روابط ایران و اتریش مبنای فرهنگی دارد

کتاب و اندیشه,سید عباس صالحی

وزیر ارشاد گفت: نظام دانشگاهی ایران با معلمان اتریشی آغاز به کار کرد و این نشان‌دهنده فرهنگی بودن پایه و بنیان روابط ایران و اتریش است.

به گزارش ایلنا، سیدعباس صالحی در دیدار با خانم اینجین معاون فرهنگی وزیر امور خارجه اتریش با اشاره به این مطلب ادامه داد: دو کشور بیش از ۱۶۰ سال روابط دیپلماتیک با یکدیگر دارند و سفر اخیر دکتر روحانی رییس جمهوری ایران به اتریش نشانگر سطح عمیق روابط سیاسی دو کشور است.

وی افزود: اخیرا حسن روحانی از سفر خود به اتریش گزارشی ارائه دادند و از مجموعه نتایج این سفر رضایت داشتند و علاقه مند به ادامه موضوعات مطرح شده در این سفر بودند.

صالحی خطاب به معاون فرهنگی وزیر امور خارجه اتریش گفت: خوشحالم سفر شما به ایران در حوزه گسترش روابط فرهنگی دو کشور با فاصله کمی از سفر رییس جمهور ایران به اتریش انجام شده و حوزه‌های متنوعی برای همکاری‌های مشترک در بخش های فرهنگی، هنری، علمی و دینی میان دو کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: در دهه های اخیر سفارت ایران در اتریش و انجمن فرهنگی اتریش در ایران تلاش‌های خوبی در گسترش روابط فرهنگی با یکدیگر داشته‌اند و علاقه‌مند به ادامه و تعمیق این روابط هستیم زیرا آنچه روابط دو ملت را عمیق و پایدار می‌کند گسترش روابط فرهنگی و هنری و همکاری های مشترک در این زمینه است.

صالحی افزود: دو کشور تاکنون در زمینه‌های فرهنگی، علمی و هنری از جمله موسیقی، تئاتر و سینما همکاری‌های خوبی با یکدیگر داشته‌اند. ایران در هر سه زمینه از جایگاه خوبی برخوردار است و در زمینه ادبیات و شعر نیز شهرت جهانی دارد و قرار گرفتن زبان فارسی به عنوان یک زبان اختیاری در سرفصل‌های برخی دانشگاه‌های اتریش اقدام خوبی در جهت گسترش این زبان است.

وی بر گسترش روابط دو کشور در زمینه‌های سینما، تئاتر، موسیقی، گفت‌وگوهای مذهبی و دینی با هدف معرفی چهره واقعی اسلام و گسترش اندیشه‌های اعتدالی و عقلانی در سطح جهان تاکید کرد.

عضو شورای‌عالی انقلاب‌فرهنگی با اشاره به تفاهم‌نامه همکاری‌های فرهنگی میان دو کشور افزود: برنامه مبادلات فرهنگی میان دو کشور مسیر همکاری‌های فرهنگی را مشخص‌تر می‌کند و ما از ادامه آن استقبال می‌کنیم.

در این دیدار خانم اینجین معاون فرهنگی وزیر امور خارجه اتریش نیز ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران گفت: سفر من به ایران در پی سفر حسن روحانی به اتریش و برای پیگیری نتایج فرهنگی و علمی این سفر است.

وی گزارشی از مجموعه فعالیت های وزارت امور خارجه اتریش در حوزه های فرهنگی ارائه داد.

اینجین بر گسترش روابط دو کشور در زمینه همکاری‌های موزه ای تاکید کرد و گفت: وزارت امور خارجه در اتریش در زمینه فعالیت های فرهنگی بسیار فعال است  و سالانه  قریب به ۶ تا ۷ هزار پروژه فرهنگی در سطح جهان با دیگر کشورها دارد.

معاون فرهنگی وزیر امور خارجه اتریش افزود: همواره در همکاری های مشترک خود با دیگر کشورها تلاش می کنیم بر جوانان خلاق متمرکز شویم و در گفتمان با ایران نیز می توانیم با جوانان خلاق همکاری داشته باشیم.

وی با اشاره به جلسه صبح امروز خود با مسئولان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ادامه داد: طرفین بر گسترش روابط دولت‌ها و ملت‌ها تاکید داشتند و یادداشت تفاهم‌نامه در این زمینه می‌تواند همکاری‌های مشترک دو کشور را برنامه ریزی و سازماندهی کند.

معاون فرهنگی وزیر امور خارجه اتریش بر گسترش فعالیت‌های دو کشور در زمینه گفت‌وگوی ادیان تاکید کرد و گفت: انجمن فرهنگی اتریش با اتحادیه اروپا به‌صورت مشترک پروژه‌های فرهنگی با دیگر کشورها انجام می‌دهد و علاقه‌مندیم این پروژه‌ها را با ایران نیز داشته باشیم.

کد N1910682