آمریکا از نفوذش در FATF برای بازگرداندن نام ایران به لیست سیاه استفاده کند

سیاست خارجی,اد رویس,راب پورتمن,وزارت خزانه داری آمریکا,واشنگتن فری بیکن,خروج آمریکا از برجام,استیو منوچین

اعضای کنگره آمریکا در نامه ای به وزارت خزانه‌داری از دولت درخواست کرده‌اند که فشارش را بر ایران با اعمال ممنوعیت دسترسی این کشور به سیستم‌های مالی بین المللی بیشتر کند.

به گزارش ایلنا به نقل از «واشنگتن فری بیکون»، «راب پورتمن» و «اد رویس» سناتورهای آمریکایی در نامه‌ای از دولت خواسته‌اند که از اعضای FATF  که یک سازمان بین المللی مبارزه با پولشویی است، بخواهد ایران را در لیست سیاه کشورهای حامی تروریست قرار دهد. 

این رسانه آمریکایی مدعی شد: نام ایران به عنوان بخشی از بسته تشویقی اوباما جهت کمک به تسهیل برجام از لیست سیاه FATF خارج شد. نمایندگان آمریکا خواستار بازگشت نام ایران به لیست سیاه این سازمان در نتیجه ادامه تلاش‌ها برای پولشویی و حمایت مالی از تروریست در سراسر منطقه شده‌اند.

«پورتمن» رییس کمیته بازرسی‌های پارلمان و «اد رویس» رییس مجلس نمایندگان آمریکا مدعی شده‌اند افشاگری‌های اخیر در بازرسی‌های کنگره نشان داده دولت اوباما در دیپلماسی محرمانه با ایران دسترسی این کشور به سیستم‌های مالی آمریکا را هموار کرده است. 

اعضای FATF قرار است هفته آینده در پاریس دیدار داشته باشند و امیدوارند این مساله در نشست هفته آتی مطرح شود.

در نامه‌ای که نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره به «استیو منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا فرستاده‌اند این ادعا مطرح شده که نشست پیش روی FATF به دلیل گزارش‌های اخیر کمیته بازرسی‌های سنا و جزییات تازه‌ای که درباره اقدامات دولت قبل برای اعطای دسترسی به سیستم‌های مالی آمریکا به ایران به دست آمده از اهمیت زیادی برخوردار است. گزارش‌ها نشان می‌دهد مجوز عامی به ایران برای جابه جایی دو ارز غیر دلار از طریق استفاده محدود از دلار به عنوان ارز میانجی داده شده بود. 

این سناتورها در نامه خود مدعی شده‌اند: دولت اوباما به طور جاهلانه‌ای برای حفظ توافق ناقص برجام، بسیاری از محدودیت‌های اقتصادی از جمله FATF  را لغو کرد. در ماه ژوئن ۲۰۱۶ دولت  از تصمیم FATF  مبنی بر توقف اقدامات مقابله‌ای علیه ایران برای مدت یک سال حمایت کرد .

بر اساس این گزارش محدودیت‌های اف ای تی اف همچنان هر شش ماه یک بار بر اساس نظر این سازمان و علی رغم تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای و اعمال مجدد تحریم‌ها و فشارها بر تهران، لغو می‌شود. سناتورهای آمریکایی مدعی‌اند که ایران باید به لیست سیاه این سازمان برگردد. ‌‌

در این نامه که به وزارت خزانه‌داری نوشته شده گفته شد که در دو سال گذشته FATF  اقدامات مقابله‌ای خود را هر شش ماه یک بار علی‌رغم ادامه اقدامات خطرناک ایران، متوقف کرده است. بسیاری از گزارش‌ها نشان می‌دهد تهران حمایت‌های مالی‌ خود را از برخی گروه‌ها بعد از توافق هسته‌ای افزایش داده است.  

آنها در این نامه مدعی شده‌اند: وقت آن رسیده که متوجه شویم ایران از برداشتن گام‌های ضروری باز مانده و آمریکا باید از نفوذش در FATF استفاده کند و اقدامات مقابله‌ای را علیه ایران بار دیگر برقرار کرده و از سیستم مالی بین المللی حفاظت کند.

کد N1899597