شکایت وزارت امور خارجه ایران از آمریکا

آمریکا, برجام, خروج آمریکا از برجام, شکایت, شکایت ایران علیه آمریکا, دادگاه لاهه, لاهه, وزیر خارجه ایران, وزیر خارجه آمریکا

ایران در مقابل توهین آمریکا به تعهدات حقوقی و دیپلماسی، به حاکمیت قانون پایبند است. لازم است که با عادت آمریکا در نقض قوانین بین‌المللی مقابله شود

آفتاب: خروج آمریکا از برجام به سخنرانی ترامپ و دکتر حسن روحانی ختم نشد. ایران از آمریکا به جهت بازگرداندن تحریم ها در دیوان لاهه شکایت کرد که روز سه شنبه لاهه در بیانیه ای این موضوع را تایید کرد.
در این بیانیه آمده که ایران شکایتی را علیه آمریکا در رابطه با نقض پیمان مودت، حقوق کنسولی میان دو کشور و روابط اقتصادی که در ۱۵ آگوست سال ۱۹۵۵ میان دو طرف امضاء و در ۱۶ ژوئن ۱۹۵۷ وارد فاز اجرایی شد، در دیوان بین‌المللی دادگستری به ثبت رسانده است.
به گزارش آفتاب، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان چندی پیش در پیامی توئیتری اعلام کرده بود که ایران در مقابل توهین آمریکا به تعهدات حقوقی و دیپلماسی، به حاکمیت قانون پایبند است. لازم است که با عادت آمریکا در نقض قوانین بین‌المللی مقابله شود.
اما سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، نیز پس از انتشار توئیت وزیر امور خارجه به تشریح جزئیات آن پرداخت. بهرام قاسمی در این مورد گفت: به‌منظور ترمیم و جبران اعمال غیرقانونی آمریکا در وضع تحریم‌ها علیه کشورمان و احقاق حقوق ملت ایران، وزارت امور خارجه با مشارکت مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری و هماهنگی سایر دستگاه‌های ذی‌ربط، پس از اخذ نظرات مشاوران حقوقی بین‌المللی ایرانی و خارجی، اقدام به شکایت از ایالات متحده به‌دلیل نقض تعهدات بین‌المللی و مشخصا عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی سال ۱۳۳۴ نزد دیوان بین‌المللی دادگستری کرد.
به گزارش آفتاب به نقل از رویترز با همه این اوصاف وزارت خارجه آمریکت این اقدام وزارت خارجه ایران را فاقد ارزش لازم جهت پیگیری می داند و قرار است که در مقابل این شکوائیه با لاهه مقابله کند.

کد N1914342