نیمه کاره های پر سر و صدا

طرح های نیمه کاره, پروژه های نیمه تمام , کلنگ زنی پل گلشهر کاظمیه زنجان, مراسم کلنگ زنی

"سر و صدا و گرد و خاک امان مان را بریده؛ پس کی تمام می شود این پروژه نیمه کاره؟!" اما مسئولین هم با یک جمله "بودجه نداریم" پاسخ می دهند و دیگر هیچ...

آفتاب: طرح های نیمه کاره، پروژه های نیمه تمام یا هر عنوان دیگر؛ مشکلی که شهرهای مختلف کشور با آن دست به گریبانند. زیاد راه دور نمی رویم، در همین پایتخت خودمان که از هر کسی بپرسی شرایط زندگی را در این ابرشهر غیرقابل تحمل عنوان می کند، از این پروژه های نیمه تمام بسیار به چشم می خورد. زیر گذر استاد معین شاید چیزی حدود 4-5 سال، شاید هم بیشتر باشد که هنوز راه اندازی نشده، بزرگراه آیت الله سعیدی و بروجردی از دیگر پروژه هایی هستند که اهالی این مناطق، هنوز هم پس از گذشت سال های سال خاکشان را می خورند و همچنان در حال اجرا و بعضا متوقف، باقی مانده اند. مردم می گویند: "سر و صدا و گرد و خاک امان مان را بریده؛ پس کی تمام می شود این پروژه نیمه کاره؟!" اما مسئولین هم با یک جمله "بودجه نداریم" پاسخ می دهند و دیگر هیچ...
اما کلنگ زنی پل گلشهر کاظمیه زنجان برای خود حکایت های بسیار دارد. از آن کلنگ زنی های صوری که البته صنف خبرنگاران زیر بار آن نرفتند. پلی که به گفته مسئولان شهرداری زنجان قرار است یک ساله تمام شود و روزشمار نصب شده در ابتدای پروژه، حکایت از این ماجرا دارد. مسئولین و مهندسین و کارشناسان می گویند که قرار است این پل، بار ترافیکی را در منطقه کاهش دهد.
کلنگ زنی این پروژه را قرار بود 9 نفر از مسئولان انجام دهند ولی نماینده خبرنگاران از این کلنگ زنی سر باز زد.
میزبانی این کلنگ زنی را شهرداری بر عهده داشت و مراسم در فرهنگسرای بانوان انجام شد. اما بعضی از مسئولان قبل از این که در محل فرهنگسرای بانوان حضور پیدا کنند به محل احداث پل می روند تا ببینند شرایط طوری هست که هرداری بتواند به وعده اش مبنی بر اتمام پروژه در مدت یک سال جامه عمل بپوشاند یا این پروژه هم مانند بسیاری از پروژه های زنجان نیمه کاره خواهد ماند.
اما از سوی دیگر مراسم در فرهنگسرای بانوان آغاز شد و احمد نصیری رئیس شورای اسلامی شهر زنجان آب پاکی را روی دست مسئولان ریخت و گفت با توجه به این که روند ساخت پروژه‌ها در زنجان طولانی شده، سخن مسئولین شهری در مورد پایان این پروژه به مدت یک سال را دیگر مردم باور نمی کنند. اما وی برای این که مردم از این جهت که پروژه پل گلشهر کاظمیه زنجان به موقع تحویل مردم داده خواهد شد گفت: " ما پیگیر هستیم و با توجه به اینکه امروز در میلاد امام حسن مجتبی (ع) پل گلشهر کلنگ‌زنی شد، سال آینده در اول خردادماه آن را تحویل می‌گیرم و البته برای اطمینان مردم برای آن روزشمار نیز نصب می‌کنیم."
اما مسیح‌اله معصومی شهردار زنجان نیز در این مراسم گفت: " پل گلشهر را یک ساله می‌سازیم و البته روند ساخت پل نیز با توجه به کمبود فصل کاری در زنجان به صورت شبانه‌روزی خواهد بود."
آیت‌الله خاتمی نماینده ولی فقیه در استان زنجان نیز در این مراسم از خجالت مسئولین شهرداری در آمد و گفت: " آنقدر روند ساخت پروژه‌ها در زنجان طولانی شده است که راضی نمی‌شوم در این مراسم‌ها حضور پیدا کنم و البته برای حضور در این مراسم نیز شک و تردید داشتم. امیدواریم این پل در طول یک سال ساخته شود تا از بدبینی مردم نسبت به پروژه‌های شهری کاسته شود."
پس از صحبت مسئولان شهری در فرهنگسرای بانوان، همگی مسئولان به اتفاق راهی محل احداث پل می شوند تا با تشریفات خاص این کلنگ زنی انجام شود. در این مراسم بر خلاف دیگر کلنگ زنی ها 9 نفر از مسئولان حضور داشتند؛ نماینده ولی فقیه در استان زنجان، نمایندگان قوه‌های مجریه، مقننه، قضائیه، نیروی انتظامی، کلنگ به دست گرفتند و بر زمین کوبیدند تا شاید مردم حرف های مسئولان شهری زنجان را باور کنند اما خبرنگاران که بارها چنین صحنه هایی را در سراسر کشور دیده اند و در چنین مراسمی حضور داشته اند، تنها غشری بودند که از این کار سر باز زدند.
حالا باید تا خرداد سال آینده صبر کنیم تا معلوم شود شک و شبهه خبرنگاران درست بوده یا قول سخنرانان فرهنگسرای بانوان زنجان.

محسن باقری ـ آفتاب
کد N1901508