دستور رییس‌جمهوری برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی

سلامت و رفاه اجتماعی,قاضی‌زاده هاشمی

وزیر بهداشت گفت: رییس‌جمهوری برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی دستورات لازم را صادر کرده و ستاد ویژه برنامه‌هایی را برای این موضوع در نظر گرفته است.

به گزارش ایلنا، سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی عصر امروز در حاشیه بازدید از مرکز پرتو درمانی باران خرم آباد در جمع خبرنگاران بیان کرد: یکی از کارهای جدی این وزارتخانه، جلوگیری از ایجاد آسیب تحریم ها به حوزه درمانی و پزشکی است. در ایجاد آسیب توسط تحریم‌ها شکی وجود ندارد ولی با همراهی همه مردم ایران از این شرایط عبور خواهیم کرد.

قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: تحریم‌ها به گفته ترامپ شدیدترین و بی‌رحمانه ترین نوع است و اگرچه منظور آنها هیچ وقت حاصل نخواهد شد اما در آسیب به شیرخوارگان و افراد مسن تردیدی نیست که مدعیان حقوق بشر با سکوت و نظاره گری این جنایت را تایید می کنند.

وزیر بهداشت همچنین گفت: ما در تبادلات مالی دچار مشکل می‌شویم اگرچه ادعا می‌کنند برای دارو تحریم نیستیم اما وقتی نتوان تبادل پول داشت و فروش نفت به اروپا دچار مشکل شود دچار آسیب خواهیم شد.  50 درصد وقت ما برای رفع مشکل مردم در راستای تامین دارو و تجهیزات پزشکی صرف می‌شود. امید است در این راستا از طرف بانک مرکزی و بانک عامل حمایت شویم که کمترین مشکل ایجاد شود.

وی به خدمات ماندگار طرح تحول نظام سلامت در سطح کشور اشاره کرد و ادامه داد: برکات این طرح شامل مردم و استان های مرزی شده است و طرح با قوت و قدرت ادامه می یابد و مورد حمایت مجلس شورای اسلامی و دولت است.

قاضی‌زاده هاشمی درباره کمبود پزشکان متخصص در لرستان اظهار داشت: قرار است آمار دقیق هفته آینده به وزارت بهداشت اعلام شود امسال 30 درصد ظرفیت دانشگاه‌ها به سهمیه بومی پزشکان، دندان‌پزشک، داروساز و رشته‌های تخصصی اختصاص داده شده است.

وزیر بهداشت همچنین گفت: توزیع متخصص هر ساله در آبان ماه انجام می‌شود و محرومیت حضور و تعداد متخصص مد نظر است و باید قبول کرد در کشوری با 81 میلیون نفر جمعیت، سالانه 60 نفر جراح مغز و 80 نفر ارتوپد فارغ التحصیل می شوند که کافی نیست. ظرف چند سال آینده شرایط تغییر می‌کند و در کوتاه‌مدت نیز تلاش می‌شود این کمبودها جبران شود.

وی در ادامه گفت: امروز بیمارستان 64 تخت خوابی بیمارستان اعصاب و روان در خرم‌آباد به بهره برداری رسید که عملیات اجرایی این مرکز از سال 86 آغاز شده است. همچنین مرکز رادیوتراپی در سطح پیشرفته‌ای خدمات ارائه می‌کند و مانع از اعزام بیماران به استان‌های دیگر می‌شود و سال‌های آینده باید به این مجموعه افزوده شود. خیران سلامت در لرستان فعال هستند و در هر طرح خیر سازی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی 50 درصد کمک خواهد کرد.

وزیر بهداشت در سفری 2 روزه امروز وارد لرستان شد.

کد N1910065