فروت جویس) که آبمیوه خالص است، نکتار حاوی محتوای میوه تا 50 درصد است و مورد سوم نوشیدنی میوه‌ای است که تا حدود 20 درصد آبمیوه دارند. پس مصرف کننده در هنگام خرید باید دقت کند که به عنوان آبمیوه کدام یک را انتخاب کند.
مفید در مورد نظارت بر حمل و نقل غیراستاندارد آب معدنی و نوشابه‌ها اظهار داشت: «این موضوع برعهده ما و همکاران‌مان در بخش نظارت بر سلامت محیط کار است. البته برنامه‌ای برای ساماندهی مراکز، انبارهای نگهداری و شرکت‌های حمل مواد غذایی داریم که امیدواریم بعد از اجرای این طرح جامع، در صورت مشاهده چنین مواردی رسیدگی و ساماندهی صورت گیرد.
وی در مورد شیر و دوغ شتر به آفتاب گفت: « تاکنون مجوزی در مورد شیر و دوغ شتر داده نشده و محصولاتی که در بازار موجود است از محصولات واحدهای سنتی هستند که ما نمی‌توانیم سلامت آنها را تایید کنیم. البته ناگفته نماند، در صورتی که کسی در این مورد مجوز دریافت کند باید شماره مجوز را بر روی محصول قید نماید.
مدير كل امور فرآورده هاي غذايي و آشاميدني  در تایید این سوال که تراریخته بودن برخی از برنج های شمال کیفیت این محصولات درجه یک را پایین آورده گفت: «چنین خبری مورد تایید ما نیست و هیچ گونه محصول تراریخته نداریم. در شمال هم هیچگونه برنج تراریخته ای تولید نمی شود؛ نه تنها برنج تراریخته در داخل تولید نمی شود و حتی در بین برنج های وارداتی نیز برنج تراریخته نداریم.

هدی جاویدی

کد N1914988